Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ରଜନୀକାନ୍ତ
  • ||
  • ବଢିଲା LPG ସିଲିଣ୍ଡର ଦର ଏବେ ବିନା ସବସିଡି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଅଧିକ ୫୦ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ପିଟିଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ସି-ସୋର ଘାଟରୁ ଅଜଣା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଭାସି ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ : ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ଫେରାଇଲେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ସିଂହ ବାଦଲ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ହେବନାହିଁ CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା, ପୂର୍ବଭଳି ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାପା ନା’ ରାକ୍ଷସ, ନିଶାଶକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ୧୧ ବର୍ଷର ଝିଅ ସହ କଲା ଦୁଷ୍କର୍ମ !
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ହଜିଗଲା ମା’ର ମମତା, ୪ ବର୍ଷ ଝିଅର ଗାଲ କାଟିଦେଲା ସାବତ ମା’ !
  • ||
  • ବଡବିଲ : ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଚାଲିଗଲା ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଛନ୍ତି ୧୧ଟିକିଆ ହାତୀ ପଲ
  • ||
  • ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ : ‘ପିଜ୍ଜା ହଟ୍’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିବା ଫ୍ରାଙ୍କ୍ କାର୍ନିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

‘ଓଡିଶାରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇନି, ତଥାପି ଆଗାମୀ ୧୫ ଦିନ ବେଶୀ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ’ : ରାଜ୍ୟର କରୋନା ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

26/05/2020 at 2:21 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୬।୫: ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ସଚିବଙ୍କ ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ଗୃହ ସଚିବ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ସମୀକ୍ଷା ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇ ମାସ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ରେ ଅଛୁ । ଏହି ଦୁଇ ମାସରେ ଉଭୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ, ସାମାଜିକ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନିକ ସ୍ତରରେ ଅନେକ ଶିକ୍ଷଣ ପଏଣ୍ଟ ଅଛି । ଏହି ଶିକ୍ଷଣ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଆମକୁ ଆମର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ପୁନଃନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆମେ ମହାମାରୀଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଥାଉ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ଜୀବିକା କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ସ୍ବାଭାବିକତା ଆଣିବୁ।

ଭାରତରେ ଏବଂ ବିଶେଷତଃ ଓଡିଶାରେ ଜୀବାଣୁ ଆଚରଣ ବିଷୟରେ ଆମର ଶିକ୍ଷା ଆମକୁ ଆଶା ଦେଇଛି ଯେ କଠୋର ସାମାଜିକ ଦୂରତା, ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ହାତ ଧୋଇବା ଦ୍ବାରା ଆମେ ମହାମାରୀର ବିସ୍ତାରକୁ ସଫଳତାର ସହ ଧାରଣ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଆମର ଶିକ୍ଷା ହେଉଛି ଯେ, ଅସୁରକ୍ଷିତ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅତିରିକ୍ତ ଯତ୍ନ, ବୃଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତି, କୋମର୍ବିଡ୍ ଅବସ୍ଥା ଥିବା ଲୋକ ଇତ୍ୟାଦି ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ତେଣୁ ମୁଁ ପରାମର୍ଶ ଦେବି ଯେ ଆମେ ଉପରୋକ୍ତ ସମସ୍ତ ପଏଣ୍ଟରେ ଏକ ଗୁରୁତର ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଛୁ ।

ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସାମାଜିକ ବୟକଟ୍ ନୁହେଁ । କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟିର ଏକ ମିଶ୍ରଣ ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେବ ।

ଆମର ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ମାର୍ଟ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ମୁଁ ଜାଣି ଖୁସି ଯେ, ଦେଶର ପରୀକ୍ଷଣରେ ଆମେ ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଆମେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାଗରେ ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ପରୀକ୍ଷା ସୁବିଧା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିପାରିବା ।

ଆମେ ICMR ସୁପାରିଶ ସହିତ ସମାନ ଭାବରେ ଆମର ମୌଳିକ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ଅବଧି ଟ୍ୟୁନ୍ କରିଛୁ । ସେହି ସମୟରେ, କୋଭିଡ୍ ବିସ୍ତାରର ସାମଗ୍ରିକ ଆଗ୍ରହରେ ଆବଶ୍ୟକତା ଭିତ୍ତିକ ଢଙ୍ଗରେ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନକୁ ଆହୁରି ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ସଂଗ୍ରହକାରୀଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରାଗଲା ।

ଜିପି ସ୍ତରରେ ଟିଏମସିଗୁଡିକ ବିସ୍ତାର ଧାରଣ କରିବାରେ ଏକ ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଆମର ସକରାତ୍ମକ ମାମଲାଗୁଡିକର ୯୫ ପ୍ରତିଶତ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଆସିଛି । ଏହା ଆମ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଦୃଢତା ଏବଂ ସରପଞ୍ଚ, ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ଏବଂ ସମଗ୍ର ସରକାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଉପରୁ ତଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସକୁ ଦର୍ଶାଉଛି । କୋଭିଡବିରୋଧୀ ଆମ ସଂଗ୍ରାମରେ ଦିନରାତି କାମ କରିଥିବାରୁ ମୁଁ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛି ।

ଯେହେତୁ ମୁଁ ସର୍ବଦା କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲମ୍ବା ଲଢେଇ କଥା କହୁଛି ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ପରିଚାଳନା କରିଛୁ ଏବଂ ନୂତନ ଷ୍ଟଡି ଆଧାରରେ ଆମେ ଆମର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ପୁନଃନିର୍ମାଣ କରୁଛୁ । କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଛୋଟ ସାର୍ଟିଫିକେସନ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ କରିବାର ପ୍ରୟାସ ଭବିଷ୍ୟତରେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅଧିକ ଦକ୍ଷତାର ସହିତ ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ବିମାନ ଏବଂ ରେଳ ଚାଲିବା ସହିତ ଆସନ୍ତା ୧୫ ଦିନରୁ ଏକ ମାସ ଅଧିକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ କିନ୍ତୁ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଆମେ ମାନବ ଚେହେରା ସହିତ ବୃତ୍ତିଗତ ଢଙ୍ଗରେ ପରିଚାଳନା କରିବୁ ।

ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ମୋର ବିଶେଷ ପ୍ରଶଂସା, ଯେଉଁମାନେ ଗୋଟିଏ ପଟେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଏବଂ ଅନ୍ୟପଟେ ସୁପର ସାଇକ୍ଲୋନ୍ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଶୂନ୍ୟ କାଜୁଆଲିଟି ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସଡକ ସଂଯୋଗକୁ ପୁନଢଃ ସ୍ଥାପିତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୪୮ ଘଣ୍ଟାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂଯୋଗକୁ ପୁନଃସ୍ଥାପିତ କରିଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣାରେ ରାଜ୍ୟବାସୀ ଏତେ ବଳିଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ସହ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ବଳିଦାନ ଆମର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରିବାରେ ଅତିରିକ୍ତ ମାଇଲ୍ ଚଲାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ।

   Related Posts