Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ବୁଧବାର ମୁଖ୍ଯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନର ହେବ ଟିଆଇ ପରେଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ମୁଖ୍ଯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନକୁ ୨ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବ ସିବିଆଇ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଟାୟାର ଫାଟି ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର : ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ସ୍ତ୍ରୀର ଉଲଗ୍ନ ଫଟୋ : ସ୍ବାମୀକୁ ଗିରଫ କରି ଦଫା ଲଗାଇଛି ପୋଲିସ, ଅଭିଯୁକ୍ତ କହୁଛି- ମୁଁ ଅପଲୋଡ୍ କରିନି
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ୫ ଡକାୟତ ଗିରଫ, ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ସହ ଅଳଙ୍କାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୦ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୧୭ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୩୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିସୁଟ୍‌ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଥିଲା ଭୁଲ୍, ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ଖରାପରୁ ୨୫ଜଣଙ୍କର ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଜବତ ହେଲା ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍, ୩ ଅଟକ
  • ||

ଚୀନର ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଚେତାବନୀ – ମାସ୍କ ବିନା ବାହାରକୁ ବାହାରିବା ବିପଜ୍ଜନକ

4/04/2020 at 2:55 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪/୦୪ : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି। ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି | ଅନେକ ଦେଶରେ ମାସ୍କର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି | ମାସ୍କଗୁଡ଼ିକର ବଢୁଥିବା ଚାହିଦାକୁ ଦେଖି ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି | ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଦ୍ୱାରା ବାରମ୍ବାର କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଦରକାର ନାହିଁ, କେବଳ ଥଣ୍ଡା ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର ଆବଶ୍ୟକ | କିନ୍ତୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଆମେରିକାରେ ଆଡ଼ଭାଇଜାରୀ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି ସମୟରେ ଚୀନର  ଜଣେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ମାସ୍କ ନ ପିନ୍ଧି ବାହାରକୁ ଯିବା ବିପଜ୍ଜନକ ।

ୱେବସାଇଟ୍ ସାଇନ୍ସ ଚାଇନାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜର୍ଜ ଗାଓଙ୍କ ସହ ଏହି ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଜର୍ଜ ଗାଓ ଚୀନର ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରର ମୁଖ୍ୟ। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ୟୁରୋପ ଏବଂ ଆମେରିକାରେ ଲୋକମାନେ ମାସ୍କ ନ ପିନ୍ଧି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଭୁଲ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଜୀବାଣୁ ଡ୍ରପଲେଟ୍ସ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ | ଡ୍ରପଲେଟ୍ସ ଏଠାରେ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | କାରଣରେ ଯେତେବେଳେ କଥାବାର୍ତା କରିଥାଉ ଆମ ପାଟିରୁ ଡ୍ରପଲେଟ୍ସ ବାହାରିଥାଏ | ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ଅସ୍ୱାଭାବିକ ବା ପ୍ରେସାଇମ୍ପ୍ଟୋମାଟିକ୍ (ଲକ୍ଷଣାତ୍ମକ ଏବଂ ଅଣ-ଲକ୍ଷଣାତ୍ମକ) ସଂକ୍ରମଣ ଥାଏ | ଅର୍ଥାତ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍ଷଣ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍ଷଣ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇନଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଏକ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଭାଇରସକୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ରୋକିଥାଏ |

ଆମେରିକୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ କ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ। ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଜୀବାଣୁ କଥାବାର୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାପିପାରେ | ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଏକ ବାୟୁବାହୀ ରୋଗ, ଯାହା ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପୁଛି । ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାବେଳେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବାୟୁରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ ଏବଂ ବ୍ୟାପିଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଭୟଙ୍କର ଭୂତାଣୁ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି | ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଶୀଘ୍ର ଦେଖା ଦେଉନାହିଁ | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଲକଡାଉନ୍ ଏବଂ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

   Related Posts