Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍
  • ||
  • ଆମେରିକାର ୪୬ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌
  • ||
  • ଆମେରିକାର ଉପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍‌
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ୧୦ମ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା ଶେଷ, ସରକାର କହିଲେ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହେବନି କୃଷି ଆଇନ
  • ||
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ମୁଣ୍ଡ ବିହୀନ ମୃତଦେହ, ପୋଲିସ ଆରମ୍ଭ କଲା ଖୋଳତାଡ଼
  • ||
  • ଢ଼େଙ୍କାନାଳ: ବନ ବିଭାଗର ଅତର୍କିତ ଚଢ଼ାଉ, ବିଭିନ୍ନ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ଜାଲ ଜବତ, ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଟାଇଲ କାମ ବେଳେ ଅଘଟଣ, ଚାପି ହୋଇ ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଟ୍ରକ୍ ପଛରେ ଧକ୍କା ହେଲା ବାଇକ୍, ବାପା ମୃତ, ଝିଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଗଛ ତଳୁ ନବଜାତ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ କରଞ୍ଜିଆ ଏନଏସିର ଶତାଧିକ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ
  • ||

ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଗଲୱାନ୍ ନଦୀର ଜଳସ୍ତର : ନଦୀକୂଳରେ ଫସି ରହିଛି ଚୀନ୍ ସେନା, LAC ରୁ ଶୀଘ୍ର ପଛକୁ ହଟିବ ସମ୍ଭାବନା

5/07/2020 at 12:04 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫/୦୭ : ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ବାସ୍ତବିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା (LAC) ରେ ଭାରତ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଗତିରୋଧ ଜାରି ରହିଛି | ଚୀନ ସେନା  LAC ର କିଛି କିଲୋମିଟର ଭିତରକୁ ପଶି ଆସିଥିବା ଦାବି ହେଉଛି | ଭାରତୀୟ ସେନା ଚୀନ ସେନାକୁ ମୁହଁତୋଡ ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛି | ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଚୀନ ସେନାକୁ ପଛକୁ ହଟିବାକୁ ପଡିପାରେ | ଯେଉଁ ଗଲୱାନ ନଦୀ କୁଳରେ ଚୀନ ସେନା ଛିଡା ହୋଇଛି ସେଠାରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି |

ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଗଲୱାନ ନଦୀ କୁଳରେ ଚୀନ ସେନା ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ | ଚୀନ ସେନା ଗଲୱାନ ନଦୀ କୁଳରେ ଛିଡା ହୋଇଛି | ଏଠାରେ ଜଳସ୍ଥର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ସେନାର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଠାରେ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ଆଖପାଖ ପାହାଡିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ବରଫ ଆସ୍ତରଣ ତରଳିବାରେ ଲାଗିଛି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଜଳସ୍ଥର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ସାଟେଲାଇଟ ଓ ଡ୍ରୋନରେ ନିଆଁ ଯାଇଥିବା ଫଟୋରୁ ଜଣାପଡିଛିଯେ ଚୀନ ସେନା ଯେଉଁଠାରେ ଶିବିର କରିଥିଲା ସେଠାରେ ପାଣି ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଯାଇଛି | ଥଣ୍ଡା ପାଗରେ ଏଠାରେ ଚୀନ ସେନାଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି |

ଗଲୱାନ ନଦୀ ଅକ୍ସାଇ ଚୀନ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବରଫ ତଳେ ଘୋଡେଇ ହୋଇ ରହିଥାଏ | ଗତ ମାସରେ ଜୁନ ୧୫ ତାରିଖରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତ-ଚୀନ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ହିଂସା ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ୨୦ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ | ଗଲୱାନ ନଦୀରେ ପଡି ଯବାନଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି | ନଦୀର ପାଣି ଏତେ ଥଣ୍ଡା ଥିଲା ଯେ ଆହତ ସୈନିକ ପ୍ରାଣ ହାରିଥିଲେ |

LAC ରେ ଭାରତ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଗତ ପାଖାପାଖି ୯ ସପ୍ତାହ ହେଲା ଗତିରୋଧ ଜାରି ରହିଛି | ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତାର କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ସ ବାହରିନାହିଁ | ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ରାଉଣ୍ଡ ବୈଠକ ଓ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇସାରିଛି | ତାଛଡା ରାଜନୈତିକ ସ୍ଥରରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସମାଧାନ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଛି | ଇତି ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଲଦାଖ ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ସୈନିକଙ୍କ ସାହସ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି |

   Related Posts