Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁନିଗୁଡା : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ର ୪ଟି ବଗି ଲାଇନଚ୍ୟୁତ, ରାୟଗଡା-ଟିଟିଲାଗଡ ମଧ୍ୟରେ ରେଳ ଚଳାଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରତାପ ଦେବଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ବ ଦେଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଘାଟିରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ବ୍ରେକ୍ ଫେଲ୍ ହେବାରୁ ଟ୍ରକ୍କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶନିବାର ରାତିରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୧୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୭୮୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ଆଲମିରାରେ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କାଗଜପତ୍ର
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ରାସ୍ତାକଡରୁ ରମାଦେବୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଚିହ୍ନଟ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାରହା ଶିକାର ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ବିଛାଇଥିଲେ, ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଚାଲିଗଲା ନିଜ ଜୀବନ
  • ||
  • ସୋର : ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତ ପୁଣି ବଢାଇଲା ସହଯୋଗର ହାତ, ବାହାରିନ୍‌ ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ପଠାଇଲା କୋଭିସିଲ୍ଡ ଟିକା
  • ||

କରୋନା- ଭୟଙ୍କରଠାରୁ ଆହୁରି ଭୟଙ୍କର: ଜଣେ ରୋଗୀ ୫୯ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ କରିପାରେ ସଂକ୍ରମିତ

25/03/2020 at 6:33 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫/୦୩ : ଜଣେ ଅଭିଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ୫୯ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଲଣ୍ଡନ ୟୁନିଭରସିଟିର ଇଣ୍ଟେନ୍ସିଭ୍ କେୟାର ମେଡିସିନ୍ ପ୍ରଫେସର ଡ.ମଣ୍ଟଗୋମେରୀ ଏହା କହିବା ବେଳେ ଯୁକ୍ତି ରଖିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଏକ ସଂକ୍ରାମକ ଭୂତାଣୁ।

ଡେଲି ମେଲ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଡ.ମଣ୍ଟଗୋମେରୀ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି କିଭଳି ଜଣେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରୁ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥାନ୍ତି | ଏନେଇ ବିସ୍ତୃତ ବର୍ଣ୍ଣନା ବେଳେ ଡ.ମଣ୍ଟଗୋମେରୀ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ପ୍ରକୃତି ମରାତ୍ମକତା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ତାହାକୁ ରୋକିବା ଲାଗି ସାମାଜିକ ଦୂରତା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଡ.ମଣ୍ଟଗୋମେରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ସାଧାରଣ ଫ୍ଲୁ ବା ଜ୍ବରରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ  ବ୍ୟକ୍ତି ହାରାହାରି ୧.୩ ରୁ ୧.୪ ଲୋକଙ୍କୁ ତାହା ସଂକ୍ରମିତ କରିଥାନ୍ତି । ସ୍ବାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ସମୟରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ କରେ ଏବଂ ଯଦି ସଂକ୍ରମଣ ଚକ୍ର ୧୦ ଥର ଜାରି ରହେ ତେବେ ସମୁଦାୟ ୧୪ ଟି ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥାଏ । ସେ ଫ୍ଲୁ ସହିତ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ତୁଳନା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ବିପଦ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରୁ ହାରାହାରି ପ୍ରାୟ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାପିଥାଏ। ସେ   ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଏକରୁ ତିନି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଯଦି ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଚକ୍ର ୧୦ ଥର ଚାଲେ ତାହେଲେ ୫୯ ହଜାର ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।

ଉଦାହରଣ ସ୍ବରୂପ ୧ ରୁ ୩, ୩ ରୁ ୯, ୯ ରୁ ୨୭, ୨୭ ରୁ ୮୧, ୮୧ ରୁ ୨୪୩, ୨୪୩ ରୁ ୭୨୯, ୭୨୯ ରୁ ୨୧୮୭, ୨୧୮୭ ରୁ ୬୫୬୧, ୬୫୬୧ ରୁ ୧୯୬୮୩, ୧୯୬୮୩ ରୁ ୫୯,୦୪୯ ଲୋକ | ଏପରି ଚକ୍ର ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଡ.ମଣ୍ଟଗୋମେରୀ।

ଡ.ମଣ୍ଟଗୋମେରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସହିତ ଜଡିତ ତଥ୍ୟକୁ କମ କରି ଦେଖାଇବେ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଯିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବହୁତ କମ୍ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଇସିୟୁରେ ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ।ତଥାପି, ଯେଉଁମାନେ ଅସୁସ୍ଥ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହି ଭାଇରସ୍‌କୁ ବିସ୍ତାର କରିଥାନ୍ତି ।

   Related Posts