Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ୨ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ହଜିନି ମାନବିକତା, ପାଇଥିବା ସୁନା ଗହଣାକୁ ଫେରାଇଦେଲେ ଅଟୋ ଚାଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ଲିଷ୍ଟରେ ଅନୀଲ ପାଣ୍ଡି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୩ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଓ ଜଣେ ଆରଆଇ ଚାକିରୀରୁ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାତ୍ୟା ଅପଡେଟ୍ : ୩ରୁ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା, ୪ରେ ପବନର ବେଗ ଛୁଇଁବ ୯୦ କି.ମି.
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ରାଜଧାନୀରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ, ଘୋଷଣା କଲେ କେଜ୍ରିଓ୍ୱାଲ୍‌ ସରକାର
  • ||
  • ବାଇକକୁ ପିଟିଲା ଜୁସ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲା : ADG କୋର୍ଟରେ ଜାମିନ ଆବେଦନ କଲା ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ୩୦ ଏକର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଘାରିଛି ଓମିକ୍ରନ ବିପଦ : ବିଳମ୍ବିତ ହେବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ! ସମୟ ମାଗିଲା ବିସିସିଆଇ
  • ||

“ମୁଁ ବାଘର ପୁଅ, ଆଜି ଅନାଥ ହୋଇଗଲି”: ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏହିଭଳି କହିଲେ ଚିରାଗ

16/06/2021 at 6:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬/୦୬ : ଲୋକ ଜନଶକ୍ତି ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଟି ନେତା ଚିରାଗ ପାସୱାନ ବୁଧବାର ଦିନ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ନିଜ ପକ୍ଷ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ଚିରାଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଭଲ ନଥିଲା। ସେ ଔଷଧ ଖାଇ ଆସିଛନ୍ତି। ଦଳ ବିଭାଜନ ଏବଂ ବିହାର ରାଜନୀତିରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ମଧ୍ୟରେ ଚିରାଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ଦୀର୍ଘ ଲଢେଇ ଲଢ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଲଢେଇ ବହୁତ ଲମ୍ବା ଓ ସମୟ ସମୟରେ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ସେ ଦେବେ।

ଏଲଜେପିର ୬ ସାଂସଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫ ସାଂସଦ ବିଦ୍ରୋହ କରି ଚିରାଗଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ସଂସଦୀୟ ଦଳର ନୂତନ ନେତା ଭାବେ ପଶୁପତି କୁମାର ପାରସଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଚିରାଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ବାଘର ପୁଅ। ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଯଦି ଏକା ଲଢ଼ିପାରୁଛି ତାହେଲେ ଆଜି ମୋ ସହ ସହଯୋଗୀ, ପଦାଧିକାରୀ, ବିହାର ଜନତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଅଛି। ଜବାବରେ ଚିରାଗ ପାସୱାନ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପାଟନାରେ ଜାତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ବୈଠକ ଡାକି ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ପଶୁପତି କୁମାର ପାରସ ଚିରାଗ ପାସୱାନଙ୍କ ଚାଚା ଏବଂ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ୱର୍ଗତ ରାମ ଭିଲାସ ପାସୱାନଙ୍କ ଭାଇ।

ଅକ୍ଟୋବର ୮ ତାରିଖ ପରେ ଚିରାଗଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ବିୟୋଗ ପରେ ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ନିର୍ବାଚନକୁ ଓହ୍ଲେଇବାକୁ ପଡିଥିଲା। ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଏଲଜେପି ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା। ଦଳ ୬ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିଲା। ଚିରାଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ବାପା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଥିବାବେଳେ ଦଳକୁ ଭାଙ୍ଗିବା କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ଦଳର କିଛି ଲୋକ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହାନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଦଳ ଯଦି ବିହାରରେ ନୀତୀଶଙ୍କ ସହିତ ଲଢ଼ିଥାନ୍ତା ତାହେଲେ ବହୁମତ ମିଳିଥାନ୍ତା। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ନତମସ୍ତକ ହେବାକୁ ପଡିଥାନ୍ତା। ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଚାଚାଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ନେତାଙ୍କ ସମର୍ଥନ ସେ ପାଇନଥିଲେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଚିରାଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାପାଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ସେ ଏତେ ଭାଙ୍ଗି ପଡିନଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଚାଚା ହାତ ଛାଡି ଦେବା ପରେ ସେ ଅନାଥ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।ଦଳ ବିଭାଜନ ଏବଂ ବିହାର ରାଜନୀତିରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ମଧ୍ୟରେ ଚିରାଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ଦୀର୍ଘ ଲଢେଇ ଲଢ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସେ ଏହି ମାମଲାକୁ ଆଗକୁ ବଢେଇବାକୁ ଚାହୁଁନଥିଲେ l କିନ୍ତୁ ଅନୁଶାସନ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡିଛି ବୋଲି ଚିରାଗ କହିଛନ୍ତି।

ଚିରାଗ କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଟାଇଫଏଡ ହୋଇଥିଲା। ସୁସ୍ଥ ହେବାକୁ ୪୦ ଦିନ ଲାଗିଥିଲା। ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଷଡଯନ୍ତ୍ର ରଚାଯାଇଥିଲା। ମୁଁ କଥା ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି କିନ୍ତୁ ହୋଲି ଦିନ ମଧ୍ୟ ମୋ ସହିତ କେହି ନଥିଲେ। ପାର୍ଟି ଏବଂ ପରିବାରକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସେ ପୁରା ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ। ଗତକାଲି ସେ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ଯେ ଆଉ କିଛି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ତା’ପରେ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବାହାର କରିଥିଲେ। ଯଦି ସେ ମୋତେ କହିଥାନ୍ତେ, ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଲୋକସଭାର ନେତା କରିଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ଯେଉଁ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ନେତା ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ ତାହା ଭୁଲ ଥିଲା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଚିରାଗ। ଏହି ନିର୍ଣ୍ଣୟ ସଂସଦୀୟ ବୋର୍ଡ ପାଖରେ ଅଛି। ଜେଡିୟୁ ସମାଜକୁ ବିଭାଜନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି।

ଦଳିତ ଏବଂ ମହାଦଳିତଙ୍କ ନାଁରେ ଭାଗ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି | କିନ୍ତୁ ମୋ ସହ, ଦଳ ସହ ବିହାରର ଜନତା ଛିଡା ହୋଇଛନ୍ତି । ସଂସଦୀୟ ଦଳ ନେତାଙ୍କ ପଦବୀରୁ ହଟାଯିବା ପରେ ଚିରାଗ କହିଛନ୍ତି, ସମ୍ବିଧାନ ମୋତେ ଅଧିକାର ଦେଇଛି, ଦଳର ସମ୍ବିଧାନ ମୋତେ ଅଧିକାର ଦେଇଛି। ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଯାହା ବି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା ସମସ୍ତଙ୍କ ସମ୍ମତି ଅନୁଯାୟୀ ନିଆଯାଇଥିଲା l କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ କାହିଁକି କେହି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଲେ ନାହିଁ। ଏଲଜେପିକୁ ନେଇ ଚିରାଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଆଇନଗତ ବିଷୟ ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛୁ ଏବଂ ସେମାନେ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ଆପଣ ବକ୍ତାଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିପାରିବେ ନାହିଁ। ସେ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପୁରା ଖେଳରେ JDU ର ହାତ ଅଛି l କିନ୍ତୁ ନିଜ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କ ସହ ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts