Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ୨ ମୃତ ଓ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ : କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଶିଶୁଙ୍କୁ ଟିକା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ, ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେବ କେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଗସ୍ତ, ବିଏସକେଓ୍ୱାଇ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନର କରିବେ ଶୁଭାରମ୍ଭ
  • ||
  • ୨୬ ଯାଏଁ ଶୁଖିଲା ପାଗ : ଧିରେଧିରେ କମିବ ରାତି ତାପମାତ୍ରା, ସକାଳେ କୁହୁଡି
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ଭୋର୍‌ରେ ଡେମୋ ଦେଖାଇଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||

Apps ବ୍ୟାନ୍, ଚିନ୍ତାରେ ଚୀନ: ଏବେ ଭାରତକୁ ଦେଉଛି ନିୟମ କାନୁନର ଉପଦେଶ

30/06/2020 at 3:00 PM

ବେଜିଂ ୩୦।୦୬: ଲଦାଖରେ ସାମରିକ ଶକ୍ତି ବଳରେ ନାଲି ଆଖି ଦେଖାଉଥିବା ଚୀନକୁ ଭାରତ ସାମରିକ ଶକ୍ତି ସହିତ ଆର୍ଥିକ ମୋର୍ଚ୍ଚାରେ ଘେରିଛି। ଦେଶରେ ଚାଇନା ବୟକଟ ଅଭିଯାନ ଜୋର ଧରିଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ଗତକାଲି ଭାରତ ସରକାର ଚୀନର ୫୯ଟି ଆପ୍ଲିକେସନକୁ ନିଷିଦ୍ଧ ବା ବ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଗୁଗଲକୁ ନିଜର ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ଏସବୁ ଆପ୍ସ ହଟାଇ ଦେବାକୁ ଆଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଭାରତର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରେ ଚୀନ ବିଚଳିତ ହୋଇ ପଡିଛି। ଏହା ଉପରେ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରି ସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିବା କଥା କହିଛି। ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଲଓ୍ଵାନକୁ ନିଜର ବୋଲି ଦାବି କରୁଥିବା ଚୀନ ଭାରତର ଏହି ଆକ୍ସନ ପରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଆଇନର ଦ୍ଵାହି ଦେବାରେ ଲାଗିଛି।

ବଢିଲା ଚୀନର ଚିନ୍ତା

ଚୀନର ବୈଦେଶିକ ମୁଖପାତ୍ର ଝାଓ ଲିଜିୟାନ ଭାରତରେ ଚୀନୀ ଆପ୍ସ ନିଷିଦ୍ଧ ହେବା ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ ଏହାକୁ ନେଇ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ ଏବଂ ସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା  କରାଯାଉଛି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଲଦାଖରେ ଏକ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ହେବ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି। ଗଲଓ୍ଵାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଚୀନୀ ସେନା ସହ ସଂଘର୍ଷରେ ଭାରତର ୨୦ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଚୀନର ୪୦ ଯବାନ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଚୀନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, ଆମେ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ଯେ, ଚୀନୀ ସରକାର ସର୍ବଦା ନିଜର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ କହି ଆସିଛି। ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଚୀନ ସମେତ ସମସ୍ତ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ନିବେଶକଙ୍କ ଆଇନ ଅଧିକାରର ରକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଗତକାଲି ଭାରତ ସରକାର ୫୯ଟି ଚାଇନା ଆପ୍ସ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ନିଷିଦ୍ଧ  ହୋଇଥିବା ଆପ୍ସ ତାଲିକାରେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌, ୟୁସି ବ୍ରାଉଜର ଓ ସେୟାର ଇଟ୍‌ ସହିତ ଅନେକ ଗୁଡାଏ ଲୋକପ୍ରିୟ ଆପ୍ସ ସାମିଲ। ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ସରକାର ସେହି ୫୯ ମୋବାଇଲ ଆପ୍‌ ଉପରେ ବ୍ୟାନ୍‌ ଲଗାଇଛନ୍ତି ଯାହା ଦେଶର ସାର୍ବଭୌମତ୍ଵ ଓ ଅଖଣ୍ଡତା, ଦେଶର ରକ୍ଷା, ରାଜ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସାର୍ବଜନୀନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା।

   Related Posts