Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ବିସ୍‌ ଓପନ୍‌: ୧୯ ମାସ ଓ ୧୩ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ପରେ ଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ସିନ୍ଧୁ, କ୍ୟାରୋଲିନାଙ୍କଠୁ ହାରିଲେ
  • ||
  • ସରିଲା ବିଜେପିର ଦୁଇ ଦିନିଆ ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ, ଗୃହୀତ ହେଲା ରାଜନୈତିକ ଚିଠା ପ୍ରସ୍ତାବ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ରଣନୀତି
  • ||
  • ଭାରତ ଓ ଚୀନ୍ କେହି କାହା ଲାଗି ବିପଦ ନୁହେଁ, ପରସ୍ପରର ମିତ୍ର : ୱାଙ୍ଗ ଇ
  • ||
  • ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ: ବର୍ଣ୍ଣାଢ଼୍ୟ ଉତ୍ସବ ‘ୱିମେନ୍ ଆଚିଭର୍ସ୍ ଅଫ୍ ଓଡ଼ିଶା’ରେ ରାଜ୍ୟର ସଫଳ ମହିଳାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା : ହଳଦି ଗାଁରେ ପୁଣି ଥରେ ବାଘ ଆତଙ୍କ, ଭୟରେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରର ୫ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ! ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ମୋହନା : ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର ଭୟଙ୍କର ରୂପ, ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଏବେବି ଶିଶୁଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ଚେଙ୍କ
  • ||
  • ଭିସୁଟର ୪୦ ଛାତ୍ର କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ମାମଲା : କମ୍ପାନୀର ଦାବି-‘ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟରେ ତ୍ରୁଟି ନଥିଲା’
  • ||
  • ସୋନପୁର : ପଡୋଶୀଙ୍କ ସହ କଥା କଟାକଟିରୁ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ଜଣେ ମୃତ
  • ||

ପୂଜାରା @୩୩ : କିସ୍ତୀରେ ପୁଅର ବ୍ୟାଟ୍ କିଣିଥିଲେ ମାଆ, ନିଜ ହାତରେ ସିଲାଇଥିଲେ ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ୟାଡସ୍

25/01/2021 at 10:39 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୦୧:   ଭାରତୀୟ ଦଳର ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର ତଥା ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ୍ ଚେତେଶ୍ୱର ପୂଜାରାଙ୍କର ସୋମବାର ହେଉଛି ୩୩ ତମ ଜନ୍ମଦିନ । ସେ ୧୯୮୮ ଜାନୁଆରୀ ୨୫ ତାରିଖରେ ରାଜକୋଟରେ ଜନ୍ମଲାଭ କରିଥିଲେ । ଆଜି ତାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଦଳର ମୂଳଦୁଆ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ସେ ୮୧ଟି ଟେଷ୍ଟ ଖେଳି ୬୧୧୧ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଆଭରେଜ ହେଉଛି ୪୭.୭୪ । ସେ ୧୮ଟି ଶତକ ଲଗାଇବା ସହ ୨୮ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ଲଗାଇଛନ୍ତି ।

ନିକଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ମିଳିଥିବା ଐତିହାସିକ ବିଜୟରେ ପୂଜାରାଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଗଦାନ ଥିଲା । ସେ ଶତକ ଲଗାଇନଥିଲେ ବି ୯୨୮ଟି ବଲର ସାମ୍ନା କରିଥିଲେ । ସେ ତିନୋଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ସହ ୨୭୧ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ତେବେ ତାଙ୍କ ପିଲାଦିନ ବହୁତ କଷ୍ଟକର ଥିଲା । ତାଙ୍କ ସଫଳତା ପଛରେ ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କର ବଡ ହାତ ରହିଛି । ମାଆ ରୀନା ପୂଜାରାଙ୍କ ପାଇଁ କଣ କରିଥିଲେ ତାହା ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ।

ପୂଜାରା ସାନ ଥିବା ବେଳେ ମାଆ ରୀନା ପୁଅ ଦେଶ ପାଇଁ କ୍ରିକେଟ ଖେଳିବ ବୋଲି ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ । ପିତା ଅରବିନ୍ଦ ପୂଜାରା ମଧ୍ୟ ଚେତେଶ୍ୱରଙ୍କର ପ୍ରତିଭାକୁ ଚିହ୍ନିପାରିଥିଲେ । ପୂଜାରାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ବଲ୍ ଓ ବ୍ୟାଟ୍ ତାଙ୍କ ମାଆ ଉପହାର ଭାବେ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ସେ ୧୫୦୦ ଟଙ୍କାର ବ୍ୟାଟ୍ କିଣି ପୁଅକୁ ଦେଇଥିଲେ ଓ କିସ୍ତୀରେ ଟଙ୍କା ସୁଝିଥିଲେ । ଏପରିକି ସେ ପୁଅ ପାଇଁ ନିଜ ହାତରେ ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ୟାଡ୍ ସିଲାଇ କରିଥିଲେ ।

ପୂଜାରା ନିଜ ଦମରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ରିକେଟ ଖେଳିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ସେ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ ମାଆ କ୍ୟାନସରରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ । ସେ ନିଜ ମାଆଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲେ ବି ତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ କରିଥିଲେ । ସେ ୨୦୧୦ ଅକ୍ଚୋବର ୯ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts