Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ମିର୍ଜାପୁରରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଦିଗ୍‌ବିଜୟ ସିଂହଙ୍କ ବଡ଼ ବୟାନ, କହିଲେ- ପାକିସ୍ତାନ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛି
  • ||
  • ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ରଜନୀକାନ୍ତ
  • ||
  • ବଢିଲା LPG ସିଲିଣ୍ଡର ଦର ଏବେ ବିନା ସବସିଡି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଅଧିକ ୫୦ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ପିଟିଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ସି-ସୋର ଘାଟରୁ ଅଜଣା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଭାସି ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ : ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ଫେରାଇଲେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ସିଂହ ବାଦଲ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ହେବନାହିଁ CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା, ପୂର୍ବଭଳି ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାପା ନା’ ରାକ୍ଷସ, ନିଶାଶକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ୧୧ ବର୍ଷର ଝିଅ ସହ କଲା ଦୁଷ୍କର୍ମ !
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ହଜିଗଲା ମା’ର ମମତା, ୪ ବର୍ଷ ଝିଅର ଗାଲ କାଟିଦେଲା ସାବତ ମା’ !
  • ||

ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭ : ଶିଳ୍ପପତିଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ରଖିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ

12/11/2018 at 5:35 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୨|୧୧:  ମେକ୍‌ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭରେ ଶିଳ୍ପପତିଙ୍କ ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଦେଶର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବିଜନେସ୍ ଟାଇକୁନମାନେ ଓଡ଼ିଶାର ଅଗ୍ରଗତି , ଉନ୍ନତି ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ନବୀନଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ । ସବୁ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ରଖିଥିଲେ ନବୀନ ।  ଉତ୍ତର ପାଇବା ପରେ ଶିଳ୍ପପତିମାନେ କରତାଳି ଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଥିଲେ  ।

ମେକ୍‌ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭରେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ଶିଳ୍ପପତି ତଥା ବେଦାନ୍ତର ମୁଖ୍ୟ ଅନିଲ୍‌ ଅଗ୍ରୱାଲ୍‌ । ପ୍ରକୃତିରେ ଭରପୁର ଓଡ଼ିଶାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହାର ଅଧିକ ବିକାଶ କରିବାକୁ ଆପଣ କି ଯୋଜନା ରିଖିଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ । ଉତ୍ତରରେ ନବୀନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚିଲିକା ହ୍ରଦ, ବିସ୍ତିର୍ଣ୍ଣ ବେଳାଭୂମୀ ସହ ଅନେକ ଐତିହାସିକ ମନ୍ଦିର ଓଡ଼ିଶାରେ ରହିଛି ତେଣୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିକାଶ ଦିଗରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯଥେଷ୍ଟ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି ।

ଜେଏସଡବ୍ଲୁର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସଜ୍ଜନ ଜିନ୍ଦଲ ସ୍କିଲ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ କ’ଣ ରହିଛି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ । ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଅଧିକ କୁଶଳୀ ସୃଷ୍ଟି କରିବା । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ସିଙ୍ଗାପୁର ସହଭାଗିତାରେ ୧୦୦ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ସେଠାକୁ ସ୍କିଲ୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ତାଲିମ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥିଲା । ସେମାନେ ରାଜ୍ୟର ଯୁବପିଢ଼ୀଙ୍କୁ ଦକ୍ଷତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିବେ ।

ତୃତୀୟ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲର ମ୍ୟାନେଜିଙ୍ଗ ଡାଇରେକ୍ଟର ସଂଗୀତା ରେଡ୍ଡି । ସବୁଜ ସହର କରିବା ଦିଗରେ ଓଡ଼ିଶାର ଭୂମିକା ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ କ’ଣ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ସଂଗୀତା । ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ବୃକ୍ଷ ପ୍ରିୟ । ସେଥିପାଇଁ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ଥାନ ଦେଶରେ ହାତଗଣତି ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରହିଛି । ସେହିପରି ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ନାଁରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ନୀତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଯାହାଦ୍ବାରା ସବୁ ଲୋକ ଲାଭବାନ ହେବେ ।

ରିଲିଆନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ମୁଖ୍ୟ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ ଥିଲା ଆସନ୍ତା ୩ ରୁ ୫ ବର୍ଷ ଭିତରେ କେଉଁ ସେକ୍ଟରରେ ଓଡିଶା ଅଧିକ ନିବେଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି  ଏବଂ କ୍ରୀଡା ଏବଂ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ କେଉଁଠି ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ କଲେ ଓଡିଶାର ଯୁବବର୍ଗ ଆଗକୁ ବଢିବେ ? ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ନବୀନ କହିଥିଲେ ଖଣିଜଦ୍ରବ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ଅଧିକ ବିନିଯୋଗ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଏଦଗିରେ ନିଯୁକ୍ତିର ବି ସମ୍ଭାବନା ବି ରହିଛି । ସେହିଭଳି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସେକ୍ଟର ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଉଛି । କ୍ରୀଡା ହଁ ଯୁବବର୍ଗ ଓ ଯୁବବର୍ଗ ହିଁ ଭବିଷ୍ୟତ ବୋଲି କହିଥିଲେ ନବୀନ । କୁମାର ମଙ୍ଗଲମ୍‌ ବିର୍ଲା ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍‌ ରାଜ୍ୟରେ ସୁଟିଂ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ।ଏଥିରୁ ଅଲିମ୍ପିଆନ୍‌ ବାହାରିବେ । ଏହି ମାସରେ ଆମେ ରାଜ୍ୟରେ ହକି ବିଶ୍ବକପ୍‌ ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରିଛୁ ବୋଲି ନବୀନ କହିଥିଲେ ।

   Related Posts