Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||

ଅଧା ରାତିରେ ଭାରତ ସୀମାରେ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିଲେ ଚୀନ ଯବାନ: ସତ ମାନିବାକୁ ନାରାଜ ଡ୍ରାଗନ, ଅଭିଯୋଗକୁ କଲା ଖଣ୍ଡନ

31/08/2020 at 3:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧।୦୮: ଚୀନର ଧୋକାବାଜ ଇତିହାସକୁ ଦେଖି ଭାରତ ଲଦାଖ ସଂଲଗ୍ନ ବାସ୍ତବିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା(ଏଲଏସି)ରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁଦୃଢ କରିଛି। ଡ୍ରାଗନର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତି ଏବଂ ଦୁଃସାହାସକୁ ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ  ଭାରତୀୟ ଯବାନ ଅହରାତ୍ର ସୀମାରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ ଅଗଷ୍ଟ ୨୯-୩୦ ରାତିରେ ପୁଣି ଥରେ ଧୋକାରେ  ଭାରତ ମାଟିରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। ମାତ୍ର ସତର୍କ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ଚୀନ ସୈନିକଙ୍କୁ ଉଚିତ୍ ଜବାବ ଦେଇ ପଛକୁ ଘଉଡାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଚୀନ ଚୁପଚାପ ରାତ୍ରର ଅନ୍ଧକାରରେ ଧୋକା ଦେଇ ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିଲା। ଡ୍ରାଗନ ସେନା ଟ୍ୟାଙ୍କ, ୨୦୦ ସୈନିକ ଓ ଗୋଳା ବାରୁଦ ସହିତ ଭାରତୀୟ ସୀମା ଦକ୍ଷିଣ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ସୋ ହ୍ରଦର ଦକ୍ଷିଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲା। ମାତ୍ର ଏଲଏସିରେ ସଜାଗ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ଶତ୍ରୁ ସେନାକୁ ଘଉଡାଇ ଚୀନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ପଣ୍ଡ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଦୁଇ ଦେଶର ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ସଂଘର୍ଷ କି ହାତାହାତି ହୋଇ ନାହିଁ।

ଚୀନ ସତ ମାନିବାକୁ ନାରାଜ ହୋଇଛି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଚୀନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛି। ଚୀନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁପ୍ରବେଶକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି। ଚୀନ କହିଛି ଯେ ସୀମାରେ ମୁତୟନ ଚୀନ ସୈନିକ ଏଲଏସି ଅତିକ୍ରମ କରି ନାହାନ୍ତି। ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ସୋମବାର ସକାଳେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଚୀନ ସୀମାରେ ତାଜା ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ବୟାନ ଜାରି କରିଛି। ଏହା ଅନୁଯାୟୀ, ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ହ୍ରଦ ନିକଟରେ ଦୁଇ ଦେଶର ସୈନିକ ଅଗଷ୍ଟ ୨୯-୩୦ ରାତିରେ ସାମ୍ନାସାମ୍ନି ହୋଇଥିଲେ। ଚୀନ ସେନା ଭାରତ ସୀମାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ, ଯାହାକୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ପଣ୍ଡ କରିଥିଲେ।

ଅଗଷ୍ଟ ୨୯-୩୦ ରାତିରେ ଚୀନ ସେନା ପିଏଲଏର ଯବାନ ଗତ ବୈଠକରେ ହୋଇଥିବା ରାଜିନାମାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ଗତିରୋଧ ସ୍ଥଳରେ ସ୍ଥିତାବସ୍ଥା ବଦଳାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ଏବେ ଏହି ବିବାଦର ସମାଧାନ ଲାଗି ବୈଠକ ଜାରି ରହିଛି। ଦୁଇ ପକ୍ଷରୁ କମାଣ୍ଡରସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଜରିଆରେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଛି।

   Related Posts