Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ: ୪୧ ବର୍ଷ ପରେ କ୍ଵାର୍ଟର ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଦଳ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୯୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ଡିସଚାର୍ଜ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଜିଲ୍ଲାରୁ କେତେ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଦିନକରେ ୩୫୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୯ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଥମିବ କି ବିବାଦ ! ୯ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଲା ୧୨ତମ ବୈଠକ, ଗୋଗରା-ହଟ୍ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗରୁ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଉପରେ ଜୋର
  • ||
  • ଜେଲ୍‌ ଗଲେ କୋଟିପତି ପିଏସ୍‌ ବିରଞ୍ଚି ସାହୁ
  • ||
  • ସେମି ଫାଇନାଲରେ ହାରିଲେ ସିନ୍ଧୁ, ଧୂଳିସାତ ହେଲା ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଆଶା, ଏବେ କାଂସ୍ୟ ଉପରେ ନଜର
  • ||
  • ସରକାରୀ-ବେସରକାରୀ ସ୍ବିମିଂ ପୁଲ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ମୀନା ବଜାର ଖୋଲାଯାଇପାରିବ
  • ||
  • ଭୋଜିଭାତ ଉପରେ ପୂର୍ବବତ କଟକଣା ରହିବ
  • ||
  • ବିବାହରେ ୨୫, ଶୁଦ୍ଧିକ୍ରିୟାରେ ୨୦ ଜଣଙ୍କୁ ଅନୁମତି
  • ||

ମିଆଁମାରର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଉଛି ଚୀନ, ଭାରତକୁ ପୁଣି ଥରେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବରେ ବିଦ୍ରୋହର ଚିନ୍ତା : EFSAS

25/07/2020 at 10:23 AM

ଆମଷ୍ଟରଡମ୍ ୨୫/୭: ନିକଟରେ ମିଆଁମାର-ଥାଇଲାଣ୍ଡ ସୀମାରେ ମେଇ ତାଓ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁଳ ପରିମାଣରେ ବେଆଇନ୍ ଚୀନି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଜବତ ପରେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁଣି ଥରେ ବିଦ୍ରୋହ ବହ୍ନି ଆହୁରି ବଢ଼ାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମକୁ ନେଇ ଭାରତର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଯାଇଛି। ଏକ ୟୁରୋପୀୟ ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଏହି କଥା କହିଛି।

ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ମିଆଁମାରର ବିଦ୍ରୋହୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ନିଆଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ଘଟଣା ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସିକ୍ୟୁରିଟି ସର୍କଲରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି। ଥାଇଲାଣ୍ଡ ସ୍ଥିତ ସଙ୍ଗଠନ ଏହାକୁ ଡିପ୍ଲୋ-ଆତଙ୍କବାଦ କହିଛନ୍ତି।

ମିଆଁମାର-ଥାଇଲାଣ୍ଡ ସୀମାରୁ ମିଳିଥିବା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ଚୀନି ଲିଙ୍କ ହେବାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବେ AA (ଅରାକନ ଆର୍ମି) ଦ୍ବାରା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉନାହିଁ। ୟୁନାଇଟେଡ ଷ୍ଟେଟ ଆର୍ମି ଏବଂ କଚିନ ଇଣ୍ଡିପେଣ୍ଡେନ୍ସ ଆର୍ମି ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିବା ଆର୍ମି ଏପରି ନୁହେଁ। ଏହା ଅଟୋମେଟିକ୍ ଫାୟାର କରି ପାରିବ ନାହିଁ। ଜବତ କରାଯାଇଥିବା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଅସଲି ଏବଂ ଏହା ଚୀନ ନିର୍ମିତ।

EFSAS କହିଛି ଯେ ଭାରତରେ ନର୍ଥ-ଇଷ୍ଟର ବିଦ୍ରୋହୀ ଯେଉଁମାନେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ହେବ ମିଆଁମାରରେ ଶରଣ ନେଉଥିଲେ ଏବଂ AA ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମୂଳ ମିଆଁମାରର ରଖାଇନ୍ ଷ୍ଟେଟରେ ରହିଛି,ଦୁହେଁ ଭାରତ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦିଅନ୍ତି। ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବିପଦ ହେବା ସହ ସେମାନେ ଭାରତର ଆକ୍ଟ ଇଷ୍ଟ ପଲିସିରେ ମଧ୍ୟ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି। ଭାରତର ଆଶଙ୍କା ଆଧାରହୀନ ନୁହେଁ। ଭାରତର ଆକ୍ଟ ଇଷ୍ଟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଚୀନର ରଣନୀତିକ ଚିନ୍ତା ଉପରେ ଭାରି ରହିଛି,ଚୀନି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ଆମଦାନୀ ଏହାର ଅନୁରୂପ।

ଏହି ମାମଲାକୁ ନେଇ ଜୁଲାଇ ୨୦ତାରିଖରେ ଥାଇଲାଣ୍ଡରେ ଭାରତର ରାଜଦୂତ ସୁଚିତ୍ରା ଦୁରାଇ ତାକ ପ୍ରାନ୍ତର ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଅନାସିତ ସମ୍ପୁନଥାରାତ ସହ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ମିଆଁମାର ଏବଂ ଥାଇଲାଣ୍ଡରେ ନିଜ ସମକକ୍ଷଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଛନ୍ତି।

   Related Posts