Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା, SIT ତଦନ୍ତରେ ହାଇକୋର୍ଟ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ- ବିଜେଡି
  • ||
  • ଶଙ୍ଖ ନଦୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ଯୁବକ ନିଖୋଜ, ୪ ଜଣ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ତାଳପଦର ବିଜୁ ସେତୁ ଭୁଶୁଡିବା ଘଟଣା: ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଏସ୍‌ଡିଓ ଅସିତ ପାତ୍ର ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୦ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୩୧୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ କମୁଛି କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫,୧୪୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ; ୬ ମୃତ , ୧୭ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ, ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||

ବନ୍ଧନ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମେତ ୮ଟି ବେସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କର ଜୁଲମ୍‌: ଉପ-ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେଲେ ହିତାଧିକାରୀ

10/06/2020 at 5:32 PM

ନୀଳଗିରି୧୦/୬: ଏବେ କରୋନା ଲକଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ କାମ ଧନ୍ଦା ସବୁ ବନ୍ଦ। ଏହି କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଗରିବ ଏବଂ ଦିନ ମଜୁରିଆମାନଙ୍କ ପରିବାର ଦୁଃଖରେ ଦିନ କାଟୁଛନ୍ତି। ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନେ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ ନଥିବା ହଇରାଣ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ଘଡିସନ୍ଧି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ସରକାର ୬ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କର ଲୋନ କିସ୍ତି ଦେବାରେ କୋହଳ କରିଥିବା ବେଳେ ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ ବିଭିନ୍ନ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି। ତେବେ ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକ ,ଔପଦା ବ୍ଲକ, ନୀଳଗିରି ଏନଏସି, ରେମୁଣା ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ଗତମାସ ଠାରୁ  ବନ୍ଧନ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମେତ ୮ଟି ବେସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ଲୋନ୍‌ର କିସ୍ତି ଆଦାୟ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଏହାକୁ ପ୍ରତିବାଦ କରି ଆଜି କିଛି ମହିଳା ମାନେ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଠାରେ ଫେରାଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ନୀଳଗିରି ଉପଖଣ୍ଡ ଅଧିନ ୩୬ଟି ପଂଚାୟତ ଶହ ଶହ ଗାଁ ସମେତ ନୀଳଗିରି ଏନଏସି , ପଡୋଶୀ ବ୍ଲକ ରେମୁଣାରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ମହିଳାମାନେ ବେସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋନ ନେଇଛନ୍ତି। କିଏ ୩୦ ହଜାର ନେଇଛି ତ ଆଉ କିଏ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଟଙ୍କାକୁ ସପ୍ତାହକୁ ଥରେ କିସ୍ତି ଆକାରରେ ସୁଧ ମିଶାଇ ଫେରାଇଥାନ୍ତି। ଋଣ ପରିଶୋଧ ହେବା ବେଳକୁ କାହାର ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଥାଏ ତ ଆଉ କାହାର ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ଲାଗିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏବେ କରୋନା କଟକଣା ପାଇଁ କାମ ଧନ୍ଦା ନପାଇ ଲୋକମାନେ ଘରେ ବେକାର ବସିଥିବା ବେଳେ ଏହି ବେସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଜେଣ୍ଟ ମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଗାଁରେ ଜୋର କରି କିସ୍ତି ଆଦାୟ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ତେଜିବାରେ ଲାଗିଛି। କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବନ୍ଧନ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଜେଣ୍ଟ ମାନେ କାଂଶ, ନରସିଂହପୁର ,ପୁନଦାଳ ଗାଁରେ ଜୋର କରି ଟଙ୍କା ଆଦାୟ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଥିଲା।

ପୁଣି ବେଗୁନିଆ ପଂଚାୟତର ଡୁମଗଣ୍ଡିରା,ଦୋବାଟି,ହରିପୁର,ପୋରଖୀ ଅଂଚଳରେ ଶତାଧିକ ମହିଳା ବନ୍ଧନ ବ୍ୟାଙ୍କ,ଗ୍ରାମଶକ୍ତି,ଏସକେଏସ,ଅସ୍ମିତା,ସାର୍ଟିନ,ସ୍ପନ୍ଦନ,ପିପୁଲସ, ଏଚଡିଏଫସି ଭଳି ଘରୋଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ର ଏଜେଣ୍ଟମାନେ ଋଣ କିସ୍ତି ଜୋର କରି ଆଦାୟ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଛି।ଖାଲି ସେତି କି ନୁହଁ ଏବେ କରୋନା ପ୍ରଭାବରେ ଟଙ୍କା ପରିଶୋଧ କରିବା ଅସମ୍ଭବ କହିବା ସହ ସରକାର କୋହଳ ଆଇନ କଥା କହିବା ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ସହ ମାନସିକ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଛି। ଆଜି ଏହି ସବୁ ଗ୍ରାମର ହିତାଧିକାରୀ ଘରୋଇ ବ୍ୟାଙ୍କର ଜୁଲମ ପ୍ରତିବାଦ ରେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନେଇ ନୀଳଗିରି ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି। ଯଦି ତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ନମିଳେ ତାହାଲେ ମାନସିକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନାରୁ ମୁକ୍ତିପାଇବା ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଶେଷ ରାସ୍ତା ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେପଟେ ନୀଳଗିରି ତହସିଲଦାର ହରିଶଚନ୍ଦ୍ର ଜେନା ଘଟଣାକୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇ ତଦନ୍ତ କରିବା ସହ ଜିଲ୍ଳାପାଳଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିଆକର୍ଷଣ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts