Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରିସବେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲାବୁସେନଙ୍କ ଶତକ, କଙ୍ଗାରୁ ଟିମ୍ ୨୭୪/୫
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁତର-ଗର୍ଭବତୀ-ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଟିକା, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ମାଟି ଖୋଳିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୮ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଫ୍ଲୋରା ଫୋନା ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ପିହୁ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଏସ୍‌ପି ରାହୁଲ ପି.ଆର
  • ||
  • ନକଲି ସାମଗ୍ରୀର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି କଟକ, ପୁଣି ଅପମିଶ୍ରିତ ଗୁଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆତଙ୍କ, ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||

କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିର ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଲେ ନବୀନ : କେନ୍ଦ୍ର ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଲେଖିଲେ ଚିଠି

11/11/2018 at 6:46 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୧|୧୧: କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିରରୁ  କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ  ସଂପନ୍ନ  ପଥର ପରିବର୍ତ୍ତନ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ  ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଗଣମାଧ୍ୟମ ଖବରକୁ ଆଧାର କରି ନବୀନ କେନ୍ଦ୍ର ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ମହେଶ ଶର୍ମାଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବା ସହିତ ଏଏସଆଇ ଏବାବଦରେ ଅଧିକ ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଲାଗି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିରର ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟର ରକ୍ଷା ଲାଗି ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଲେ ନବୀନ । କେନ୍ଦ୍ର ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ମହେଶ ଶର୍ମାଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଣଷ କଲେ। ଚିଠିରେ ନବୀନ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ତ୍ରୟୋଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିରର କାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ୟୁନେସ୍କୋ ମଧ୍ୟ ସ୍ବୀକୃତି ଦେଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି ମନ୍ଦିରର ସୁରକ୍ଷା ନାଁରେ ଏଏସଆଇ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ସଂପନ୍ନ ପଥର କାଢ଼ି ନେଉଛି ସେହି ସ୍ଥାନରେ ସାଧାରଣ ପଥର ଲଗେଇ ଦେଉଛି। ଏମିତି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ପଥର ଏମିତି ବଦଳେଇ ଦିଆଗଲାଣି । ମନ୍ଦିରର ଐତିହ୍ୟ ରକ୍ଷା ନେଇ ଏଏସଆଇ ଯତ୍ନବାନ ହେବାକୁ ନବୀନ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବା ସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହାର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ଲାଗି ନବୀନ ଅନୁରୋଧ କରୁଛନ୍ତି।

କଥା ହେଉଛି ଏଏସଆଇ ରାଜ୍ୟର ମଠ ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଠାରୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରୁଛି।ମନ ଇଚ୍ଛା ଦର ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି।  କିନ୍ତୁ ସେହି ପରିମାଣରେ ଏସବୁର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଓ ଏହାର ଐତିହ୍ୟ ରକ୍ଷାରେ ଦାୟିତ୍ବ ନିଭାଉଛି କି? କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଯାହା ସବୁ ଚାଲିଛି ଏହାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ବାରମ୍ବାର ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। କେବେ ଏଠାରେ ପାଣି ଜମିଲାଣି ଆଉ କେବେ ଏହାର ଐତିହ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରାଯିବା,  ଏପରିକି କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ମୂର୍ତ୍ତି ଚୋରି ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏଏସଆଇର ମନମାନି ବାବଦରେ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବାରମ୍ବାର ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ବି ଏଏସଆଇର ଅଧିକାରୀ ମାନେ ନିଦା ବିଷ୍ଣୁ ହୋଇ ବସିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେନ୍ଦ୍ର ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଲୋଡ଼ିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ବିଧିବଦ୍ଧ ତଦନ୍ତ ହେବା ଦରକାର ଏପରିକି ଏଏସଆଇର ମନମାନି ବିରୋଧରେ ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଲେଣି।

   Related Posts