Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୯ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା କୋଭିଡ୍ ଟିକାକରଣ, ୧୬୧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଚାଲିଛି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୮ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୧୨୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫୧୫୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

ବିଜେପି ରାସ୍ତାରେ କଂଗ୍ରେସ : ଜାନୁୟାରୀ ୧୫ରେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ରାଜଭବନ ସାମ୍ନାରେ କରିବ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ, ଘରକୁ ଘର ବୁଲି ସଂଗ୍ରହ କରିବ ମୁଠାଏ ମାଟି

9/01/2021 at 6:28 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୦୧ : ସାରା ଦେଶରେ ଜାରି ରହିଥିବା ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ର ରୂପ ଧାରଣ କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାକୁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ସମର୍ଥନ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଆଉ ପାଦେ ଆଗକୁ ଯାଇ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି । ଆସନ୍ତା ଜାନୁୟାରୀ ୧୫ତାରିଖରେ କୃଷି ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରି ଦେଶର ସମସ୍ତ ରାଜଭବନ ସାମ୍ନାରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି କଂଗ୍ରେସ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୮ ଜାନୁୟାରୀରେ ସରକାର ଏବଂ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନା ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଏହି ମୁଦ୍ଦାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ସହ ନୂଆ କୃଷି ଆଇନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି । କଂଗ୍ରେସର ଅନ୍ତରୀଣ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧି, ଚାଷୀଙ୍କ ମୁଦ୍ଦାକୁ ନେଇ ପାର୍ଟି ମହାସଚିବ ଏବଂ ପ୍ରଭାରୀମାନଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ବୈଠକରେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ସମେତ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ସାମିଲ ଥିଲେ ।

ଚାଷୀ ସଂଗଠନ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବରୁ ୮ ଥର ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଥର ତାହା ବିଫଳ ହୋଇଛି । ଲଗାତାର ଭାବେ ଆଲୋଚନା ପରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ସ ବାହାରି ପାରୁନାହିଁ । ଚାଷୀ ସଂଗଠନ ନିଜ ଜିଦରେ ଅଟଳ ସେପଟେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ନୂଆ କୃଷି ଆଇନକୁ କୌଣସି ମତେ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସଫା ସଫା ମନାକରିଦେଇଛନ୍ତି ।

ଚାଷୀ ସଂଗଠନ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୁଣି ଥରେ ୧୫ ଜାନୁୟାରୀରେ ଆଲୋଚନା ହେବ । ତେବେ କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ଚାଷୀମାନେ ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ବଦଳରେ ଏହାର କିଛି ବିକଳ୍ପ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବେ ତାହେଲେ ସରକାର ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ।

ତେବେ ଆସନ୍ତା ଜାନୁୟାରୀ ୧୫ରେ ନୂଆ ଆଇନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଦାବିରେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ରାଜଭବନ ସାମ୍ନାରେ କଂଗ୍ରେସ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ । ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଗାଁ ଗାଁ ବୁଲି ମୁଠାଏ ଲେଖାଏଁ ମାଟି ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଶୁକ୍ରବାର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିବା ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା ମଧ୍ୟ ମମତା ସରକାରଙ୍କ ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସନ ଏବଂ ବେଙ୍ଗଲରେ ହେଉଥିବା ଅରାଜକତାକୁ ଘର ଘର ବୁଲି ମୁଠାଏ ଲେଖାଏଁ ଚାଉଳ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଏହି ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ସଫଳ କରାଯିବ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ମହାସଚିବ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧି କହିଛନ୍ତି ।     

   Related Posts