Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୧ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୪୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ଖସିଲା ଟ୍ରେନ୍‌, ଶହିଦ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ୨ଟି ବଗି ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲା ସ୍ବାମୀ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୭୮୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଶିଷ୍ଟ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଲଳିତ ନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ , ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ବାଲେଶ୍ବରରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି ୫ହଜାର ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ୩ଟି ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର : ହେଲେ ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ପରିବା ଚାଷୀ ଉଠାଇପାରୁନାହାନ୍ତି ଲାଭ

8/03/2019 at 4:36 PM

ବାଲେଶ୍ବର ୮|୩: ବାଲେଶ୍ବରରେ ପିପିପି ମୋଡ଼ରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି ୫ହଜାର ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ୩ଟି ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର । ଆଳୁ ମିଶନ ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାର ଏହି ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାରର ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି, ହେଲେ ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ପରିବା ଚାଷୀ ଏହାର ଲାଭ ଉଠାଇପାରୁନାହାନ୍ତି ।

 ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲାରେ ୮୦ଭାଗ ଲୋକ ଚାଷ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି । ସେଥିରୁ ୪୦ଭାଗ ଲୋକ ପନିପରିବା ଚାଷ କରି ନିଜର ଗୁଜରାଣ ମେଣ୍ଟାଇଥାନ୍ତି । ବିଶେଷ କରି ରେମୁଣାରେ ସୋନ ନଦୀ, ଗଙ୍ଗାହାର ନଦୀକୂଳରେ ଥିବା ୨୦ରୁ ଅଧିକ ପଞ୍ଚାୟତର ଲୋକ ଏହି ପନିପରିବା ଚାଷ ଉପରେ ହିଁ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି । ସେହିଭଳି ବାଲେଶ୍ବର ସଦରରେ ବୁଢ଼ା ବଳଙ୍ଗ ନଦୀ କୂଳରେ ରହୁଥିବା ୧୦ରୁ ଅଧିକ ପଞ୍ଚାୟତ ଏବଂ ବସ୍ତା, ବାଲିଆପାଳ ଓ ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲାକର ସୁବର୍ଣ୍ଣରେକା ନଦୀ କୂଳରେ ମଧ୍ୟ ବହୁଳ ମାତ୍ରାରେ ପନିପରିବା ଚାଷ ହୋଇଥାଏ । ବାଲେଶ୍ବର ବଜାରରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଠାରୁ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ପନିପରିବା ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଥିବାରୁ ଏହାର ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସୁବିଧା ନପାଇ ଚାଷୀ ଖର୍ଚ୍ଚ ଠାରୁ କମ୍‌ ଦରରେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ବିକ୍ରି କରି କ୍ଷତି ସହୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲାରେ ଯେ, ଆଳୁ ମିଶନ ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାର ପିପିପି ମୋଡ୍‌ରେ ୫ହଜାର ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ତିନି ତିନିଟି ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିଥିଲେ ବି ଏହାର ଲାଭ ଉଠାଇପାରୁନାହାନ୍ତି ଚାଷୀ । ସଚେତନତା ଅଭାବ ହିଁ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

 ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଖୋଲାଯାଇଥିବା ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲ୍ଲାର ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ  ଯେ, ସଚେତନ କରାଯାଇପାରିନାହିଁ ସେକଥାକୁ ସ୍ବିକାର କରିଛନ୍ତି ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ । ତେବେ ଏଥି ପାଇଁ ଆଉ କିଛି ସମୟ ଲାଗିବ ବୋଲି ସଫେଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

 ଉଦ୍ୟାନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ପରିବା ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବେ । ଏଥି ସହ ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ୩ମାସ ପନିପରିବା ରଖିଲେ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ପିଛା କେତେ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀ ଦେଲେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଚାଷୀମାନେ ଉପକୃତ ହୋଇପାରନ୍ତେ ।ଏମିତି ହେଲେ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇପାରିବ ।

   Related Posts