Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସିଏମସିର ଆଗୁଆ ପଦକ୍ଷେପ, ସହରର ସମସ୍ତ ନାଳ ନର୍ଦ୍ଦମାର ସାନି ସଫେଇ

7/11/2019 at 5:09 PM

କଟକ ୭।୧୧: ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଲଗାଣ ବର୍ଷା କାରଣରୁ କଟକ ସହରରେ ଲୋକେ ନାହିଁ ନଥିବା ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଭୋଗିଥିଲେ । ମୁଖ୍ୟ ନର୍ଦ୍ଦମା ସମେତ ସହରରେ ଥିବା ପ୍ରାୟ ଅର୍ଦ୍ଧାଧିକ ଡ୍ରେନ୍ ଚୋକ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ବର୍ଷା ପାଣି ନିଷ୍କାସନ ହୋଇ ପାରିଲାନାହିଁ । ତାକୁ ଆଖିରେ ରଖି ଆଗୁଆ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି ମହାନଗର ପ୍ରଶାସନ । କାରଣ ଆଗକୁ ବାତ୍ୟାର ଭୟ ନଥିଲେ ବି, ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଏଡାଇ ହେବନାହିଁ । ସେପଟେ କିନ୍ତୁ ଜାଇକା ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ହେଲେ କଟକବାସୀଙ୍କ ଲାଗି ସମସ୍ୟା ବଢିପାରେ ।

ବେଳେ ଥାଉ ଥାଉ କିଛିଟା ଆଗୁଆ ପଦକ୍ଷେପ ନନେଲେ ହୁଏତ ଆଗକୁ ସମସ୍ୟା ଦ୍ବିଗୁଣିତ ହୋଇପାରେ । ସେଥିଲାଗି କଟକ ସହର ସମସ୍ତ ନାଳ ନର୍ଦ୍ଦମା ଗୁଡିକର ସାନି ସଫେଇ କାମ ଚାଲିଛି । କାରଣ ଆଗକୁ ବର୍ଷା ହେବାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ତେଣୁ ନାଳ ନର୍ଦ୍ଦମା ଗୁଡିକ ସଫା ରହିଲେ ହୁଏତ କଟକବାସୀ ଆଉ ଜଳବନ୍ଦୀ ହେବେନାହିଁ । ଏମିତି କିଛି ଧାରଣା ରଖିଛି ସିଏମସି ପ୍ରଶାସନ । ହେଲେ ଆଗକୁ ବର୍ଷା ହେବକି ନାହିଁ, ସେନେଇ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ କିଛି ବି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ କୁହାଯାଇନାହିଁ ।

ଲଗାଣ ବର୍ଷା କାରଣରୁ ଅର୍ଦ୍ଧାଧିକ ଡ୍ରେନ୍ ଚୋକ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ବର୍ଷା ପାଣି ନିଷ୍କାସନ ହୋଇ ପାରିଲାନାହିଁ । ତା ସହିତ ଜାଇକା ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପାଣି ଜମି ରହିଲା । ତେବେ ବର୍ଷା ଛାଡିଯିବା ପରେ ପୁନର୍ବାର ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ସେଲଟର ଛକ, ରାମଗଡ, କନିକା ଛକ ଭଳି ସ୍ଥାନ ଗୁଡିକରେ ଜାଇକା କାମ ସହିତ ଡ୍ରେନ ସଫେଇ କାମ ଏକକାଳୀନ ଭାବେ ଚାଲିଥିବାରୁ ରାସ୍ତା ଗହଳି ରହୁଛି । ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନେକ ସମୟରେ ନାନଦି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଛି । ତେବେ ନର୍ଦ୍ଦମା ସଫେଇ କାମ ଚାଲିଥିବା କାରଣରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଭିତରେ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଆସ୍ବସ୍ଥି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ଆଗକୁ ଆସୁଛି ବାଲିଯାତ୍ରା, ଯଦି ସେ ସମୟରେ ବର୍ଷା ହୁଏ, ତେବେ କଟକବାସୀଙ୍କ ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ସହିତ ବାଲିଯାତ୍ରା ଫିକା ପଡିଯିବାର ଆଶଂକା ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

   Related Posts