Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଶ୍ଵସ୍ତି: କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୮୦୯ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ମେଡିକାଲରେ ଚାକିରୀ ଦେବାକୁ କହି ଠକୁଥିଲା ଯୁବକ, ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନାଁରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏତଲା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅନଲାଇନରେ ନିର୍ମାଲ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିବା ନେଇ ସିଂହଦ୍ବାର ଥାନାରେ ଆମାଜନ ଇଣ୍ଡିଆ ବିରୋଧରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଏତଲା
  • ||

କେନ୍ଦ୍ରର ଚକ୍ରାନ୍ତ କଥା ଉଠାଇ ଚିଲିକାକୁ ଜାଲ ଫିଙ୍ଗିଲେ ନବୀନ, ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ମାରିଲେ ତୀର

19/04/2019 at 6:01 PM

ବାଣପୁର ୧୯|୪: ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ଚାଉଳ ରାଜନୀତିକୁ ନେଇ ହଟଚମଟ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ନବୀନ ଖେଳିଛନ୍ତି ଚିଲିକା କାର୍ଡ । ଆଜି ଚିଲିକା ଓ ବ୍ରହ୍ମଗିରି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ପ୍ରଚାର ବେଳେ ନବୀନ ଚିଲିକା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇ ବିଜେପିକୁ ନିଶାନା ସାଧିଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ଚିଲିକାକୁ ବିକିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ବିଜେପି ସରକାର ଚକ୍ରାନ୍ତ କରୁଥିଲା । ସେପଟେ ନବୀନଙ୍କ ବୟାନକୁ ନେଇ ଆସିଛି ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା।

ନଜରରେ ପୁରୀ ଲୋକସଭା ଓ ୩ ବିଧାନସଭା ଆସନ। ଚିଲିକାକୁ ଘେରି ରହିଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଭୋଟ । ନେତାଏ ପାକାଇଲେଣି ଚିଲିକାରେ ଜାଲ । ରାଜନୀତି ସତରଞ୍ଜରେ ଏବେ ଚିଲିକା । କଥା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଟ୍ବିଟରୁ। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ଯେ ଚିଲିକାକୁ ବିକି ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ବିଜେପି ସରକାର  ମସୁଧା କରିଥିଲେ । ଯାହାକୁ ବିଜେଡି ସରକାର ଅଟକାଇଦେଲେ ।

ନବୀନଙ୍କ କଥାର ୨ଟି ଆଧାର ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। କାରଣ ୧- ଚିଲିକାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ସି-ପ୍ଲେନ ଉଡାଣ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କରିଥିଲେ ତେଣେ ଏ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା।  କାରଣ ୨ – କୋଷ୍ଟାଲ ହାଇୱେ ରେ ଚିଲିକାର କିଛି ଅଂଶକୁ ନେଇ ବି ବିବାଦ ରହିଛି। ଯେହେତୁ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନରେ ଚିଲିକା ସମେତ ବ୍ରହ୍ମଗିରି ଓ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବିଧାନସଭା ଆସନ ଚିଲିକାକୁ ଘେରି ରହିଛି, ପୁରୀ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ବି ଭୋଟ ଅଛି।  ନବୀନ ଆଜି ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ରୋଡସୋ କରିଥିବା ବେଳେ ଚିଲିକା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି।

 ନବୀନଙ୍କ ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟରେ ଖପ୍ପା ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ । କୁହାଯାଏ ଚିଲିକା କୁଆଡ଼େ ରତ୍ନଗର୍ଭା। ଅପାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବା ଚିଲିକାର ବିକାଶ ଏକ ପ୍ରକାର ଠପ୍ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ନବୀନଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ କହିଛି ବିଜେପି । କଂଗ୍ରେସ କହିଛି ମତ୍ସ୍ୟଜିବୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିକାଶର ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ କେବଳ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ।

ଚିଲିକା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ଆଖପାଖ ଗାଁର ଲୋକମାନେ ମୁଖ୍ୟତଃ ଚିଲିକା, ବ୍ରହ୍ମଗିରି ଓ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ନେତାଏ ଚିଲିକାରେ ଜାଲ ତ ପକେଇଛନ୍ତି କେତେ ଭୋଟ ଆସୁଛି ତାହା ମେ ୨୩ରେ ଜଣା ପଡ଼ିବ।  

   Related Posts