Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ୩୦ ଫୁଟ ଖାଇକୁ ଖସିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୫ ଆହତ
  • ||
  • କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ଗୁଣୁପୁର ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସକୁ ବଡ ଝଟକା, ଆହତ କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ବାକି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍ ପଡିଲେ ଡ୍ଵେନ ବ୍ରାଭୋ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୩୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

ଚାଇନା ଖେଳନା ଉପରେ ଲାଗିବ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ! ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡକୁ ମିଟ୍‌ କରୁନାହିଁ ଚାଇନା ପ୍ରଡକ୍ଟ

13/01/2020 at 8:39 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୩।୦୧: ଚାଇନା ଖେଳନା ଉପରେ ଲାଗିପାରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ । ସେହିଭଳି ଚାଇନାର ବିଭିନ୍ନ ଇଲେକେଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଉପରେ ବି ଲଗାଯିବ ରୋକ୍‌ । କାରଣ ଚାଇନା ଖେଳନା ଗୁ଼ଡିକ ଶିଶୁଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ହାନିକାରକ ବୋଲି QCI ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେରୁ ଜଣା ପଡିଛି ।

ସେହିଭଳି କିଛି ବ୍ରାଣ୍ଡେଡ୍‌ ରିଟେଲ୍‌ ଚେନ୍‌ ଯେଉଁମାନେ ବହୁମାତ୍ରାରେ ଚାଇନା ଖେଳନା ଆମଦାନୀ କରି ଏଠି ଷ୍ଟୋର କରି ରଖୁଛନ୍ତି ସେସବୁକୁ ନିଷିଦ୍ଧ ତାଲିକା ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରାଯାଉଛି ।

ଚାଇନା ଖେଳନାକୁ NO । ଚାଇନା ଖେଳନା ଉପରେ ଏଣିକି ଲାଗିପାରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ । କାରଣ ଏହା ଶିଶୁଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି ହାନିକାରକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି । କ୍ବାଲିଟି କାଉନସିଲ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ମିଳିତ ସର୍ଭେରେ ଜଣା ପଡିଛି ଯେ ଚାଇନା ନିର୍ମିତ ଖେଳନାର ମାନ ଭାରତୀୟ ମାନକ ଠାରୁ ବହୁ ତଳେ । 

ଏହି ପ୍ରଡକ୍ଟ ଗୁଡିକ ଏତେ ନିମ୍ନ ମାନର ଅଟେ ଯେ ଏହା ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡକୁ ମିଟ୍ କରୁନାହିଁ । ଯାହା ଶିଶୁଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ହାନିକାରକ । ତେଣୁ ଚାଇନାରୁ ଆସୁଥିବା ଖେଳନାଗୁଡିକ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଲଗାଯିବ । କେବଳ ଚାଇନା ନୁହେଁ ବାହାର ଦେଶରୁ ଭାରତକୁ ଆସୁଥିବା ଶସ୍ତା ଖେଳନା ଓ ଇଲେକ୍ଟୋନିକ୍‌ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଏଣିକି ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଲଗାଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।

କେବଳ ଖେଳନା ନୁହେଁ ଚୀନ୍‌ ଇଲେକ୍ରୋନିକ୍ସ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ବି ଲଗାଯିବ ରୋକ୍ । ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦକଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ଦେଖି ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ସେହିଭଳି କିଛି ବ୍ରାଣ୍ଡେଡ ରିଟେଲ ଚେନ୍ ଯେଉଁମାନେ ବହୁମାତ୍ରାରେ ଚାଇନା ଖେଳନା ଆମଦାନୀ କରି ଏଠି ଷ୍ଟୋର କରି ରଖୁଛନ୍ତି ସେସବୁକୁ ନିଷିଦ୍ଧ ତାଲିକା ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରାଯାଉଛି ।

ବାହାର ଦେଶରୁ ଭାରତକୁ ଯେତିକି ଟଏ ଓ ଗେମ୍ସ ଆଧାରିତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଉତ୍ପାଦ ଆସୁଛି ବର୍ଷକୁ ତାର ଦାମ୍ କେବଳ ୪ ହଜାର ୫୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ । ସେଥିରୁ ଚାଇନା ପ୍ରଡକ୍ଟ ୩ ହଜାର ୨୦୦ କୋଟି ହେବ ।

ପାଖାପାଖି ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଚାଇନା ଖେଳନା ପିଲାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି । ଦେଶରେ ବିକାଯାଉଥିବା ଖେଳାର ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ଚାଇନାରୁ ଆସୁଥିବା ନେଇ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

   Related Posts