Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରୋନାରୁ ଶିଶୁଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କମିଟି ଗଠନ, ସବୁ କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ରେ ହେଲ୍ପ ଡେସ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଜଟିଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ କରୋନା ସ୍ଥିତି, ଆଜି ୧୩୫୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜୁନ ୧୫ ଯାଏଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ, ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରଶାସନର ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଆଜି ସୁସ୍ଥରେ ରେକର୍ଡ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେଲେ ୧୨୦୭୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ୧୭ ମେ ସୋମବାର ଖୋଲିବ କେଦାରନାଥ ଧାମ କବାଟ ।। ତୀର୍ଥ ପୁରୋହିତ ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ବିଧିବିଧାନ ସହ କବାଟ ଖୋଲିବ ।। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜନତାଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ନିମନ୍ତେ ହେବ ପ୍ରଥମ ପୂଜା ।।
  • ||
  • ଆଗାମୀ ୩ ଦିନରେ ରାଜ୍ୟକୁ ମିଳିବ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ର ୫୧ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ୍‌
  • ||
  • ୨୪ରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ, ନେଇପାରେ ଅବପାତର ରୂପ
  • ||
  • ସଂକ୍ରମଣ ସାମାନ୍ୟ କମିଲା : ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୧ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍, ୪୦୭୭ ମୃତ
  • ||
  • ୧୧ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୧୭୩୨ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୯ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୩୧୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଚିଟଫଣ୍ଡକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି, ଆରୋପ ଓ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପର ଲଢେଇ ଭିତରେ ହଜିଯାଉଛି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଜମାକାରୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ: ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

5/02/2019 at 6:26 PM

କଟକ୫|୨: ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ଠକେଇ ତନାଘନା ଏବଂ ସିବିଆଇର ଆକ୍ସନକୁ ନେଇ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଓଡ଼ିଶା ଚର୍ଚ୍ଚା ଯୋର୍‌ ଧରିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ଜାରି ରହିଛି ରାଜନୈତିକ ବୟାନବାଜି । ୟା’ରି ଭିତରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଜାମାକାରୀ କିଭଳି ସେମାନଙ୍କ ଟଙ୍କା ଫେରିପାଇବେ ଏବଂ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ମିଳିବ ତାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ । …..

ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ସିବିଆଇର ଆକ୍ସନକୁ ନେଇ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଜାରି ରହିଛି ଘମାସାନ ।ମାମଲା ଏବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟକୁ ଯାଇଛି । ହେଲେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଓଡ଼ିଶାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ସିବିଆଇର ଆକ୍ସନ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଛନ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ । ସିବିଆଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ହାତବାରିସି ସାଜି କାମ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ସମତାକ୍ରାନ୍ତି ମଞ୍ଚ । ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ତଦନ୍ତକାରୀ ସଂସ୍ଥା ସିବିଆଇକୁ ନିରପେକ୍ଷତା ଓ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଘଟଣାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଲୋଡ଼ିଛି ମଞ୍ଚ । ଏଥିସହ କଟକ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଜରିଆରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଉଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛି ।

ଗୋଟେ ପଟେ ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ କିଭଳି ସେମାନଙ୍କ ଟଙ୍କା ଫେରିପାଇବେ ତାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ । ଓଡ଼ିଶାରେ ନିଯୁକ୍ତ ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ କମିଶନଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୮ଲକ୍ଷ ୧୭ହଜାର ୨୫୩ଜଣ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି ।ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ପାଞ୍ଚଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସରକାରଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ରିପୋର୍ଟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛନ୍ତି କମିଶନ । ୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି କମିଶନ । ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କିଛି କମ୍‌ ନୁହେଁ ବୋଲି ଏହି ରିପୋର୍ଟରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ନକରି ବରଂ ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ କିଭଳି ସେମାନଙ୍କ ଟଙ୍କା ଫେରି ପାଇବେ ସେଥିପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ହେବା ଦରକାର ବୋଲି ଦାବି ହୋଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ବାରା ଅନେକ ଲୋକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି, ସେଥିରେ କୌଣସି ସଂଦେହ ନାହିଁ । ତେବେ ସେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ହେଉ କି ସିବିଆଇ ଯେ, କୌଣସି ସଂସ୍ଥା ଏହାର ତଦନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି, ସେଥିରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ରଖିଲେ ହିଁ ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ମାମଲାରେ ଉଚିତ୍‌ ନ୍ୟାୟ ମିଳିପାରିବ ।

   Related Posts