Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ଫେଲ୍ ମାରିଲା ବ୍ୟାଟିଂ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ନିକଟରୁ ୩୧ ରନରେ ହାରିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ତୃତୀୟ ଲହର ଚାଲିଛି, ତଥାପି ଭୟଭୀତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ: ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୋଲିସ କବଜାରେ ୩ ଧଳାଜହର ବେପାରୀ, ୧୭୨ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • କ୍ୟାପଟେନ୍ ପଦ ଛାଡିବା ପରେ କୋହଲିଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ ରାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ରେ ସୁଧାର, ଟପ୍-୧୦କୁ ଫେରିଲେ ବୁମରା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି; ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ଗାଁ ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଜାଆଁଳା ଭାଇ ମୃତ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ମିଶି ପାରନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ପୋଷ୍ଟର ଗର୍ଲ ପ୍ରିୟଙ୍କା ମୌର୍ଯ୍ୟ, କହିଲେ- ପାର୍ଟି ମୋର ଫାଇଦା ଉଠାଇଲା
  • ||
  • ଭାରତର ଷ୍ଟାର ଟେନିସ୍ ଖେଳାଳି ସାନିଆ ମିର୍ଜାଙ୍କ ଅବସର ଘୋଷଣା, ୨୦୨୨ ହେବ ଶେଷ ସିଜିନ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୪୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୬୦୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୬୭୦୯୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଚାଇନା ସ୍ପନସର୍ ପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ଫସିବ କି ? ଯଦି ଚୁକ୍ତି ବାତିଲ ହେବ ତେବେ ୪୦୦ କୋଟି କିଏ ଦେବ, କେଉଁଠୁ ଆସିବ

23/06/2020 at 5:06 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩|୦୬:  ଲଦାଖର ଗଲଓ୍ୱାନ ଘାଟିରେ ଭାରତର ୨୦ ଜଣ ବୀର ଯବାନ ସହିଦ ହେବା ପରେ ଦେଶରେ ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀ ବର୍ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜୋର ଧରିଛି । ଗତ ୧୫ ତାରିଖ ରାତିରେ ଏହି ଘାଟିରେ ଚୀନ ସେନାର ଆକ୍ରମଣରେ ୨୦ଜଣ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ । ସେହିପରି ଚୀନର ମଧ୍ୟ ୪୨ଜଣ ସୈନିକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଭାରତୀୟ ଭାରତ୍ତୋଳନ ସଙ୍ଘ ଏହି ଦିଗରେ ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକିରେ ପ୍ରୟୋଗ ହେବାକୁ ଥିବା ଚୀନ କମ୍ପାନୀ ଜେଡକେସୀର ଭାରତ୍ତୋଳନ ସେଟ୍‌କୁ ନକିଣିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏବେ ବିସିସିଆଇ ଉପରେ ଚୀନ କମ୍ପାନୀ ଉପରୁ ସମ୍ପର୍କ ତୁଟାଇବା ପାଇଁ ଚାପ ପଡୁଛି । ଏନେଇ ଅତିଶୀଘ୍ର ବୈଠକ ହେବ । ଚୀନ କମ୍ପାନୀ ଭିଭୋ ଆଇପିଏଲର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଯୋଜକ ଅଟେ । ଏଥିରୁ ବିସିସିଆଇକୁ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଅର୍ଥ ମିଳିଥାଏ ।

ଇନସାଇଡ୍ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍‌ ଅନୁସାରେ ଭିଭୋ ସହ ସମ୍ପର୍କ ତୁଟାଇବାକୁ ନେଇ ବିସିସିଆଇର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭିଭୋକୁ କିଏ ରିପ୍ଲେସ କରିବ ଠିକ୍ ହୋଇନାହିଁ । ଆଇପିଏଲକୁ ଭିଭୋ ୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଉଛି । ଭାରତରେ କେହି ହେଲେ ଏତେ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ଦେଉନାହାଁନ୍ତି । ଭିଭୋ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗି ପାରିବ ନାହିଁ । ଚୀନୀ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍ ଟେଲିଭିଜନ ଓ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରପର୍ଟିରେ ବଡ ବଡ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଉଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ରୋକି ହେବ ନାହିଁ । ଚୀନ ବିଜ୍ଞାପାନଦାତା ଆଇପିଏଲ ଓ ବିସିସିଆଇର ଅନ୍ୟ କ୍ରିକେଟ ଇଭେଣ୍ଟରେ ବଡ ପରିମାଣରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥାନ୍ତି ।

ଗତ ୪ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତ-ଚୀନ ସୀମାରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାରେ ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରଠୁ ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀକୁ ବହିଷ୍କାର କରିବା ପାଇଁ ଦାବି ଉଠୁଛି । କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବିସିସିଆଇ କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଅରୂଣ ଧୂମଲ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆଇପିଏଲ ଭଳି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଚୀନ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦେଶକୁ ଅଧିକ ଫାଇଦା ହେଉଛି । ବିସିସିଆଇକୁ ଭିଭୋରୁ ବାର୍ଷିକ ୪୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମିଳିଥାଏ । ଏହି ଚୁକ୍ତି ୨୦୨୨ରେ ଶେଷ ହେବ ।  

   Related Posts