Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଚାଇନା ସ୍ପନସର୍ ପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ଫସିବ କି ? ଯଦି ଚୁକ୍ତି ବାତିଲ ହେବ ତେବେ ୪୦୦ କୋଟି କିଏ ଦେବ, କେଉଁଠୁ ଆସିବ

23/06/2020 at 5:06 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩|୦୬:  ଲଦାଖର ଗଲଓ୍ୱାନ ଘାଟିରେ ଭାରତର ୨୦ ଜଣ ବୀର ଯବାନ ସହିଦ ହେବା ପରେ ଦେଶରେ ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀ ବର୍ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜୋର ଧରିଛି । ଗତ ୧୫ ତାରିଖ ରାତିରେ ଏହି ଘାଟିରେ ଚୀନ ସେନାର ଆକ୍ରମଣରେ ୨୦ଜଣ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ । ସେହିପରି ଚୀନର ମଧ୍ୟ ୪୨ଜଣ ସୈନିକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଭାରତୀୟ ଭାରତ୍ତୋଳନ ସଙ୍ଘ ଏହି ଦିଗରେ ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକିରେ ପ୍ରୟୋଗ ହେବାକୁ ଥିବା ଚୀନ କମ୍ପାନୀ ଜେଡକେସୀର ଭାରତ୍ତୋଳନ ସେଟ୍‌କୁ ନକିଣିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏବେ ବିସିସିଆଇ ଉପରେ ଚୀନ କମ୍ପାନୀ ଉପରୁ ସମ୍ପର୍କ ତୁଟାଇବା ପାଇଁ ଚାପ ପଡୁଛି । ଏନେଇ ଅତିଶୀଘ୍ର ବୈଠକ ହେବ । ଚୀନ କମ୍ପାନୀ ଭିଭୋ ଆଇପିଏଲର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଯୋଜକ ଅଟେ । ଏଥିରୁ ବିସିସିଆଇକୁ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଅର୍ଥ ମିଳିଥାଏ ।

ଇନସାଇଡ୍ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍‌ ଅନୁସାରେ ଭିଭୋ ସହ ସମ୍ପର୍କ ତୁଟାଇବାକୁ ନେଇ ବିସିସିଆଇର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭିଭୋକୁ କିଏ ରିପ୍ଲେସ କରିବ ଠିକ୍ ହୋଇନାହିଁ । ଆଇପିଏଲକୁ ଭିଭୋ ୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଉଛି । ଭାରତରେ କେହି ହେଲେ ଏତେ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ଦେଉନାହାଁନ୍ତି । ଭିଭୋ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗି ପାରିବ ନାହିଁ । ଚୀନୀ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍ ଟେଲିଭିଜନ ଓ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରପର୍ଟିରେ ବଡ ବଡ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଉଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ରୋକି ହେବ ନାହିଁ । ଚୀନ ବିଜ୍ଞାପାନଦାତା ଆଇପିଏଲ ଓ ବିସିସିଆଇର ଅନ୍ୟ କ୍ରିକେଟ ଇଭେଣ୍ଟରେ ବଡ ପରିମାଣରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥାନ୍ତି ।

ଗତ ୪ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତ-ଚୀନ ସୀମାରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାରେ ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରଠୁ ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀକୁ ବହିଷ୍କାର କରିବା ପାଇଁ ଦାବି ଉଠୁଛି । କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବିସିସିଆଇ କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଅରୂଣ ଧୂମଲ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆଇପିଏଲ ଭଳି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଚୀନ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦେଶକୁ ଅଧିକ ଫାଇଦା ହେଉଛି । ବିସିସିଆଇକୁ ଭିଭୋରୁ ବାର୍ଷିକ ୪୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମିଳିଥାଏ । ଏହି ଚୁକ୍ତି ୨୦୨୨ରେ ଶେଷ ହେବ ।  

   Related Posts