Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ : ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ବା : ଚାଲିଗଲା ମା’, ପୁଅ ଓ ଝିଅଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ପଛରୁ ଆସି ଝାମ୍ପି ନେଲେ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଲୁଟେରାଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ୪୫ଗ୍ରାମର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌, ଘରୁ ଜବତ ହେଲା ନଗଦ ୧୭ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ନକଲି ଲଙ୍କାଗୁଣ୍ଡ କାରଖାନା ଠାବ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ମୋହନା : ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ୍, ପୁଣି ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପ୍ରତିକ୍ଷାର ଅନ୍ତ, ଆଜିଠୁ ବିନା କୋଭିଡ଼ ରିପୋର୍ଟରେ କାଳିଆ ଦର୍ଶନ
  • ||
  • ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍
  • ||
  • ଆମେରିକାର ୪୬ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌
  • ||
  • ଆମେରିକାର ଉପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍‌
  • ||

‘ଦାଦା’ଙ୍କୁ ନାହିଁ ନିସ୍ତାର, ଦାଦାଗିରିକୁ କାବୁ କରିବାକୁ ପୋଲିସର ସ୍ପେଶାଲ ଡ୍ରାଇଭ୍

16/10/2020 at 3:35 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୫ ।୧୦: ଭୁବନେଶ୍ବର ଓ ଏହାର ଉପକଣ୍ଠରେ ଜମି କିଣି ଘର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଲୋକେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶୋଷଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ଜମି କିଣିଲେ ଦାଦା ବଟି, ଘର ତିଆରି କଲେ ଦାଦାବଟି, ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଲେ ବି ଦାଦା ବଟି । ଦାଦାଙ୍କ ଦୟା ନ ହେଲେ ମାଟି ମୁଠେ ବି ପକାଇବା ଅସମ୍ଭବ । ଏହି ଦାଦାଗିରିରେ ଯେ ଖାଲି ପୁରୁଷ ମାତିଛନ୍ତି, ତା’ ନୁହେଁ ମହିଳା ମାନେ ମଧ୍ୟ ଦାଦାବଟି ମାଗୁଛନ୍ତି । ବଟି ନ ଦେଲେ ଘର କରିବା ଅସମ୍ଭବ । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଜମିକୁ ଜବରଦଖଲ କରି ନେଉଛନ୍ତି ଦାଦାମାନେ । ବିଳମ୍ବରେ ହେଲେ ପଛେ ଏହି ଦାଦାମାନଙ୍କୁ ସାବାଡ୍‌ କରିବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛି କମିଶନରେଟ୍‌ ପୁଲିସ୍‌ । ଏନେଇ ଆଜି ଏକ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ଦାଦାଙ୍କୁ କାବୁ କରିବାକୁ ପୁଲିସ୍‌ ଏକ ସ୍ପେଶାଲ୍‌ ଡ୍ରାଇଭ୍‌ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ।

ଏନେଇ କମିଶନର ସବୁ ଥାନାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି, ଦାଦା ବଟି ଆଦାୟ ଅଭିଯୋଗ ପାଇବା କ୍ଷଣି ତୁରନ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କର । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ବିଭିନ୍ନ ଉଠା ଦୋକାନୀଙ୍କ ଠାରୁ ଦାଦା ବଟି ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ଯୁବକମାନେ । ସେମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପୁଲିସ୍‌ କମିଶନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସାରା ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏମାନଙ୍କର ଉତ୍ପାତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଅତିଷ୍ଠ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହା ଏବେ ଉପକଣ୍ଠରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି । ଅନେକ ସମୟରେ ପୁଲିସ ମଧ୍ୟ ଭୟରେ ନିରବ ରହିଯାଉଛି । ଜେଲ୍‌ ଯାଇ ଫେରିବା ପରେ ଦାଦାଙ୍କ ଉତ୍ପାତ ୪ ଗୁଣ ହେଉଛି । ତେବେ ଏହି “ଦାଦା’ଙ୍କୁ ଆଉ ନିସ୍ତାର ନାହିଁ ।  ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଆତଙ୍କିତ କରି ରଖିଥିବା ତଥାକଥିତ ଦାଦାମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିଲେ ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏ ବଳରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହେବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଆଇଆଇସିମାନେ ନିଜ ନିଜ ଥାନାରେ ଥିବା ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ପୁରୁଣା ଏତଲାଗୁଡ଼ିକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ ।  ଏଭଳି ଦାଦାବଟି ଆଦାୟ କରୁଥିବା ଯୁବକକୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ଜେଲ୍‌ ପଠାଇବେ । ଏଥିପାଇଁ ନିଜର ଗୁଇନ୍ଦା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିବେ । ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଏହି ସ୍ପେଶାଲ୍‌ ଡ୍ରାଇଭ୍‌ ଉପରେ ସମୀକ୍ଷା ହେବ ।

   Related Posts