Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲେଣି କୁଲଡିହା ହାତୀପଲ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ବ୍ୟାପକ ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଫେବୃଆରୀ ୧୪ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ୍ ଆଗରେ ମା’ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୪୩୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ବାଇକ୍ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଧାନ ଡୋଲି ଓଲଟିପଡି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୨୦୩ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବରଗଡ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ଭଟଲି ବ୍ଲକ୍ କେଲେଙ୍ଗାପାଲିର ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ସାଲିଆ ସାହିରୁ ୫ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ୯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୬ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

କରୋନା ‘ହେଲମେଟ୍’ ପରେ ‘ମିଠା’, ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ‘କାର୍’, ୬ ଚକିଆ କାର୍ ଦେଖି ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

9/04/2020 at 7:59 PM

ହାଇଦ୍ରାବାଦ ୯।୪: ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି । ଏହି ଭାଇରସ୍ ର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ କରାଯାଇଛି । ଲୋକମାନେ ନିଜ ନିଜ ଘରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ।ଏହି ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା କାର୍ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ରାସ୍ତାରେ ବୁଲୁଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଏକ କାର୍ ଡିଜାଇନ୍ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ମହାମାରୀ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବା ପାଇଁ ଏକ ନିଆରା ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରି କରୋନା ଭାଇରସ୍ କାର୍ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ।

ହାଇଦ୍ରାବାଦର କାର୍ ଡିଜାଇନର୍ ଏକ କରୋନା ଭାଇରସ୍ କାର୍ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଯାହା ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସ୍ ଏବଂ ଏହାର ସଂକ୍ରମଣର ବିପଦ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କାରଟି ଲୋକଙ୍କୁ କିପରି ଏହି ମହାମାରୀକୁ ଏଡାଇ ହେବ ତାହା ମଧ୍ୟ କହିଥାଏ ।

କାର୍ ବିଷୟରେ ଏହାର ଡିଜାଇନର୍ କେ ସୁଧାକର କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାର ଏବଂ ଏହାର ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେ ଏହି କାର୍ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାର୍ ମଧ୍ୟ ସାଧାରଣ କାର୍ ପରି ଚାଲିଥାଏ । ଏହି କାରର ଡିଜାଇନ୍ ଠିକ୍ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଭଳି । ଏହି କାରଟି ଗୋଟିଏ ସିଟ୍ ବିଶିଷ୍ଟ । ଏଥିରେ ୧୦୦ ସିସି ଇଞ୍ଜିନ୍ ଅଛି । କାରରେ ୬ଟି ଚକ ଏବଂ ଫାଇବର ବଡି ଅଛି । ଏହା ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ପ୍ରାୟ ୪୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଚାଲିପାରିବ । କାର୍ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୧୦ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିଛି ।

ସୁଧାକରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି କାର୍ ତିଆରି କରିବାରେ ତାଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଭାଇରସର ଗମ୍ଭୀରତା ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା ଯାହା ଦ୍ବାରା ଲୋକମାନେ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ କରିବେ । କୋଭିଡ-୧୯ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସୁଧାକର ଏହି କାରକୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପୋଲିସକୁ ଦାନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ।

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ହେଲମେଟ୍ ତିଆରି କରିଥିଲେ । କାନପୁରର ଜଣେ ଯୁବକ କରୋନା ଭାଇରସ୍ କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସୁରକ୍ଷା କିଟ୍ ଡିଜାଇନ୍ କରିଥିଲେ । ଏହି କିଟ୍ ହେଲମେଟ୍ ପରି ପିନ୍ଧାଯାଇପାରିବ । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଡାକ୍ତର, ପାରା ମେଡିକାଲ୍ କର୍ମଚାରୀ, ପୋଲିସ୍ ସୁରକ୍ଷା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧି ସହଜରେ କାମ କରିପାରିବେ । କରୋନା ହେଲମେଟ୍ ତିଆରି କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା ।

ସେହିଭଳି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ତିଆରି କରୋନା ମିଠା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଥିଲା ​​। କୋଲକାତାର ଏକ ମିଠା ଦୋକାନୀ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପରି ମିଠା ତିଆରି କରିଥିଲେ । ଯଦିଓ କରୋନା ଭାଇରସର ଭୟ ଦୁନିଆରେ ବ୍ୟାପିଛି, କୋଲକାତାବାସୀ ଏହି ମିଠାକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts