Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରିଲାନି ଆର୍ଯ୍ୟନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ଜାମିନ୍‌ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି, ଆସନ୍ତାକାଲିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଲଦାଖରେ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସେନା ହାତାହାତି : ଭାରତୀୟ ସେନାର ଜଣେ ଅଫିସରଙ୍କ ସହ ୨ଯବାନ ସହିଦ , ତୀବ୍ର ଉତ୍ତେଜନା ପରେ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କ ଆଲୋଚନା ଜାରି

16/06/2020 at 12:58 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬।୦୬: କିଛି ଦିନର ବିରତି ପରେ ପୁଣି ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି । ଗତ କିଛି ତଳେ LAC ସୀମାରେ ଭାରତର ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ଚୀନ୍‌ ସେନା ସହିତ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ଉଭୟ ପକ୍ଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ପରେ ପରିସ୍ଥିତି କିଛିଟା ଶାନ୍ତ ପଡିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ପୁଣି ଅଶାନ୍ତ ହୋଇଛି ସୀମା । ଲଦ୍ଦାଖର ଗଲୱାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ଯବାନ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି । ସଂଘର୍ଷରେ ଭାରତର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଓ ୨ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିବାର ଖବର ମିଳିଛି । ଗତକାଲି ରାତିର ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଅଧିକାରୀ ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି । ୧୯୬୨ ପରେ ଉଭୟ ଦେଶର ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇନଥିଲା । ୧୯୬୨ ପରେ ଉଭୟ ଦେଶର ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇନଥିଲା । ପ୍ରାୟ ୫୦ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତମାସରେ ଉଭୟ ଦେଶରେ ସୀମା ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ସୀମାରେ ଭାରତର ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ ଚୀନ୍‌ ପ୍ରବଳ ବିରୋଧ କରିଥିଲା । ଯାହାର ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଥିଲା କି ଉଭୟ ଦେଶ ସୀମାରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ସେନା ମୃତୟନ କରିଥିଲେ । ଗତମାସରେ ସୀମା ବିବାଦ ହଟାଇବାକୁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ୧୫ଦିନରେ ୩ଥର ବୈଠକ ବସିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଫଳାଫଳ ସେତେଟା ଭଲ ହୋଇନଥିଲା । ତେବେ ସୀମାରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଏପରି ଏକ ଖବର ଆସିଛି ।

ଭାରତ ଓ ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ସୀମା ବିବାଦର ଶେଷ ଗୁଳି ୭୦ ଦଶକରେ ଚାଲିଥିଲା । ଗଲଓ୍ୱାନ୍‌ ଘାଟିରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ବର୍ଷ ପରେ ଏହା ଭାଙ୍ଗିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଚୀନ୍‌ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଗଲଓ୍ୱାନ୍‌ ଘାଟିରେ ବାରମ୍ବାର ଅନୁପ୍ରବେଶ କରାଯାଉଛି । ଭୌଗଳିକି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗଲଓ୍ୱାନ୍‌ ଦ୍ୱୀପ ଭାରତ ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ତେଣୁ ଏଠାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରି ସବୁବେଳେ ଉତ୍ତେଜନାର ମଞ୍ଜି ପକାଉଥିଲା ଡ୍ରାଗନ । ଆଜିର ଏହି ଘଟଣା ପରେ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ବଡିବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି ।

   Related Posts