Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର ; ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡବଜାର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଣେଶ ନଗରରେ ପୁଲିସ୍ ର ଚଢାଉ
  • ||
  • ନକଲି ଟମାଟ, ଚିଲି, ସୋୟା ସୋସ୍ ୟୁନିଟ୍ ଉପରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କେତେ ପରିମାଣର ନକଲି ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ, ତାହା ତଦନ୍ତ ପରେ ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ପୁଲିସର ସୂଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼ରେ ବିରାଟ ଚାଷୀ ସମାବେଶ, ଯୋଗଦେଲେ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର ୫ ହଜାର କୃଷକ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର କୋଟପାଡରେ ନକଲି ବିଦେଶୀ ମଦ କରାଖାନା ଠାବ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ନକଲି ମଦ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : STFର ଚଢାଉ ବେଳେ ଜଳେଶ୍ୱର ବଜାରରୁ ନକଲି ପାନ ମସଲା ଜବତ, ଦୁଇ ଅଟକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଜଳେଶ୍ଵର ଝାଡ଼େଶ୍ୱରପୁର ବସ୍ତିରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୪ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ ନେତାଜୀ ବସ୍ ଟର୍ମିନାଲର ଶିଳାନ୍ୟାଶ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||

ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ଯୋଗୁ ରେଳବାଇ ଓ ଟେଲିକମ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ ହରାଇବେ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀ

18/06/2020 at 3:29 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮।୬: ପୂର୍ବ ଲଦ୍ଦାଖରେ ଚୀନ୍‌ ସେନାଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ଦେଶରେ ଅଶନ୍ତୋଷର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ଚୀନ୍‌ ବିରୋଧରେ ଏବେ ଜନମତ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଏଠାରେ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ଚୀନା କମ୍ପାନୀଙ୍କ ଲାଗି ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ଏଥିରେ ରେଳବାଇ ଓ ଟେଲିକମ୍ୟୁନିକେସନ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ ହରାଇବା ଏକ ପ୍ରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।

ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଅଫ ଟେଲିକମ୍ୟୁନିକେସନ (ଡିଓଟି) ତାଙ୍କ  ପରିଚାଳନାଧୀନ ଭାରତ ସଞ୍ଚାର ନିଗମ ଲିମିଟେଡ (ବିଏସଏନଏଲ)ଙ୍କୁ ଆଧୁନିକରଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ ନିର୍ମିତ ସାମଗ୍ରୀ ଉପଯୋଗ ନ କରିବା ଲାଗି ସ୍ପଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ବିଏସଏନଏଲ ୪-ଜି ଫ୍ୟାସେଲିଟିଜ୍ ମାନଙ୍କରେ ଏବେ ଚୀନ୍‌ ନିର୍ମିତ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର ନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ସେହିପରି ଘରୋଇ ଅପରେଟରମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଚୀନ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହ୍ରାସ ଲାଗି କୁହାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଉପୁଜିଥିବା ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗୁ ଚୀନ ଉପକରଣରେ ନିର୍ମିତ ନେଟୱାର୍କର ଏବେ ସୁରକ୍ଷା ଯାଞ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଲାଣି। ଏଣୁ ଭାରତରେ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟର ଠିକା ନେଉଥିବା ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀ ହୁୱେଇ ଓ ଜେଡଟିଇ ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ସେହିପରି ପୂର୍ବ ଫ୍ରେଟ୍ କରିଡରରେ ସିଗ୍ନାଲିଂ କାମର ଠିକା ନେଇଥିବା ଚୀନ ରେଲ ସିଗ୍ନାଲ ଏଣ୍ଡ କମ୍ୟୁନିକେସନ କର୍ପୋରେସନ (ସିଆରଏସସି) ସହ ରାଜିନାମା ରଦ୍ଦ ଲାଗି ବାଟ ସଫା ହୋଇଯାଇଛି।   ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ସିଆରଏସସି ୪୧୩ କିଲୋମିଟର ରେଳ ମାର୍ଗର ସିଗ୍ନାଲିଂ କାମ କରିବା ଲାଗି ରେଳବାଇଙ୍କ ସହ ରାଜିନାମା କରିଥିଲା । ତେବେ ଚୀନ୍ ସହ ବିଦ୍ୱେଷ ପରେ ଏବେ ଏହି କାମ ଦେଶର କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ମିଳିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ନ୍ୟୁ ବାହାଉପୁର-ମୋଗଲ ସରାୟ ୪୧୩ କିଲୋମିଟର ଦୀର୍ଘ ରେଳମାର୍ଗ ନିମନ୍ତେ ସିଗ୍ନାଲିଂ ଲାଗି ସିଆରଏସସି ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା। ତେବେ ଏଥିରୁ ଫ୍ରାଇଟ୍ କରିଡୋର କର୍ପୋରେସନ ଓବେ ଓହରି ଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟଯେ ଗତ ୧୫ ଜୁନ ରାତିରେ ପୂର୍ବ ଲଦ୍ଦାଖର ଗଲୱାନ ସେକ୍ଟରରେ ଚୀନ ସେନା ଆତର୍କିତ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଯୋଗୁ ଜଣେ କର୍ଣ୍ଣେଲଙ୍କ ସମେତ ମୋଟ ୨୦ ଜଣ ଜବାନ ଶହିଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ସାମାକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ଜାରି ଥିବା ବେଳେ ଚୀନ ସେନାର ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ ଭାରତକୁ ବ୍ୟଥିତ କରିଥିବା ବେଳେ ସମଗ୍ର ଚୀନ୍‌ ସୀମାରେ ସୁରକ୍ଷା କଡାକଡି କରିଛି। 

   Related Posts