Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚମକିଲେ ଆୟର-ତ୍ରିପାଠୀ, ଏମଆଇକୁ ୭ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ମାତ୍‌ ଦେଲା କେକେଆର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜଳଦ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ ହେଲେ ମୁଖ୍ୟ ସୂଚନା କମିଶନର, ନିଯୁକ୍ତିକୁ ଅନୁମୋଦନ କଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ମୋରଡା : ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଗାଁ ବୁଲିଲେ ବିଧାୟକ ପ୍ରଣବ ପ୍ରକାଶ ଦାସ, ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ପ୍ରଦାନ କଲେ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ନକଲି ମାଓବାଦୀ ଗିରଫ, କମ୍ପାନୀର ସାଇଟ୍ ଇନଚାର୍ଜଙ୍କୁ ମାଗୁଥିଲା ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତ ଲାଗି ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମୋଟୁ ଥାନା IICଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ, କାର୍‌ରୁ ଜବତ ହୋଇଥିଲା ୨ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ଟଙ୍କା
  • ||
  • ପୁରୀ : ସରକାରୀ ଗାଡିରୁ ଧଳା ଜହର ଜବତ, ୪୦ଗ୍ରାମ୍ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ସହ ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : କର୍ଲାପାଟ ବକ୍ସାଇଟ୍ ଖଣିର ନିଲାମ ଉପରେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରହିତାଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ବେଆଇନ ଭାବେ ବନ୍ଧୁକ ତିଆରି ଓ ବିକ୍ରି : ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ସମେତ ୫ ଗିରଫ, ୪ଟି ଦେଶୀ ବନ୍ଧୁକ ଜବତ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତାରେ ପଡିଛି ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||

ମାଛ ଧରୁଥିବା ବେଳେ କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡ଼ଙ୍କ ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ଟଳିପଡ଼ିଲେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ : କ୍ଷତିପୂରଣ ସହ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଦାବି କଲା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ସଂଘ

12/01/2019 at 4:17 PM

ପାରାଦୀପ୧୨|୧: ମାଛ ଧରୁଥିବା ବେଳେ କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡ଼ଙ୍କ ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ଟଳିପଡ଼ିଲେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ । ବାଲେଶ୍ବର ଜମ୍ବୁ ମେରାଇନ୍‌ ଥାନା ଅଂଚଳରେ ଏହି ଅଘଟଣରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ନରଣପୁର ଅଂଚଳର ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ମାୟାଧର ମଲ୍ଲିକ । ଘଟଣାକୁ ନେଇ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ସଂଘ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଥିବା ବେଳେ ନିଜ ତରଫରୁ ସଫେଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡ଼ ଡିଆଇଜି ।

ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୦ଟା ହେବ । ଗଭୀର ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ଗୋଟିଏ ବୋଟ୍‌କୁ ଦେଖି ପିଛା କରିଥିଲେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡ଼ । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସିଗ୍‌ନାଲ ଦେଇ ବୋଟଟିକୁ ଅଟକାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । ହେଲେ ବୋଟ୍‌ଟି ଅଟକିବା ବଦଳରେ ଆହୁରି ଜୋର୍‌ରେ ପଳାଇଯିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲା । ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଫାୟାରିଂ କରିଥିଲେ କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡ଼ । ଆଉ ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ଟଳିପଡ଼ିଥିଲେ ମାଛ ଧରା ବୋଟ୍‌ର ଚାଳକ ମାୟାଧର ମଲ୍ଲିକ । ତାଙ୍କୁ ଗରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ମେଡିକାଲକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ମାୟାଧରଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଡାକ୍ତର । ମାୟାଧରଙ୍କ ଘର ବାଲେଶ୍ବର ନରଣପୁର ଅଂଚଳରେ । ବାଲେଶ୍ବର ଜମ୍ବୁ ମେରାଇନ୍‌ ଥାନା ଅଂଚଳରେ ଘଟିଛି ଏହି ଅଘଟଣ ।

ସେପଟେ ଭାରତୀୟ ତଟ୍ଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀର ଏଭଳି ସଫେଇକୁ କିନ୍ତୁ ମାନିବାକୁ ନାରାଜ୍‌  ନିଖିଳ ଓଡ଼ିଶା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ସଂଘ ।  ସେମାନଙ୍କ କହିବା କଥା ସୀମା ଭିତରେ ରହି ମାଛଧରୁଥିବା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଯଦି କୌଣସି ନିୟମ ଉଲଂଘନ କଲେ ତାହେଲେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇପାରିଥାନ୍ତା । ସେକଥା ନକରି ବାହ୍ୟ ଶତ୍ରୁଙ୍କ ଭଳି ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଗୁଳି ଚଳାଇବା କ’ଣ ଦରକାର ଥିଲା ? ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଉପଯୁକ୍ତ କ୍ଷତିପୂରଣ ସହ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛି ସଂଘ ।

ଗୋଟେ ପଟେ ଏହି ଘଟଣାରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ କୋଷ୍ଟ ଗାର୍ଡ଼ ପକ୍ଷରୁ ସୀମା ସୁରକ୍ଷାର ଦ୍ବାହି ଦିଆଯାଉଛି । ସେପଟେ ଉଭୟ ବାଲେଶ୍ବର ଓ ପାରାଦୀପ ମତ୍ସଜୀବୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଛି । ତେବେ ପ୍ରକୃତ ଘଟଣା କ’ଣ ତା’ର ଏକ ବିଧିବଦ୍ଧ ତଦନ୍ତର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

   Related Posts