Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଗସ୍ତି ନୂଆଗାଁ ଓ ଚମାଖଣ୍ଡି ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ସମିତି ସଭ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିର୍ଦ୍ବନ୍ଦରେ ନିର୍ବାଚିତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦ହଜାର ୭୮ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୮୭୩ ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଗାଡିକୁ ଚକ୍‌ମା ଦେଇ ଖସିଯିବା ବେଳେ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ: ଅଟୋରୁ ବିପୁଳ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||

ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ମାମୁଁ ଘର ନିଆଳି ମାଧବ କି ନାହିଁ ତାକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବିବାଦ: ଗବେଷକ କହିଲେ ମାମୁ-ଭଣଜା ପରଂପରା ନାହିଁ…

20/11/2019 at 7:19 PM

ପୁରୀ୨୦|୧୧: ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ପ୍ରଥମାଷ୍ଟମୀ ତିଥି।ପୋଢୁଆଁ ହୋଇଛନ୍ତି ଶ୍ରୀଜୀଉ। ନିଆଳିର ମାଧବ ମନ୍ଦିରରୁ ଆସିଥିବା ଖଣ୍ଡୁଆ ପାଟ,ଅରୁଆ ଚାଉଳ,ବିରି,ନଡିଆ,ଗୁଡ ଓ କଦଳୀ ପ୍ରଭୃତି ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କୁ ଲାଗି କରାଯାଇଛି । ତେବେ ନିଆଳି ମାଧବ ମନ୍ଦିର ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କୁ ମାମୁଁ ଘର ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଛି ।

ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ପ୍ରଥମାଷ୍ଟମୀ ତିଥି।ପୋଢୁଆଁ ହୋଇଛନ୍ତି ଶ୍ରୀଜୀଉ। ସକାଳଧୂପ ପରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ନୂଆଲୁଗା ଓ ଅଳଙ୍କାର ପିନ୍ଧାଯିବା ସହ ଅଷ୍ଟମୀ ପର୍ବକୁ ଆନନ୍ଦ ଉତ୍ସାହର ସହ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ଗତକାଲି ନିଆଳିର ମାଧବ ମନ୍ଦିରରୁ ଆସିଥିବା ଖଣ୍ଡୁଆ ପାଟ,ଅରୁଆ ଚାଉଳ,ବିରି,ନଡିଆ,ଗୁଡ ଓ କଦଳୀ ପ୍ରଭୃତି ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କୁ ଲାଗି କରାଯାଇଥିଲା। ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ମାମୁଘର  ନିଆଳି ମାଧବ ମନ୍ଦିର ଦର୍ଶାଇ ସେଠାରୁ ଏହି ଭାର ଆସିଥିବାବେଳେ  ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ପ୍ରଶାସନ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦାନ ଆକାରରରେ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ତେଣୁ ଶ୍ରୀଜୀଙ୍କୁ ମାମୁ ଘର ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଛି।

ନିଆଳି ମାଧବ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟ ସେବାୟତଙ୍କ କହିବା କଥା ମାଧବାନନ୍ଦ ହେଉଛନ୍ତି ଉତ୍କଳୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ପରିଚୟ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ମାମୁଘର। ଦିନଥିଲା ପ୍ରଥମାଷ୍ଟମୀ ଦିନ ତିନି ପ୍ରଭୁଙ୍କ ପାଇଁ ପଢୁଆଁ ଜୋଡ ମାଧବାନନ୍ଦ ମନ୍ଦିରରୁ ଯାଉଥିଲା ।  ସମୟ କ୍ରମେ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ଏହି ପ୍ରଥା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଚଳିତବର୍ଷ ଏହାର ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରଥମାଷ୍ଟମୀ ଭାର ପଠାଇବା ପୂର୍ବରୁ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଓ ଗଜପତି ମହାରାଜାଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଜଣାଇଥିଲା ମାଧବ ଟ୍ରଷ୍ଟ ବୋର୍ଡ। ସେଠାରୁ ଅନୁମତି ମିଳିଲା ପରେ ଭାର ପଠାଯାଇଥିଲା।

ସେପଟେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିରେ ସେମିତି କୌଣସି ମାମୁଁ ଭଣଜା ପରମ୍ପରା ନାହିଁ। ନିଆଳି ମାଧବ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଥମାଷ୍ଟମୀ ଭାର ପରମ୍ପରା ନେଇ କୌଣସି ରେକର୍ଡ ନଥିବା କହିଛନ୍ତି ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ଗବେଷକ ନରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ।

ଉତ୍କଳୀୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ନିଆଳିର ମାଧବ ମନ୍ଦିର ସହିତ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ କଣ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି ? କିଛି ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି କି ନାହିଁ ସେସବୁର ତର୍ଜମା ଆବଶ୍ୟକ।

   Related Posts