Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ହକି ମହାକୁମ୍ଭ ପାଇଁ ଆଚରଣ ଓ ଉଚ୍ଚାରଣର ପାଠ ପଢିଲା କମଶନରେଟ୍ ପୋଲିସ, ଅତିଥି ଦେବୋ ଭବ ହେବ ମୂଳମନ୍ତ୍ର

19/11/2018 at 4:58 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୯|୧୧: ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବିଶ୍ବକପ୍‌ ହକି ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ ଆଉ ୮ଦିନ ବାକି । ଏଥିପାଇଁ ସାରା ରାଜଧାନୀରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଯୋରଦାର । ପ୍ରଶାସନ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭକରି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଦାୟୀତ୍ବରେ ଥିବା କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ହାତରେ  ଫୁରୁସତ ନାହିଁ । ହକି ବିଶ୍ବକପ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପର୍ବରେ କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସର ଗୁରୁତ୍ବପୁର୍ଣ୍ଣ ଭୁମିକା  ରହିଛି । ଦେଶବିଦେଶରୁ ଆସିବାକୁ ଥିବା ଖେଳାଳି, ଅତିଥି ମାନଙ୍କୁ କମିସନରେଟ ପୋଲିସ  କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କିଭଳି ରହିବ ଆଚରଣ ଓ  ଉଚ୍ଚାରଣ ? ସେଥିପାଇଁ ଆଜି ୨୪୦ଜଣ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ନଭେମ୍ବର ୨୭ତାରିଖରୁ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଆରମ୍ଭ ହେଇଉଛି ବିଶ୍ବହକିର ମହାପର୍ବ । ବିଶ୍ବକପ୍‌କୁ ସଫଳତାର ସହ ସଂପର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଫୁଲଦମରେ ଲାଗି ପଡିଛନ୍ତି । ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ବପୁର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ବକପ୍‌ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ତଥା ଖେଳାଳି ଓ ଦେଶବିଦେଶର ଅତିଥି ମାନଙ୍କ ପ୍ରତି କମିସନରେଟ ପୋଲିସର ଆଚରଣ ଓ ଉଚାରଣ କିଭଳି ରହିବ ସେଥିପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ । ଅତିଥିମାନଙ୍କୁ ସକାଳୁ ସକାଳୁ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ଗୁଡମର୍ଣ୍ଣିଂ କହିବା ସହ  ଦିନ ତମାମ ସେମାଙ୍କର ସହ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବ୍ୟବହାର କିଭଳି ରହିବ ସେ ସଂପର୍କରେ ଟିକିନିକ ତାଲିମ୍ ପାଇଛନ୍ତି ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ । କମିସନରେଟ୍ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଏଥିପାଇଁ ଦୁଇଦିନଆ ତାଲିମ ଦିଆଯାଉଛି । ଜଣେ ଘରୋଇ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ୨୪୦ଜଣ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଭାରତ ସମେତ ୧୩ଟି ଦେଶର ହକି ଖେଳାଳି, କର୍ମକର୍ତ୍ତା, ଦର୍ଶକ ଭୁବନେଶ୍ବର ହକି ବିଶ୍ବକପ୍‌ରେ ଭାଗ ନେବେ । ବିଶେଷ କରି ଖେଳାଳି, କୋଚ, ଭିଆଇପିମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ପିଏସଓ ମାନେ ନିୟୋଜିତ ରହିବେ ।  ତେଣୁ କମିସନରେଟ୍‌ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଡ୍ରେସ କୋଡ, ଯୋତାର ପଲିସ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୟୁନିଫର୍ମ, ହେୟାର ଷ୍ଟାଇଲ ଓ ସର୍ବପରି ଅତିଥି ମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବହାର କିପରି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ସେ ଉପରେ ଅଧିକ ଗରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଉଛି । ଏ ଭଳି ତାଲିମ ରାଜ୍ୟରେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ କରି ଦିଆଯାଉଥିବାରୁ ତାଲିମ ପାଉଥିବା କର୍ମଚାରୀମାନେ ଆଗ୍ରହର ସହ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

‘ଅତିଥି ଦେବୋ ଭବୋ’ ନ୍ୟାୟରେ ହକି ମହାକୁମ୍ଭରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଥିବା ସମସ୍ତ ଅତିଥି ଓ ଖେଳାଳି ମାନଙ୍କୁ କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସର ଆଚରଣ ଓ ଉଚାରଣ ସଂସ୍କୃତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜ୍ୟ ଓଡିଶା ପାଇଁ ବିଦେଶ ମାଟିରେ ଗର୍ବ ଓ ଗୌରବ ସାଉଁଟିବାରେ ସହାୟତା ହୋଇପାରିବ ।

   Related Posts