Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରିସବେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲାବୁସେନଙ୍କ ଶତକ, କଙ୍ଗାରୁ ଟିମ୍ ୨୭୪/୫
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁତର-ଗର୍ଭବତୀ-ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଟିକା, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ମାଟି ଖୋଳିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୮ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଫ୍ଲୋରା ଫୋନା ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ପିହୁ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଏସ୍‌ପି ରାହୁଲ ପି.ଆର
  • ||
  • ନକଲି ସାମଗ୍ରୀର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି କଟକ, ପୁଣି ଅପମିଶ୍ରିତ ଗୁଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆତଙ୍କ, ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||

କାଳିଆ ହିଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମୂଳ ଭରସା: କୃଷି ମହୋତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ‘ଯୋଜନାରୁ ମିଳୁଥିବା ଟଙ୍କା ଚାଷୀ ଚାଷ କାମରେ ଲାଗାଇଲେ ମୁଁ ଖୁସୀ ହେବି’

15/01/2019 at 5:06 PM


ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୫|୧: ବଲାଙ୍ଗିରରେ ମୋଦି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ହାଲୁକା ଆକ୍ଷେପ କରିଥିବା ବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ନବୀନ ତାଙ୍କ ଷ୍ଟାଇଲରେ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ।  କାଳିଆ ଯୋଜନା ସାରା ଦେଶରେ ଆଦର୍ଶ ଯୋଜନା । ଏଥିରେ ସବୁ ଚାଷୀ ଲାଭ ପାଇବେ । ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କୃଷି ମହୋତ୍ସବ – କୃଷି ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇ ଏହା କହିଛନ୍ତି ନବୀନ । ତେବେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ ଏହି ଯୋଜନାରେ କୃଷି ଶ୍ରମିକ ଚିହ୍ନଟ ଏକ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ ।

କାଳିଆ ହିଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମୂଳ ଭରସା  । ଏବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମୁହଁରେ କେବଳ କାଳିଆ ଆଉ କାଳିଆ। କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ଛୋଟ ଚାଷୀ, ଭାଗଚାଷୀ , କୃଷି ଶ୍ରମିକ ଲାଭ ପାଇବେ। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନା ସାରା ଦେଶରେ ଏକ ଆଦର୍ଶ ଯୋଜନା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ନବୀନ । ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କୃଷି ମହେତ୍ସବ କୃଷି ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇ ନବୀନ କହିଛନ୍ତି ଏହି ଯୋଜନାର ଅର୍ଥ ଯଦି ଚାଷୀମାନେ ଚାଷକାମରେ ଲଗାଇବେ ତାହାଲେ ସେ ଖୁସିହେବେ।

କାଳିଆ ଯୋଜନାକୁ କୃଷି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବି ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ତେଲେଙ୍ଗାନାର ରୟତ ବନ୍ଧୁ ଓ ଓଡିଶାର କାଳିଆ ଯୋଜନା ମଡେଲରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏକ୍ଷେତ୍ରରେ କୃଷି ଶ୍ରମିକ ଚୟନ ଏକ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ ।

ତେବେ ଧାନର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟକୁ ନେଇ ଓଡିଶାରେ ଯେଉଁ ରାଜନୀତି ଚାଲିଛି ତାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁନାହାଁନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ । ସେପଟେ କୃଷିଋଣ ଛାଡ଼ ଅପେକ୍ଷା କାଳିଆ ଯୋଜନା ଅଧିକ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଲାଭ ଦେବ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହୁଛନ୍ତି । ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସ କିନ୍ତୁ କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ ଉପରେ ହିଁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇଛି।

ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଆୟୋଜିତ କୃଷି ମହୋତ୍ସବ ୫ ଦିନ ଚାଲିବ। ସାରା ରାଜ୍ୟରୁ ଚାଷୀ, କୃଷି ବୈଜ୍ଞାନିକ, ଉଦ୍ୟୋଗି ମାନେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

   Related Posts