Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : IGIT କଲେଜରେ ୨ ଛାତ୍ର ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ହାତାହାତି, ହଷ୍ଟେଲରେ ପସି ଭଙ୍ଗାରୁଜା
  • ||
  • ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌, ନିଜେ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ଦେଲେ ସୂଚନା
  • ||
  • ବାଙ୍କୀ : ଶୌଚ ପାଇଁ ଯିବାବେଳେ କଚାଡି ଦେଲା ଦନ୍ତା, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନ : ୨ ଦିନ ପାଇଁ କଲେଜ ସଟ୍‌ଡାଉନ୍, କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ‌
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୧୯୩୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବଢ଼ି ଚାଲିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଆଜିଠାରୁ ମେ ପହିଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଆଜି ପବିତ୍ର ମହାବିଷୁବ ସଂକ୍ରାନ୍ତି : ମା ଶାରଳାଙ୍କ ପୀଠରେ ଲାଗୁ ହେଲା ୧୪୪ ଧାରା, ନୀତି ସମ୍ପନ୍ନ କରିବେ ସେବାୟତ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନକୁ ନୂଆ ଅତିଥି, ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମା ହେଲା ବାଘୁଣୀ ମେଘା
  • ||
  • ୨ହଜାର ଟପିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ରାଜ୍ୟରେ ୩୦ଜିଲ୍ଲାରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ସଂକ୍ରମିତ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୨୬୭ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ମହିଳାଙ୍କୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସମ୍ମାନ କରୁ, ଦୁଷ୍କର୍ମକାରୀକୁ ବିବାହ କରିବାକୁ କେବେ ଦେଇନୁ ପ୍ରସ୍ତାବ, ଭୁଲ ରିପୋଟିଂ ହୋଇଛି-ଚିଫ୍ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ

8/03/2021 at 3:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮/୦୩ : ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ଟିପ୍ପଣୀ ‘ତାକୁ ବାହା ହେବ’କୁ ନେଇ ଉପୁଜିଥିବା ବିବାଦ ଉପରେ ସୋମବାର ଦିନ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଏସଏ ବୋବଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଦାଲତ ଓ ଏକ ସଂସ୍ଥା ଭାବେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ସବୁବେଳେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସମ୍ମାନ ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖବର ଓ ଆକ୍ଟିଭିଷ୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆପଣ ତାକୁ ବାହା ହେବେ କି’ ଟିପ୍ପଣୀକୁ ସନ୍ଦର୍ଭ ବାହାରେ ଦେଖିଛନ୍ତି ଯାହା ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏବଂ ଅଦାଲତର ଛବି ଖରାପ କରିବାକୁ ଥିଲା। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ ସେହି ମାମଲାରେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ସେ ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବେ କି ? ତାଙ୍କୁ କୁହ ଯାଇନଥିଲା ଯେ ‘ଯାଅ, ଯାଇକି ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କର।’ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ବୋବଡେଙ୍କ ପୀଠରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ସେହି ମାମଲାରେ ଅଦାଲତର କାର୍ଯ୍ୟବାହୀକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ ଭାବେ ରିପୋଟିଂ କରାଯାଇଥିଲା।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚିଫ ଜଷ୍ଟିସ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ ସଂସ୍ଥା ଭାବେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ମହିଳାଙ୍କୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସମ୍ମାନ ଦେଇଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ କେବେ ବି ପୀଡିତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ କହିନାହାନ୍ତି। ଜଣେ ଓକିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଲୋକେ ନ୍ୟାୟପାଳିକାଙ୍କ ଛବି ଖରାପ କରିଥାନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାର ହାତରେ ଆମର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଅଛି, ଆମକୁ ଏହିଭଳି ଭାବେ ଆମର ରକ୍ଷା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ।

ଶୁଣାଣି ବେଳେ ଏସଜି ତୁଷାର ମେହତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲାରେ ଅଦାଲତଙ୍କ ବୟାନକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ ଭାବେ ପେଶ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ବିବାହ ଓ ବୁଝାମଣା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ହରିୟାଣାରେ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କର ୨୬ ସପ୍ତାହର ଗର୍ଭପାତ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଯାଚିକାର ଶୁଣାଣି ବେଳେ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଏହି ଟିପ୍ପଣୀ ଦେଇଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ତାରିଖରେ ଅଭିଯୁକ୍ତର ଆବେଦନ ଉପରେ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଏହି ଟିପ୍ପଣୀ ଦେଇଥିଲେ। ଚିଫ୍ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆଙ୍କ ଟିପ୍ପଣୀକୁ ନେଇ କଡା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

   Related Posts