Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ଚୀନ ସେନା ପଛକୁ ନ ଘୁଞ୍ଚିବାରୁ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ କର୍ଣ୍ଣଲ ସନ୍ତୋଷ ବାବୁ : ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ହମଲା କରିଥିଲେ ଚୀନ ସେନା

17/06/2020 at 9:49 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭/୦୬ : ଗଲୱାନ୍ ଘାଟିରେ ଚୀନ ସେନା ସହ ହିଁସକ ଯୁଦ୍ଧରେ ସହିଦ ହୋଇଛନ୍ତି କର୍ଣ୍ଣଲ ବି.ସନ୍ତୋଷ ବାବୁ | ସୋମବାର ଦିନ ଚୀନ ପକ୍ଷ ସହିତ ଆଲୋଚନାର ସେ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାରେ ସେ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି | ତେଲେଙ୍ଗାନାର ସୂର୍ଯ୍ୟପତ ଜିଲ୍ଲା ନିବାସୀ କର୍ଣ୍ଣଲ ସନ୍ତୋଷ ବାବୁ ୧୬ ବିହାର ରେଜିମେଣ୍ଟର କମାଣ୍ଡିଙ୍ଗ ଅଫିସର ଥିଲେ | ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସେ ଭାରତ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ତିକ୍ତତା କମ କରିବାକୁ ହୋଇଥିବା ବୈଠକର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ |  

ସେନା ସହିତ ଜଡିତ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ସୋମବାର ରାତିରେ ଚୀନ ସେନା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁସାରେ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇନଥିଲା | ଫଳରେ କର୍ଣ୍ଣଲ ସନ୍ତୋଷ ବାବୁ ନିଜେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେବା ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ | ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ଚୀନ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କ ସହ ମାରପିଟ ହୋଇଥିଲା | ଏହାପରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ମଧ୍ୟ ଚୀନକୁ ଏହାର ଜବାବ ଦେଇଥିଲା |

ଏହାପରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷରୁ ହିଂସା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ପଥର, ବାଡ଼ି ଆଦି ମାରପିଟ ଚାଲିଲା | ଉଭୟ ପକ୍ଷର ଅନେକ ସେନା ଆହତ ହେଲେ | ଅନେକ ସେନା ନିଖୋଜ ମଧ୍ୟ ହୋଇଗଲେ | କିନ୍ତୁ ପରେ ନିଖୋଜ ଥିବା ସେନା ଫେରି ଆସିଥିଲେ | ସେନା ତରଫରୁ ଅଫିସିଆଲି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ସେନା ନିଖୋଜ ଥିଲେ | ନିଖୋଜ ଥିବା ସୈନିକଙ୍କୁ ଖୋଜାଖୋଜି ଜାରି ରହିଛି |

କର୍ଣ୍ଣଲ ସନ୍ତୋଷ ବାବୁଙ୍କ ପରିବାରରେ ତାଙ୍କ ମାତା-ପିତା, ପତ୍ନୀ, ପୁଅ-ଝିଅ ଅଛନ୍ତି | ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ୧୬ ବିହାର ରେଜିମେଣ୍ଟର ଆଉ ଦୁଇ ସୈନିକ ମଧ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି | ସେଥିରୁ ଜଣେ ହାବିଲଦାର ପଲାନି ତଥା ହାବିଲଦାର ସୁନୀଲ କୁମାର ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି | ଭାରତ ଚୀନର ଏହି ହିଂସାତ୍ମହକ ଘଟଣାରେ ୨୦ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି | ପାଖାପାଖି ୪୩ ଚୀନି ସୈନିକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କ ମୃତଦେହ ନେବା ପାଇଁ ଏଲଏସିରେ ଚୀନି ଚପର ରହିଛି | 

   Related Posts