Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ସଂସଦରେ ସୋମବାର ଆଗତ ହେବ ନାଗରିକତା ଅଧିକାର ସଂଶୋଧନ ବିଧେୟକ

6/12/2019 at 2:16 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୬।୧୨ : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୋମବାର ଲୋକସଭାରେ ନାଗରିକତା ଅଧିକାର ସଂଶୋଧନ ବିଧେୟକ ଆଗତ କରିବେ। ବିଧେୟକ ମଙ୍ଗଳବାର ଲୋକସଭାରେ ଗୃହୀତ ହେବ । ଏହାପରେ ବିଧେୟକୁ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଆଗତ କରାଯିବ । ଲୋକସଭାରେ ଏନଡିଏର ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ଥିବା ଯୋଗୁ  ବିଧେୟକ ଗୃହୀତ ହେବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ। ହେଲେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏନଡିଏର ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେତେକ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ବିଧେୟକକୁ ଗୃହୀତ କରାଇବାକୁ  ସରକାର ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି। 

ପାକିସ୍ତାନ, ବାଂଲାଦେଶ ଓ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଅତ୍ୟାଚାରିତ ହୋଇ ଭାରତରେ ଶରଣ ନେଇଥିବା ଅଣ ମୁସଲମାନ ସମୂଦାୟର ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଶରେ ବୈଧ ନାଗରିକତା ପ୍ରଦାନ ଲାଗି ସରକାର ଏ ନେଇ ଥିବା ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ କରିବେ। ଏଥିରେ  ପାକିସ୍ତାନ, ବାଂଲାଦେଶ ଓ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଚାଲିଆସିଥିବା ଅଣ ମୁସଲମାନ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତା ପ୍ରଦାନ ଏବେ ସହଜ ହେବ।

ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ବିଧେୟକର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ୬ଟି ସମୁଦାୟ ହିନ୍ଦୁ, ଇସାଇ, ଶିଖ, ଜୈନ, ବୌଦ୍ଧ ଓ ପାରସୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତା ପ୍ରଦାନ କରିବା। ଆଇନ ସଂଶୋଧନ ଦ୍ୱାରା କିଛି ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ବର୍ଗର ଅପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ନାଗରିକତା ପ୍ରଦାନରେ ଆଇନ କୋହଳ କରାଯିବ। ତେବେ ବିଧେୟକରେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇନଥିବାରୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଏହାକୁ ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନର ଧର୍ମ ନିରପେକ୍ଷତା ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ବିରୋଧୀ କହି ସମାଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ନୂଆ ବିଧେୟକରେ ଅନ୍ୟ ସଂଶୋଧନ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ଅବୈଧ ଭାବେ ଭାରତରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଲୋକେ ଓ ପଡୋଶୀ ଦେଶରେ ଧାର୍ମିକ ଅତ୍ୟାଚାରିତ ହୋଇ ଭାରତରେ ଶରଣ ନେଇଥିବା ଲୋକଙ୍କର ସହଜରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିବ।

   Related Posts