Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଭକ୍ତ ଦାସଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରକ ବୟାନ : କହିଲେ ଆଞ୍ଚଳିକ ବୈଶ୍ୟମତା ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଅବହେଳାର ଶିକାର

2/10/2019 at 12:23 PM

କଳାହାଣ୍ଡି ୨।୧୦: ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ୧୫୦ ତମ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ କଂଗ୍ରେସ ପଦଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଭକ୍ତ ଚରଣ ଦାସ ମଧ୍ୟ ନୂଆ ରାଜନୈତିକ ଏଜେଣ୍ଡାରେ ପଦଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଜି ନୂଆପଡାରୁ ଖଡିଆଳ ପ୍ରାୟ ୨୬ କି.ମି. ପଦଯାତ୍ରାର ଅଭିମୁଖ୍ୟ ସଂପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ଯାଇ ଭବାନୀପାଟଣାଠାରେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିଥିଲେ ଭକ୍ତ ଦାସ । ଏହି ଅବସରରେ ବିସ୍ଫୋରକ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଭକ୍ତଚରଣ ଦାସ । ଆଞ୍ଚଳିକ ବୈଶ୍ୟମତା ଯୋଗୁଁ ପଶ୍ଚିମ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶା କ୍ରମାଗତ ଅବହେଳାର ଶିକାର ହେଉଛି । ଫଳରେ ସରକାର ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ତଥା କେବିକେ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ଅଟନୋମସ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ କାଉନସିଲ କିମ୍ବା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କ୍ୟାପିଟାଲର ଅବଶ୍ୟକତା ଥିବା ଦାବି ଉଠାଇଛନ୍ତି ଭକ୍ତ । ନହେଲେ ମହାକୋଶଳ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ରତର ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ଏବେ କେବିକେ, ବିଆରଜିଏଫ, ଏସସି, ଏସଟି, ଓବିସି ଫଣ୍ଡ ବନ୍ଦ ପରେ ଏହା ଆହୁରି ବଢିଯାଇଛି । ଏହାର ସମାଧାନ ନହେଲେ ଓଡିଶାରୁ ଅଲଗା ରାଜ୍ୟ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଦାବି ପ୍ରତି ଲୋକେ ସାମିଲ ହେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଭକ୍ତ । 

   Related Posts