Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୧୦୨୪୨, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ
  • ||
  • ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌କୁ ଫେରିବେ ନାହିଁ ଏବି ଡିଭିଲିୟର୍ସ, ସ୍ପଷ୍ଟ କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ
  • ||
  • ପିସିଆର ଭ୍ୟାନ୍ ଦେଖି ପୋଖରୀକୁ ଡେଇଁ ପଡିଲେ ଯୁବକ, ମିଳିଲା ମୃତଦେହ…
  • ||
  • ଧକ୍କା ଦେଲା କାର, ଚାଲିଗଲା ସାଇକେଲ ଆରୋହୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ନଦୀରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୧୧ ବର୍ଷ ପରେ ଗିରଫ ହେଲା ଦୁଃଶାସନ, ପାରୋଲରେ ଆସି ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲା
  • ||
  • ହୃଦରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର କେ.କେ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ କରୋନାରେ ଦେହାନ୍ତ, ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ଧୋନୀଙ୍କ ତଲଓ୍ୱାରବାଜୀ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ପରେ କମେଣ୍ଟ କଲେ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୩୫୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାକସିନ୍ ନେବା ପରେ ଏହି ସବୁ ସାଇଡ୍ ଇଫେକ୍ଟ ଦିଏ ବିପଦର ସଙ୍କେତ, ହୋଇପାରେ ସାଙ୍ଘାତିକ : ସତର୍କ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର
  • ||

ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବିଜେପି, ଚିଦାମ୍ବରମ କହିଲେ ବାସ୍ତବତା ଲୁଚାଇବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ସାଥ ଦେଉଛନ୍ତି ସୀତାରମଣ

12/11/2020 at 8:57 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୧୧: ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ କଂଗ୍ରେସ ଦେଶର ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଗୁରୁବାର  ବିଜେପିକୁ ଘେରିଛି। ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ପି.ଚିଦାମ୍ବରମ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସରକାର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଅନ୍ଧାରରେ  ରଖିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏପରିକି ବାସ୍ତବତା ଚପାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସାଥ ଦେଉଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ପରିସ୍ଥିତି ସୁଧାର ଲାଗି ସରକାରଙ୍କର କୌଣସି ଯୋଜନା ନାହିଁ। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସୀତାରମଣ ପ୍ୟାକେଜ୍ ପରେ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରୁଥିବା କହିଛନ୍ତି ଚିଦାମ୍ବରମ।

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆରବିଆଇ) ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ରିପୋର୍ଟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ଲଗାତାର ଦୁଇଟି ତ୍ରୈମାସିକରେ ସକଳ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ (ଜିଡିପି)ରେ ୮.୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଅନୁମାନ କରିଛନ୍ତି।  ତେବେ ଜିଡିପିର ଅର୍ଥ ବିକାଶ ହାର (ଗ୍ରୋଥ ରେଟ୍)ରେ ହ୍ରାସ ନୁହେଁ ଏଥିଲାଗି ମୁଖ୍ୟ ସହାୟକ ଜିଡିପି ହିଁ କମିଯାଉଛି। ହେଲେ ସରକାର ଏହାର ଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରି ଲୋଭନୀୟ ପ୍ୟାକେଜ ଜରିଆରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଭ୍ରମିତ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ଚିଦାମ୍ବରମ କହିଛନ୍ତି।

ଲଗାତାର ଦୁଇଦୁଇଟି ତ୍ରୈମାସିକ ଫଳାଫଳରେ ଜିଡିପି ହ୍ରାସର ପରିଣାମ ପରବର୍ତ୍ତି ଭୟଙ୍କର ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାକୁ ସୂଚିତ କରୁଛି ବୋଲି  କହିଛନ୍ତି ଚିଦାମ୍ବରମ। ଏହି ବାସ୍ତବତା ସହ ଅନଭିଜ୍ଞ ସରକାର ନିଜ ବିଫଳତା ଲୁଚେଇବାକୁ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହୁଛନ୍ତି। ୨୦୦୮ ବୈଶ୍ୱିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଭାରତକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରିନଥିଲା। ସେତେବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କ ୟୁପିଏ  ସରକାର ଥିଲା। ହେଲେ ଏପରି ବିକଟ ପରିସ୍ଥିତିରୁ ଦେଶକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ଥିବା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ହିଁ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସରକାର ଧୂଳିସାତ କରିଦେଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ଚିଦାମ୍ବରମ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିର ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ସରକାରର ୮ ବର୍ଷରେ ମୋଦି ଦୁର୍ବଳତାରେ ପରିଣତ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏଥିରୁ ବାହାରିବାକୁ ହେଲେ ସରକାରଙ୍କୁ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଚିଦାମ୍ବରମ। ଏଥିରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବା ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ହେବା ଦରକାର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଚାଷୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଉତ୍ପାଦନର ସର୍ବନିମ୍ନ ଧାର୍ଯ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ ସହ ବଜାରରେ ଚାଦିହା ବଢାଇବାକୁ ପଡିବ। ଏଥିଲାଗି ସରକାରଙ୍କୁ ନୂଆ ରୋଜଗାର ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବେ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଚିଦାମ୍ବରମ କହିଛନ୍ତି ।  

   Related Posts