Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସଞ୍ଜୁ ବାବାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ ଖବର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ମିସାଇଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଭିଡିଓ ଜାରି କଲା ଭାରତୀୟ ନୌସେନା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୦୪କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାରେ BSF ଜବାନଙ୍କ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ, ଟିଫିନ୍ ବୋମା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିକଟରେ ଉଚ୍ଛେଦ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ, ୨ ଫ୍ଲାଟୁନ ଫୋର୍ସ ମୃତୟନ
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ-୨ ସହକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ପୋଲିସ କବ୍‌ଜାରେ ୪ ଆନ୍ତଃ ଜିଲ୍ଲା ଡକାୟତ
  • ||

କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟରେ ଓଡ଼ିଶା ଭାଗକୁ ନେଇ ବଢ଼ୁଛି ବୟାନବାଜି : ଉଭୟ ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପିକୁ କଂଗ୍ରେସର ସମାଲୋଚନା

7/07/2019 at 8:33 AM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୭/୭: କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟ୍ ଆସିବା ପରେ ରାଜ୍ୟର ଲାଭ କ୍ଷତି ନେଇ ଚାଲିଛି ହିସାବ କିତାବ । ଓଡ଼ିଶା ବଜେଟରୁ କେତେ ପାଇବ । ଲାଭରେ ରହିବ ନା କ୍ଷତିରେ ରହିବ ତାକୁ ନେଇ ସମସ୍ତେ ଦ୍ବନ୍ଦରେ ଥିବା ବେଳେ ଟେନସନ୍ ରେ ରହିଛି ଅର୍ଥ ବିଭାଗ । ରାଜ୍ୟ ବଜେଟ୍ ଅଟକଳ ଅନୁସାରେ ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ରାଜ୍ୟ ଏଥର ଅଧିକ ପାଇବ ବୋଲି ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ହିସାବ କିତାବ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହା କେତେଦୂର ସଠିକ ରହୁଛି ତାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି ।

କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟରୁ ଓଡିଶା ପାଇବ କେତେ । ରାଜ୍ୟ ଲାଭରେ ରହିବ ନା କ୍ଷତିରେ । ତାକୁ ନେଇ ଏବେ ସମସ୍ତେ ଦ୍ବନ୍ଦରେ ଥିବାବେଳେ ଏନେଇ ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ବି ଟେନସନରେ । ଏଥର କେନ୍ଦ୍ରିୟ ବଜେଟରୁ ରାଜ୍ୟ ଆଶା କରୁଥିଲା କେନ୍ଦ୍ରିୟ ଟିକସ ବାବଦକୁ ୩୯ ହଜାର ୨୦୭ କୋଟି ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରିୟ ଅନୁଦାନ ବାବଦକୁ ୩୦ ହଜାର ୫୫୯ କୋଟି ପାଇବ ବୋଲି । କିନ୍ତୁ ଏହି ପରିମାଣ ଅର୍ଥ ରାଜ୍ୟ ପାଇବ କି ନାହିଁ ତାହା ଅସ୍ପଷ୍ଟ । କାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ଯେଉଁ କାମଚଳା ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲା ସେଇ ଅନୁପାତରେ ଏହି ଆକଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୨୦୧୯-୨୦ ବଜେଟ ଅଟକଳକୁ ୧ଲକ୍ଷ ୩୯ ହଜାର କୋଟିକୁ ବଢାଇଥିଲେ । ଏବେ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ ଆସିବାପରେ ସେହି ଅନୁପାତରେ କେନ୍ଦ୍ରିୟ ଅର୍ଥ ମିଳିବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଶ୍ଚିତ ନୁହଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ରାଜ୍ୟ କମ୍ ଅର୍ଥ ପାଇବ ନାହିଁ । ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଏବର୍ଷ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ପାଇବ ବୋଲି ଅର୍ଥ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ ମାନେ ହିସାବ କରିଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ନେଇ ବିଜେଡି-ବିଜେପି ମିଶ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । 

୨୦୧୮ -୧୯ରେ ଓଡିଶା କେନ୍ଦ୍ରିୟ ଟିକସ ବାବଦରୁ ପାଇଥିଲା ୩୬ ହଜାର ୫୮୬ କୋଟି । ସେହିଭଳି କେନ୍ଦ୍ରିୟ ଅନୁଦାନ ବାବଦରୁ ମିଳିଥିଲା ୨୪,୭୬୪ କୋଟି । ସେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟ ବଜେଟ ଥିଲା ୧ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର କୋଟି ।  ତେବେ ଏଥର ବଜେଟ ଅଟକଳକୁ ୧ ଲକ୍ଷ ୩୯ ହଜାର କୋଟି କରିଥିଲେ ଓଡିଶା ସରକାର । ଯେଉଁଥିରେ ୨୩ ହଜାର ୭୩୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ଉଠାଇବା ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା । ବିତ୍ତୀୟ ନିୟଣ୍ଟକୁ ମଧ୍ୟ ୩ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ କରିଥିଲେ ସରକାର । କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟ ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରି କେନ୍ଦ୍ରଠାରୁ କେତେ ମିଳିବ ତାର ଆଗୁଆ ଆକଳନ କରି ଯେଉଁ ବଡ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ତାକୁ କଂଗ୍ରେସ ସମାଲୋଚନା କରିଛି । ଦଳ କହିଛି ଏଭଳି କରି ବିଜେଡି-ବିଜେପି ଓଡିଶା ଲୋକଙ୍କୁ ଭୁଆଁ ବୁଲାଇଛନ୍ତି ।

କୁହାଯାଉଛି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟିକସ ଆଦାୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପହଁଚି ପାରି ନଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅଂଶ କମିବ । ସେଥିରେ ଓଡିଶା ଭାଗ ବି କମିବ । ଏହାବାଦ୍ ନରେଗା, ଜାତୀୟ ରାଜପଥ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଯୋଜନା ଆଦିରେ କମ୍ ଅର୍ଥ ବରାଦ ହୋଇଥିବାରୁ ଓଡିଶା ବି ସେଥିରେ କ୍ଷତିରେ ରହିବ ।

   Related Posts