Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ସାରା ବିଶ୍ବରେ ପାର୍କିଂ ହୋଇ ରହିଛି ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶ ବିମାନ, ସେଗୁଡିକୁ ଉଡାଣ ଉପଯୋଗୀ ରଖିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କରୁଛନ୍ତି ସଂଘର୍ଷ

18/04/2020 at 11:04 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮।୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ-ତୃତୀୟାଂଶ (୬୨%) ବିମାନ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ସଂଚାଳିତ ହେଉନାହିଁ । ଏହି ବିମାନଗୁଡିକୁ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଠିଆ କରାଯାଇଛି । ବିମାନ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ସହ ଜଡିତ ସର୍ଭେ କରୁଥିବା ଏକ କମ୍ପାନୀ ସିରିୟମ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୬,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ବିମାନ ଠିଆ ହୋଇ ରହିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିମାନ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବିମାନଗୁଡିକୁ ଉଡାଣ ଉପଯୋଗୀ ରଖିବା ପାଇଁ କଠିନ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି ।

ବିମାନକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ରଖିବା ପରେ କେବଳ ଏହାର ଧୂଳି ବାହାର କରି ଏହାକୁ ଉଡାଇ ହେବନାହିଁ । ଆପଣଙ୍କୁ ହାଇଡ୍ରୋଲିକ୍ସ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ପଡିବ । କୀଟପତଙ୍ଗ ଏବଂ ବଣୁଆ ଜନ୍ତୁମାନଙ୍କଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଫ୍ଲାଇଟ୍-କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ସିଷ୍ଟମଗୁଡିକର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ପଡିବ । ପକ୍ଷୀମାନେ ବିମାନରେ ଇଞ୍ଜିନରେ ନିଜ ବସା ତିଆରି କରିପାରିବେ । ଆର୍ଦ୍ରତା ବିମାନ ଉପାଦାନଗୁଡିକରେ ଜଙ୍କ ଲଗାଇପାରେ ।

ଏୟାରଫିଲ୍ଡରେ ଠିଆ ହେବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ବିମାନରେ ତେଲ ଭର୍ତ୍ତି କରି ରଖିବାକୁ ପଡିବ । ଯାହାଫଳରେ ଏହା ପ୍ରବାହିତ ବାୟୁରେ ଦୋହଲିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଟ୍ୟାଙ୍କଟି ତେଲଯୁକ୍ତ ହୋଇ ରହିବ । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଅବସ୍ଥିତ ବିମାନ ମରାମତି ଏବଂ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କମ୍ପାନୀ ଏୟାର ୱାର୍କର ସିଇଓ ଆନନ୍ଦ ଭାସ୍କର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି କିଛି ହେବ ବୋଲି କେହି କଳ୍ପନା କରିନଥିଲେ । ଏବେ ପାର୍କିଂ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା ।

ବିମାନ ଉଦ୍ୟୋଗ ପୂର୍ବରୁ ସଙ୍କଟରେ ଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ବ୍ୟବସ୍ତା କରିବାରେ ଏକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ପରିବହନ ସଂଘ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ, ବିମାନ ଚଳାଚଳ ନହେବା ଯୋଗୁଁ ୨୫ କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଚାକିରୀ ବିପଦରେ ଅଛି ।

ବିମାନ ଚଳାଚଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ନିଛାଟିଆ ଅଞ୍ଚଳଠାରୁ ଆମେରିକାର ମୋଜେଭ ମରୁଭୂମି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିମାନ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ଖୋଜୁଛନ୍ତି । ଆମଷ୍ଟରଡାମ୍ ବିମାନବନ୍ଦର ସିଫୋଲର ଗେଟ୍ ଏବଂ ଏୟାଫିଲ୍ଡରେ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ KLM ଗ୍ରୁପ୍ ବିମାନ ଠିଆ ହୋଇଛି । କେଏଲଏମର କମ୍ୟୁନିଟି ମ୍ୟାନେଜର ଆନିମିକ୍ କର୍ଣ୍ଣେଲଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିମାନଗୁଡିକୁ କିପରି ସଠିକ୍ ଭାବରେ ରଖାଯିବ ତାହା ଏକ ସମସ୍ୟା । ସିଫୋଲ ବିମାନ ବନ୍ଦର ବିମାନଗୁଡିକୁ ଠିଆ କରିବା ପାଇଁ ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରୁନାହିଁ ।

ବିମାନ ଠିଆ କରାଇବା ପାଇଁ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଶୁଳ୍କ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ । ଦୁବାଇ ସ୍ଥିତ ମାର୍ଟିନ କନ୍ସଲ୍ଟିଂ ଏଲଏସିର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ମାର୍କ ମାର୍ଟିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ବଡ ବିମାନ ପାଇଁ ପାର୍କିଂ ଫି ମାତ୍ର ୧୦୦୦ ଡଲାର ହୋଇପାରେ । ଯଦି କୌଣସି କମ୍ପାନୀର ୨୫୦ ବିମାନ ଅଛି, ତେବେ ୬ ମାସର ପାର୍କିଂ ଫି ରିହାତି ପରେ ମଧ୍ୟ ୧.୨୫ କୋଟି ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ ।

ଆବୁଧାବିର ଏତିହାଦ୍ ଏୟାରୱେଜ୍ PJSC କହିଛି ଯେ, ଭୂମିରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବିମାନକୁ ଉପଯୋଗୀ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହାର ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି । ବିମାନଗୁଡିକର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ବିମାନର ଇଞ୍ଜିନ୍ ଚାଲୁ କରାଯାଇଥାଏ, ସମଗ୍ର ସିଷ୍ଟମକୁ ସକ୍ରିୟ କରାଯାଇଥାଏ, ଫ୍ଲାଇଟ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥାଏ, ସେନ୍ସର ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଢଙ୍କାଯାଏ । ପ୍ରାୟ ୨୦୦ କର୍ମଚାରୀ ହ୍ୟାଙ୍ଗରରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବିମାନର କ୍ୟାବିନ ସଫା କରିଥାନ୍ତି । ସେମାନେ ସିଟ୍ କଭର ବଦଳାଇବାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କାର୍ପେଟ୍ ସଫା କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି । ବିମାନର ଟାୟାର ମଧ୍ୟ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ । ବିମାନର ଚକଗୁଡିକ ପ୍ରତି କିମ୍ବା ଦୁଇ ସପ୍ତାହରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ ଗିଅରରେ ହାଇଡ୍ରୋଲିକ୍ ଫ୍ଲୁଇଡ୍ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ପଡିବ । ଇଞ୍ଜିନକୁ ଶୁଖିଲା ରଖିବା ପାଇଁ, ବଡ ସିଲିକା ମଶ୍ଚରାଇଜେସନ୍ ଆଜରେବସନ୍ ସାକେଟ୍ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଫ୍ୟୁଜେଲେଜର ସମସ୍ତ ବାହ୍ୟ ଛିଦ୍ରକୁ ଢାଙ୍କିବାକୁ ପଡିବ ଯାହାଦ୍ବାରା କୀଟନାଶକ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ପକ୍ଷୀ ତାର ବସା ତିଆରି କରିବ ନାହିଁ ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର କାଣ୍ଟାସ୍ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ କହିଛି ଯେ ଏହାର ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ବିମାନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବିଭିନ୍ନ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପାର୍କିଂ କରାଯାଇଛି । ବିମାନ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଶୁଖିଲା ଜଳବାୟୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଉପଯୁକ୍ତ ଅଟେ । ଏସିଆ ଅପେକ୍ଷା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ମଧ୍ୟ କମ୍ ଝଡ ମଧ୍ୟ ଆସିଥାଏ । ସିଙ୍ଗାପୁର ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ଏବଂ ଫିଜି ଏୟାରୱେଜ୍ ଭଳି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ବିମାନ ଉତ୍ତର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଆଲିସ୍ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗସ୍ ନିକଟ ଏସିଆ ପାସିଫିକ୍ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ପିଟିଓ୍ବାଇରେ ରଖାଯାଇଛି । ଷ୍ଟୋରେଜ୍ କମ୍ପାନୀର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟମ୍ ଭିନ୍ସେଣ୍ଟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କମ୍ପାନୀ ଆହୁରି ୧୦୦ ବିମାନ ପାଇଁ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ସ୍ପେସ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି । ଫିନଏୟାର ଓ୍ବେଜ୍ ର ବିମାନ ହେଲସିଙ୍କି ହବରେ ରହିଛି । ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଟାମ୍ପେର୍ ଏବଂ ରୋଭାନେମି ବିମାନବନ୍ଦରରେ ମଧ୍ୟ କମ୍ପାନୀ ନିକଟରେ ସ୍ଥାନ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ପରି ଅଧିକ ବିମାନ ଯାତାୟତ କରୁଥିବା ବିମାନବନ୍ଦରରେ କୌଣସି ପୃଥକ ପାର୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ । ଏଠାରେ ସିଫଳ ଭଳି ବିମାନ ବନ୍ଦରକୁ ହିଁ ବିମାନ ପାର୍କିଂ କରାଯାଇଛି । ଗୋ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡର ପୂର୍ବତନ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ମୁଖ୍ୟ ସତ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ପାଣ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିମାନକୁ ଠିଆ କରାଇବା ଏହାର ଉଡାଣ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଶୁଖିଲା ଏବଂ ଗରମ ଜଳବାୟୁ ଥିବା ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ବିମାନ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ । ପୁନର୍ବାର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ, କାରଣ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ବିମାନ ପାର୍କିଂ ହୋଇ ରହିଛି ।

   Related Posts