Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଗସ୍ତି ନୂଆଗାଁ ଓ ଚମାଖଣ୍ଡି ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ସମିତି ସଭ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିର୍ଦ୍ବନ୍ଦରେ ନିର୍ବାଚିତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦ହଜାର ୭୮ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୮୭୩ ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଗାଡିକୁ ଚକ୍‌ମା ଦେଇ ଖସିଯିବା ବେଳେ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ: ଅଟୋରୁ ବିପୁଳ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||

ରାଜଧାନୀରେ ନୂଆଖାଇ ଭେଟଘାଟ: ମା ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କୁ ମୁଣ୍ଡିଆ ମାରିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, କହିଲେ ମାଟିର ସନ୍ତାନ ଭାବେ ଗର୍ବିତ

9/12/2018 at 7:11 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୯|୧୨: ରାଜଧାନୀରେ ଆୟୋଜିତ ନୁଆଖାଇ ଭେଟଘାଟ ମଞ୍ଚରେ ଯୋଗଦେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଉ ଜଣାଇଲେ ମା ସମଲେସ୍ବରିଙ୍କୁ ଜୁହାର । ଦିର୍ଘ ବ​‌ର୍ଷ ଧରି ଟ୍ବିନ ସିଟିରେ ବାସ କରୁଥିବା  ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବାସିଙ୍କୁ ନେଇ ଅନୁଷ୍ଠିତହୋଇଆସୁଛି ନୂଆଖାଇ ଭେଟଘାଟ । ଯେଉଁଥିରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ପାରଂପରିକ ରୀତି ନୀତି ସହ ସାଂସ୍କୃତିକକାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଝଲକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । 

ନୂଆଖାଇ ଭେଟଘାଟକୁ ନେଇ ଦୁଲୁକିଲା ରାଜଧାନୀ । ଢୋଲ, ମାଦଳର ତାଳରେ ପାରଂପରିକ ସମ୍ବଲପୁରୀନାଚ ଗୀତ  ସାଙ୍ଗକୁ ମଜାଦାର ସମ୍ବଲପୁରୀ ଚୁଟକୁଲାରେ କଂପିଲା ମଂଚ । ଏହି ଅବସରରେ  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ। ଏଥିସହ କରିଛନ୍ତି ମା ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କୁ ଜୁହାର । ପଶ୍ଚମି ଓଡିଶା ଅଗ୍ରଣୀ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ୟୁନିଟ୯ ସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ବାଳକ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ନୁଆଖାଇ ଭେଟଘାଟ ୨୦୧୮ । ଏଥିରେ  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗଦେବା ସହ  ଏହି ପର୍ବରେ ବଡ ମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଓ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏକାଠିନେଇ କାମ କରିବା ସିଖାଇବା ସହ  ଏହା ଆମ ସଂସ୍କୃତିରଏକ ମହାନ ପର୍ବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଶାଢୀ ବିଶ୍ବ ପ୍ରସିଦ୍ଦ ହୋଇଥିବା ସହ ଏହିଭୂମିର ସନ୍ତାନ ଭାବେ ସେ ଗର୍ବିତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । 

ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ଭୁବନେଶ୍ବର ଓ କଟକ ରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବାସୀ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କେବଳ ନିଜ ନିଜ ଭିତରେ ସମ୍ପର୍କକୁ ଦୃଢ କରୁଛି ତା ନୁହେଁ ଏଥିସହ ପଶ୍ଚମି ଓଡିଶାରରୀତିନୀତିକୁ ନେଇ ସମସ୍ତଙ୍କ  ମଧ୍ୟରେ ଏକ  ବାର୍ତା ମଧ୍ୟ ଦେଉଛି । ଏଥିସହ ଏକାଠି ମିଶି ନୂଆ ଚାଉଳପୁଜା କରି ଖାଇବା  ସହ ନାଚ ଗୀତର ମଜା ନଇଛନ୍ତି ପଶ୍ଚିମଓଡିଶା ବାସି । 

ଏ ଅବସରରେ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସ୍ମରଣୀକା ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ  ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୃତିତ୍ବ ଅର୍ଜନ କରିଥିବା  ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ।

   Related Posts