Wednesday, March 20, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଅଦାଲତରେ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡିଶା ପୋଲିସ ବହୁ ପଛରେ, ଶହେରେ ମାତ୍ର ୧୨ ଅପରାଧୀ ପାଉଛନ୍ତି ଦଣ୍ଡ, ତଦନ୍ତ ଠିକ୍ କରିବାକୁ ପୋଲିସ ଡିଜି ଦେଲେ ଆହ୍ବାନ

କଟକ ୧୧|୧: ଅଦାଲତି ମାମଲାରେ ରାଜ୍ୟ ପୁଲିସକୁ ସେଭଳି କିଛି ସଫଳତା ମିଳୁନି କହିଲେ ଚଳେ ।  ଶହେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଭିତରୁ ମାତ୍ର ୧୨ ଜଣ ଅଦାଲତରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ପାରୁଛନ୍ତି । ଯାହା ଜାତୀୟ ହାର ତୁଳନାରେ ଢେର କମ୍ । ତେଣୁ ଏ ଦିଗରେ ଏବେ ପୁଲିସକୁ ଅଧିକ ଯତ୍ନବାନ ହେବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ମହା ନିର୍ଦେଶକ । ଖାସ କରି ବର୍ଷ ୨୦୧୯ରେ ଏହି ହାର ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେମିତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ସେନେଇ  ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି ଡିଜିପି ।

ପୋଲିସ ବିଭାଗ ପାଖରେ ମାନବ ସମ୍ବଳର ଅଭାବ ରହିଛି ।  ଓ୍ବାର୍କଲୋଡ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ।  ସେପଟେ ଅଦାଲତି ମାମଲାରେ ବାରମ୍ବାର ଝଟ୍‌କା ମଧ୍ୟ ଲାଗୁଛି । କାରଣ ଅଦାଲତରେ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସର ସଫଳତା ହାର ମାତ୍ର ୧୨ ପ୍ରତିଶତ । ତେଣୁ କେବଳ ତଦନ୍ତ କଲେ ହେବନାହିଁ ବରଂ ଦୋଷୀ ମାନଙ୍କୁ ଅଦାଲତରେ କିପରି ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇ ପାରିବ ସେନେଇ ପୋଲିସ ବିଭାଗ  ଅଣ୍ଟାଭିଡିବା ଦରକାର । ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏମିତି ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ମୁଖିଆ ଡାକ୍ତର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଶର୍ମା । ସେ କେବଳ ଅପିଲ କରିନାହାନ୍ତି ବରଂ ଯେଉଁ ତଦନ୍ତକାରି ଅଫିସର ଏବଂ ସରକାରୀ ଓକିଲ ମାନେ ଏ ଦିଗରେ ପାରଦର୍ଶିତା ଦେଖାଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ପୁଲିସ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ପୋଲିସ ଡିଜି ।

ବିଗତ ବର୍ଷମାନଙ୍କରେ ହତ୍ୟା, ଲୁଣ୍ଠନ, ଦାଦାଗିରି ଭଳି ଅପରାଧର ସଂଖ୍ୟା ଯେତିକି ବଢିଛି ସେହି ତୁଳନାରେ ସାଇବର କ୍ରାଇମ୍‌  ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅପରାଧର ହାର ମଧ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।  ଯାହା ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସର ଚିନ୍ତା ବଢାଇଛି । ତେବେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅପରାଧକୁ ନେଇ ଦାଏର ହେଉଥିବା ମାମଲା ଗୁଡିକରେ ସଫଳତାର ହାର ଖୁବ କମ୍ । ତେଣୁ ସେଭଳି ମାମଲା ଗୁଡିକରେ ତଦନ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶତ ପ୍ରତିଶତ ଠିକ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ମତ ରଖିଛନ୍ତି ସରକାରୀ ଓକିଲମାନେ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ସଠିକ ସମୟରେ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ ହେବା, ସାକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଓ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଭଳି ଦିଗ ପ୍ରତି ପୋଲିସ ବିଭାଗ ଯତ୍ନବାନ ହେଲେ ସଫଳତାର ହାର ନିଶ୍ଚିତ ବଢ଼ିବ ।

ନିକଟରେ ପିପିଲି ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଭଳି ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ମାମଲାରେ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସକୁ ଅଦାଲତି ଝଟ୍‌କା ଲାଗିଛି । ଯାହା ପୋଲିସ ଅପରିଣାମ ଦର୍ଶିତାକୁ ପଦାରେ ପକାଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରେ । ତେଣୁ ଆଗକୁ ରାଜ୍ୟ ପୁଲିସ ଅଧିକ ଦାୟିତ୍ବବାନ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

251 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର