Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରାଟ ବାହିନୀର ସ୍ଵପ୍ନ ଧୂଳିସାତ: ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍‌କୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ବାଦଶାହା, ଭାରତକୁ ୮ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ବିଶ୍ଵ ଟେଷ୍ଟ ଚମ୍ପିଆନସିପ୍‌ ଜିତିଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆଜି ୩୭୫ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବନ୍ଦିତା ପରିଡ଼ା ହେଲେ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ସଭାନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ୟୁକେ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ନିରବ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଝଟକା, ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ଆବେଦନ ଖାରଜ, ଏବେ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ପଡିବ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୋରୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଜବତ ହେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୫ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ଦଲାଲ ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀରେ ମାତିଲେ ଲୁଟେରା : ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଦୋକାନରେ ବୁଲାଇଲେ କଳାକନା, ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅନଲକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ପରେ ଲୋକେ ମାନୁନାହାନ୍ତି କୋଭିଡ୍ ନିୟମ, ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ବିପଦ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଳିତ ବର୍ଷ ୩୦% ହ୍ରାସ ହେବ ନବମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ସିଲାବସ୍ – ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ଭାଲୁ ହାବୁଡରେ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶରେ ତଳମୁହାଁ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍,୧୩୫୮ ମୃତ
  • ||

କାଳିଆ ହିଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମୂଳ ଭରସା: କୃଷି ମହୋତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ‘ଯୋଜନାରୁ ମିଳୁଥିବା ଟଙ୍କା ଚାଷୀ ଚାଷ କାମରେ ଲାଗାଇଲେ ମୁଁ ଖୁସୀ ହେବି’

15/01/2019 at 5:06 PM


ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୫|୧: ବଲାଙ୍ଗିରରେ ମୋଦି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ହାଲୁକା ଆକ୍ଷେପ କରିଥିବା ବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ନବୀନ ତାଙ୍କ ଷ୍ଟାଇଲରେ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ।  କାଳିଆ ଯୋଜନା ସାରା ଦେଶରେ ଆଦର୍ଶ ଯୋଜନା । ଏଥିରେ ସବୁ ଚାଷୀ ଲାଭ ପାଇବେ । ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କୃଷି ମହୋତ୍ସବ – କୃଷି ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇ ଏହା କହିଛନ୍ତି ନବୀନ । ତେବେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ ଏହି ଯୋଜନାରେ କୃଷି ଶ୍ରମିକ ଚିହ୍ନଟ ଏକ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ ।

କାଳିଆ ହିଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମୂଳ ଭରସା  । ଏବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମୁହଁରେ କେବଳ କାଳିଆ ଆଉ କାଳିଆ। କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ଛୋଟ ଚାଷୀ, ଭାଗଚାଷୀ , କୃଷି ଶ୍ରମିକ ଲାଭ ପାଇବେ। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନା ସାରା ଦେଶରେ ଏକ ଆଦର୍ଶ ଯୋଜନା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ନବୀନ । ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କୃଷି ମହେତ୍ସବ କୃଷି ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇ ନବୀନ କହିଛନ୍ତି ଏହି ଯୋଜନାର ଅର୍ଥ ଯଦି ଚାଷୀମାନେ ଚାଷକାମରେ ଲଗାଇବେ ତାହାଲେ ସେ ଖୁସିହେବେ।

କାଳିଆ ଯୋଜନାକୁ କୃଷି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବି ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ତେଲେଙ୍ଗାନାର ରୟତ ବନ୍ଧୁ ଓ ଓଡିଶାର କାଳିଆ ଯୋଜନା ମଡେଲରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏକ୍ଷେତ୍ରରେ କୃଷି ଶ୍ରମିକ ଚୟନ ଏକ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ ।

ତେବେ ଧାନର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟକୁ ନେଇ ଓଡିଶାରେ ଯେଉଁ ରାଜନୀତି ଚାଲିଛି ତାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁନାହାଁନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ । ସେପଟେ କୃଷିଋଣ ଛାଡ଼ ଅପେକ୍ଷା କାଳିଆ ଯୋଜନା ଅଧିକ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଲାଭ ଦେବ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହୁଛନ୍ତି । ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସ କିନ୍ତୁ କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ ଉପରେ ହିଁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇଛି।

ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଆୟୋଜିତ କୃଷି ମହୋତ୍ସବ ୫ ଦିନ ଚାଲିବ। ସାରା ରାଜ୍ୟରୁ ଚାଷୀ, କୃଷି ବୈଜ୍ଞାନିକ, ଉଦ୍ୟୋଗି ମାନେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

   Related Posts