Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ଭାରତର ନକ୍ସାକୁ ନେଇ ଚୀନର ଡିଜିଟାଲ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ! ଚାଇନିଜ୍ ମୋବାଇଲ୍‌ରୁ କେମିତି ଗାଏବ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ?

19/10/2020 at 10:43 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯।୧୦: କଣ  ଚୀନର ଶସ୍ତା ମୋବାଇଲ୍‌ ଦେଶର ସମ୍ମାନ, ଅଖଣ୍ଡତା ଓ ସାର୍ବଭୌମତ୍ଵଠୁ ଅଧିକ ଜରୁରୀ ? କଣ ଆପ୍‌ ପରେ ଏବେ ଚୀନ ମୋବାଇଲ୍‌ ବହିଷ୍କାରର ସମୟ ଆସି ଯାଇଛି ? କାରଣ ଚୀନ ଯେଉଁ ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିବାଦୀୟ କରୁଛି ଏବଂ ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିଜର ବୋଲି ଦାବି କରୁଛି ସେହି ଅଞ୍ଚଳ ଚାଇନିଜ ମୋବାଇଲ ଓ୍ଵେଦର ଆପ୍‌ରୁ ଗାଏବ ହୋଇ ଯାଉଛି। ଏହି ପରି ଚୀନ ମୋବାଇଲ୍‌ର ଓ୍ଵେଦର ଆପ୍‌ରୁ ସେହି ସହର ଓ ଅଞ୍ଚଳ ଗାଏବ ହୋଇ ଯାଉଛି ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିବାଦୀୟ ମାନୁଛି।

ସେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ହେଉ କି ପୂର୍ବୋତ୍ତର ରାଜ୍ୟ। ସାମ୍ବାଦିକ ଯେତେବେଳେ ଟ୍ଵିଟରରେ ଲାଇଭ୍ କରୁଛନ୍ତି ସେହି ଅଞ୍ଚଳ ଚୀନର ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଉଛି। କଣ ଏହାକୁ କେବଳ ଏକ ସଂଯୋଗ କୁହାଯିବ ନା ଆଉ କିଛି ? କି ଚୀନ ଡିଜିଟାଲ ଜରିଆରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ?

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ ନୀତିନ ଗୋଖଲେ ରବିବାର ଲେହର ଓ୍ଵାର ମେମୋରିୟାଲରୁ ଟ୍ଵିଟରରୁ ଲାଇଭ୍ କରୁଥିଲେ। ହେଲେ ଟ୍ଵିଟର ଉକ୍ତ ଲୋକେସନକୁ ଚୀନର ଅଞ୍ଚଳ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଥିଲା।

ଏହି ମାମଲାରେ ପରେ ଟ୍ଵିଟର ପକ୍ଷରୁ କୁହାଗଲା ଯେ, ଏହା ବୈଷେୟିକ ତ୍ରୁଟି ଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ସୁଧାର କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ, କଣ ଏମିତି ବି ହୋଇପାରେ, ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଚୀନ ବିବାଦୀୟ ମାନୁଛି ସେହି ଅଞ୍ଚଳ ଆପ୍‌ରୁ ଗାଏବ  ହୋଇ ଯାଉଛି। ଏମିତି ପ୍ରଶ୍ନ ଲଗାତାର ଆସୁଛି ଏବଂ ପ୍ରାୟ ଚୀନର ସମସ୍ତ ମୋବାଇଲ୍‌ରୁ ଏମିତି ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଛି।

ବିବାଦ ବଢିବାରୁ ଚୀନୀ ମୋବାଇଲ କମ୍ପାନୀ ସାଓମି ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବୈଷେୟିକ ତ୍ରୁଟି କହିଛି। କମ୍ପାନୀର କହିବା କଥା ବୈଷେୟିକ ତ୍ରୁଟି କାରଣରୁ ଏମିତି ହୋଇଥିଲା, ହେଲେ ପରେ ଏହାକୁ ଠିକ୍ କରାଯାଇଛି।

   Related Posts