Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁଣ୍ଡଳିରୁ ଭାସି ଯାଇଛି ହାତୀ, ଠାବ ହୋଇପାରିନି ଅବସ୍ଥିତି
  • ||
  • ଅରିନ୍ଦମ ଦାସଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି, ଗୁରୁତରଙ୍କ ଆସୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା
  • ||
  • ଉଦଳା : ନିଜେ ବିଷ ପିଇ ଦୁଇ ଶିଶୁ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ପିଆଇଦେଲା, ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ଚାଲିଗଲା ମା’ର ଜୀବନ
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀରେ ବୋଟ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସମ୍ବାଦଦାତା ଅରିନ୍ଦମ୍ ଦାସଙ୍କ ଅକାଳ ବିୟୋଗ, ଗଜ ଉଦ୍ଧାର ଖବର ଆଣିବାକୁ ଓଡ୍ରାଫ୍ ଟିମ୍ ସହ ଯାଇଥିଲେ
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରେ ଫସିଥିବା ହାତୀକୁ ଉଦ୍ଧାର ବେଳେ ଓଲଟିଲା ଓଡ୍ରାଫ୍ ବୋଟ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର କୋର୍ଟ ପରିସର ୩ଦିନ ସିଲ୍, ଜୁଡିସିଆଲ୍ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଆଇନଜୀବୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୩୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବିଜେପି ନେତା ଫଡନାଭୀସଙ୍କ ଶରଣରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା, କହିଲେ- ‘ଆମ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କର’
  • ||
  • ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା, ବଢୁଛି ହୀରାକୁଦର ଜଳସ୍ତର
  • ||

ICMRର ଦାବି, କରୋନାର ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟକୁ ମାତ୍‌ ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ ଟିକା

2/08/2021 at 7:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨/୦୮ : ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢେଇ ଜାରି ରହିଛି । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ ବଡ ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ କାଉନସିଲ ଅଫ୍‌ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚର ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ନୂଆ ତଥ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି । ଷ୍ଟଡି ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନାର ଡେଲଟା ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବାରେ କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ ଟିକା ବେଶ ପ୍ରଭାବୀ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ଭାରତରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା କରୋନାର ଡେଲଟା ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଭୟଙ୍କର ଏବଂ ସଂକ୍ରାମକ ମଧ୍ୟ । କିନ୍ତୁ ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଡେଲଟା ଭାଇରସଠାରୁ କମ ସଂକ୍ରାମକ ହୋଇପାରେ । ବିଶ୍ବର ୮୫ଟି ଦେଶରେ ଡେଲଟା ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହି ମାମଲା ଲଗାତାର ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ।

କୋଭିଡ୍‌ର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ତୃତୀୟ ଲହରକୁ ନେଇ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେବା ସହିତ ଡେଲଟା ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମଣ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଚିକେନ୍‌ଫକ୍ସ ଭଳି ଡେଲଟା ପ୍ଳସ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ବିସ୍ତାର କରିପାରେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ । ଇନ୍‌ସାକୋଜ୍ର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁନ୍ ଏବଂ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ପ୍ରତି ୧୦ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ତୁଳନାରେ ୮ ଜଣ ଅତ୍ୟଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଡେଲଟା ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟର ଥିଲେ ।

ICMRର ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ ଏବଂ କୋଭିସିଲଡ୍‌ ଉଭୟ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ର ମିଶ୍ରଣକୁ ନେଇ ଭେଲୋର ସ୍ଥିତ ସିଏମ୍‌ସି ମେଡିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଦେବାକୁ ଅପିଲ କରିଛି । ଉଭୟ ଟିକାର ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ଏହା ଡେଲଟା ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ମାତ୍‌ ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ କି ନାହିଁ ତାହା ଜଣାପଡିବ ।

   Related Posts