Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||
  • ଶୀତ ଖେଳୁଛି ଲୁଚକାଳି : ଆଜି ବଢିବ ଥଣ୍ଡା, କିନ୍ତୁ କାଲି କମିଯିବ
  • ||
  • ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି: ମିନିବସରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ: ବାଲିନାଶିରେ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଗୋଡ଼େଇ ଗୋଡ଼େଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବେଆଇନ୍ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଲେ ତହସିଲଦାର
  • ||

ଗଲ୍ଫ ଦେଶଗୁଡିକରେ ଫସି ରହିଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ – ଚାକିରୀ ନାହିଁ, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ପରିମଳ ଅସୁବିଧା

19/04/2020 at 11:24 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୦୪ : କରୋନା ଭାଇରସ ସାରା ଦୁନିଆକୁ କାବୁ କରିଥିବାବେଳେ ସାଉଦି ଆରବର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ଅରାମକୋରେ ଜଣେ ବିଦେଶୀ ଶ୍ରମିକକୁ ହେଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର କରାଯାଇଛି | ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକଙ୍କୁ କମ୍ପାନୀ ମୋବାଇଲ ହେଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ଭଳି ଡ୍ରେସ ପିନ୍ଧାଇଥିଲା | ତାଙ୍କ କାମ ହେଲା କମ୍ପାନୀକୁ ଯିବା ଆସିବା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ ଛିଡା ହେବ ଯେପରିକି ଲୋକେ ତାଙ୍କ ହାତ ସାନିଟାଇଜ କରିବେ |
ଜିସିସି ବା ଗଲ୍ଫ କୋ-ଅପରେସନ କାଉନସିଲର ୬ ଦେଶ ବାହାରିନ, କୁଏତ, କତାର, ଓମାନ, ସାଉଦି ଆରବ ଓ ୟୁଏଇ ରେ ୮୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟ ଶ୍ରମିକ ରୁହନ୍ତି | ଏଥିରୁ ପାଖାପାଖି ୬୦ ରାତିଶତ ବ୍ଲୁ କଲର ୱାର୍କର ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଶ୍ରମିକ ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି | ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ସେମି ସ୍କିଲ୍ଡ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି | ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଫେସନାଲ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଭଲ ପଦବୀରେ ଅଛନ୍ତି |

କେରଳର କନ୍ନୁରରେ ରହୁଥିବା ଆସଲମ ୟୁଏଇ ରାଜଧାନୀ ଆବୁ ଧାବିରେ ଏକ ୩ ବଖରା ବିଶିଷ୍ଟ ହୋଟେଲରେ ରହୁଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ ସହିତ ୧୩ ଜଣ ବିଦେଶୀ ଶ୍ରମିକ ମଧ୍ୟ ସେହି ହୋଟେଲରେ ରହୁଛନ୍ତି | ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫ ଶ୍ରମିକଙ୍କ କରୋନା ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିବା ପରେ ପୁରା ବିଲଡିଂକୁ କ୍ଵାରେଣ୍ଟିନ କରାଯାଇଛି | ଖାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆସଲମ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍ଥା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛନ୍ତି | ଜନଗହଳି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶ୍ରମ ଶିବିର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଘଞ୍ଚ ଜନବହୁଳ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସହର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଅନେକ ବିଦେଶୀ ଶ୍ରମିକ ଭଡା ସଞ୍ଚୟ କରିବାକୁ ରୁମ୍ ସେୟାର କରନ୍ତି | ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ ଶ୍ରମିକ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟରେ କରନ୍ତି। ଏଠାରେ ଉତ୍ତାପ ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣ ହେତୁ ଅନେକ ଭାରତୀୟଙ୍କର ଶ୍ୱାସ ରୋଗ ହୋଇସାରିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ।
ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ୫୩ ଟି ଦେଶରେ ବାସ କରୁଥିବା ୩ ହଜାର ୩୩୬ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨ ହଜାର ୬୧ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରାୟ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଗଲ୍ଫ ଦେଶରେ ଅଛନ୍ତି |

ଏଥି ସହିତ ଇରାନର କୋମ ଏବଂ ତେହେରାନ ସହରରେ ୩୦୮ ଜଣ ଶ୍ରମିକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏପ୍ରିଲ ୧୭ ତାରିଖରେ ରିୟାଦରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ସାଉଦି ଆରବରେ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଶବନାଜ ପାଲା କାଣ୍ଡିୟିଲ, ସେଫୱାନ ନାଡାମାଲ (ଉଭୟ କେରଳରୁ), ସୁଲେମାନ ସୟଦ ଜୁନାଦ (ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ), ବଦ୍ରେ ଆଲାମ (ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରୁ) ଏବଂ ଅଜମତୁଲ୍ଲା ଖାନ (ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ) ଅଛନ୍ତି। ଗତ ୧୫ ବର୍ଷ ଧରି ୟୁଏଇରେ ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏକ PRO ତଥା ଏକ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସଂସ୍ଥାର ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଅଟନ୍ତି | ଦୁବାଇ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି କୁନ୍ହମ୍ମଦ କୁହନ୍ତି, ‘ଏଠାରେ ସରକାର ନୂତନ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଶ୍ରମ ଶିବିର ଏବେ ବି ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କୌଣସି ଚାକିରି ନାହିଁ | ଅଳ୍ପ କିଛି ସ୍ଥାନ ବ୍ୟତୀତ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ତାଲା ପଡିଛି | ଯୋଗାଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା କାରଣ ମୋବାଇଲ୍ ରିଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ନାହିଁ |

ଗତ ବର୍ଷ ଗଲ୍ଫ ଦେଶରେ ରହୁଥିବା ଭାରତୀୟ ଶ୍ରମିକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଘରକୁ ପ୍ରାୟ ୫୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର ପଠାଇଥିଲେ। ନିର୍ମାଣ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ଆତିଥ୍ୟ, ଖୁଚୁରା, ପରିବହନ ଏବଂ ସେବା ଭଳି ସମସ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଏହି ଭାରତୀୟ ଶ୍ରମିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଗଲ୍ଫ ଦେଶ ଅର୍ଥନୀତିର ମେରୁଦଣ୍ଡ ଅଟନ୍ତି। ତେବେ, କୋଭିଡ -୧୯ ର ଜବରଦଖଲ ଯୋଗୁଁ ସବୁକିଛି ସ୍ଥଗିତ ହୋଇଯାଇଛି | ସେମାନଙ୍କ ରୋଜଗାର ଉପରେ ଅନିଶ୍ଚିତତାର ମେଘ ଘୋଡେଇ ହୋଇରହିଛି | ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କୁ ଦରମା ବିନା ଛୁଟିରେ ପଠାଯାଇଛି | ଅନେକ ମଧ୍ୟ ଚାକିରି ହରାଇଛନ୍ତି | ଭାରତରେ ମେ ୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକଡାଉନ ରହିଛି । ସେଥିପାଇଁ ଏମାନେ ଭାରତକୁ ମଧ୍ୟ ଫେରିପାରିବେ ନାହିଁ | କିଛି ଲୋକ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଟ୍ୱିଟ୍ କରୁଛନ୍ତି। ମୋଦି ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୂତାବାସ କିମ୍ବା କନସୁଲେଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଦେଶରେ ଫସି ରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ଗଲ୍ଫ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଯାଉନାହାଁନ୍ତି। ଗଲ୍ଫ ଦେଶରେ ଫସି ରହିଥିବା ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଥିବା ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ମାସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

ତଥାପି, ଅଧିକାଂଶ ଗଲ୍ଫ ଦେଶ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋକିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି | ଦେଶଗୁଡିକୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଏଠାରେ ବନ୍ଦ ରହିଛି | ଜନଗହଳି ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି | କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ଉମ୍ରା ଭଳି ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ବାହାରିନ ଏବଂ ୟୁଏଇର ଶ୍ରମ ଶିବିରରେ ରହୁଥିବା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ କିମ୍ବା ଖାଲି କୋଠାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ, ଜିସିସି ଦେଶରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ କେବଳ ସାଉଦିରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୫୦୦ ରହିଛି। ସାଉଦି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ଅଲ-ରାବିୟା ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏଠାରେ ଅଧିକାଂଶ କରୋନା ମାମଲା ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ଜନଗହଳି ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନରୁ ଆସିଛି।

କରୋନା ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଏକ ନୂଆ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଛି | ୟୁଏଇରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ଭାରତୀୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ମର୍କଜର ତବଲିଗି ଜମାତ ବିଷୟରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ସେ ଏହି ତବଲିଗି ଜମାତକୁ ‘କଟରପନ୍ଥୀ ଇସଲାମ ଆତଙ୍କବାଦୀ’ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ତବଲିଗି ଜମାତ ଉପରେ ଦୃଢ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ | ଏହି ପୋଷ୍ଟ ପରେ ସାଉଦି ଆରବ ରାଜ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ରାଜକୁମାରୀ ହେଣ୍ଡ ଅଲ କାସିମି ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯିଏ ୟୁଏଇରେ ଏପରି ପରିବେଶକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ ତାଙ୍କୁ ଜୋରିମାନା କିମ୍ବା ଦେଶ ଛାଡିବାକୁ ପଡିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ଭାରତୀୟମାନେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଝଡରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ ହେଉ ଏବଂ ସେମାନେ କରୋନା କର୍ଫ୍ୟୁ ପରେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଫେରି ଏକ ନୂତନ ଭବିଷ୍ୟତ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଦେଶକୁ ଫେରିପାରିବେ |

   Related Posts