Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡ୍ୟାମରେ ଭାସୁଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଗାଧୋଇଲା ବେଳେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ
  • ||
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଫେରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍: ଆଇସୋଲେସନରେ ସଂକ୍ରମିତ, ଓମିକ୍ରନ୍ ନେଇ ଆଲର୍ଟ
  • ||
  • ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ବାତ୍ୟା : ୫ରେ ଓଡିଶା-ଆନ୍ଧ୍ର ଉପକୂଳରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ !
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ଶୀତ ଅଧିବେଶନ, ପ୍ରଥମ ଦିନରେ କୃଷି ବିଲ୍ ରବ୍ଦ ନେଇ ଆସିବ ପ୍ରସ୍ତାବ
  • ||

‘କଳା ପଗଡ଼ି ସହିତ କଳା ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରୁଛି’- ନବଜୋତ ସିଦ୍ଧୁ

4/10/2020 at 4:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪/୧୦: କେନ୍ଦ୍ରର କୃଷି ବିଲ ବିରୋଧରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କର ଆଜି ଠାରୁ ତିନି ଦିନିଆ ରାଲି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ତେବେ ଏ ରାଲି ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ମୋଗା ରାଲିରେ ନବଜୋତ ସିଂହ ସିଦ୍ଧୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପୁଞ୍ଜିପତିଙ୍କ ହାତରେ ସବୁ କ୍ଷମତା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଯଦି ଏ ଆଇନ ପଞ୍ଜାବରେ ଲାଗୁ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ଏହା ଦ୍ବାରା ରାଜ୍ୟର ଚାଷୀ ହଇରାଣ ହୋଇଯିବେ। ଏଣୁ କଳା ପଗଡ଼ି ସହ ଏ ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ସିଦ୍ଧୁ କହିଛନ୍ତି।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅଧିକାର ଲୁଟିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ପଞ୍ଜାବ ଚାଷୀ ଓ ଜନତା ଗୋଟିଏ। ପଞ୍ଜାବ ସରକାରଙ୍କୁ ମଣ୍ଡିରୁ ୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଲାଭ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଏ ମଣ୍ଡି ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ତେବେ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବରବାଦ ହୋଇଯିବ ଓ ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରମିକ ଘରେ ବସିବେ।

ସିଦ୍ଧୁ କହିଛନ୍ତି ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ମଣ୍ଡି ନାହିଁ, ସେଠାରେ ଚାଷୀ ଶ୍ରମିକ ହୋଇ କାମ କରୁଛନ୍ତି।  ଏଣୁ ଯଦି ମଣ୍ଡି ଛଡ଼ାଇ ନିଆଯିବ ତେବେ ସେମାନେ ଯିବେ କୁଆଡେ। ମୋଦି ସରକାର ଆମେରିକା, ୟୁରୋପର ଫେଲ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଆମ ଉପରେ ଲଦିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts