Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୨୫୨୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମିବ ତାପମାତ୍ରା, ୨୮ରୁ ବଢିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆଜି ୭୩ ତମ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ, କୋଭିଡ କଟକଣାରେ ହେବ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ
  • ||
  • ଦେଶ ପାଳୁଛି ୭୩ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ, ରାଜପଥରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ ୨୧ ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢ
  • ||

ଭାରତ ଉପକୂଳରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ସହ ଜବତ ହେଲା ଚୀନ୍‌ ଜାହାଜ

18/02/2020 at 4:12 PM

ଅହମ୍ମଦାବାଦ ୧୮।୦୨ – ଗୁଜୁରାଟ କାଣ୍ଡଲା ବନ୍ଦର ନିକଟରୁ ଏକ ଚୀନ୍‌ ଜାହାଜକୁ ଜବତ କରାଯାଇଛି । ହଙ୍ଗକଙ୍ଗର ପତାକା ଥିବା ଏକ ଜାହାଜା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ସଂସ୍ଥା ସହ ଡିଆରଡିଓର ଅଧିକାରୀମାନେ ଚଢଉ କରିଥିଲେ । ଡା କ୍ୟୁ ୟୁନ୍‌ ନାମକ ଏହି ଜାହଜରୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଯନ୍ତ୍ରାଶଂ ମିଳିଛି । ଜାନୁଆରୀ ୧୭ ତାରିଖରେ ଏହି ଜାହାଜ ଚୀନ୍‌ର ଜିଆଙ୍ଗୀନ୍‌ ବନ୍ଦରରୁ ଆସିଥିଲା । ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୩ ତାରିଖରେ କାଣ୍ଡଲା ବନ୍ଦରରେ ଏହାକୁ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ । ଏହି ଜାହାଜଟି ପାକିସ୍ତାନର କରାଚୀ ବନ୍ଦରକୁ ଯାଉଥିଲା ।

ଜାହାଜରେ ଅନେକ ସନ୍ଦେହ ଜନକ ଜିନିଷ ମିଳିଥିଲା । ପରେ ରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହା ମିସାଇଲ୍‌ ତିଆରି ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଜାହାଜକୁ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ତିଆରି କରାଯାଇଛି । ୨୨ ଜଣ କ୍ରୁ ସଦସ୍ୟ ଏଥିରେ ଅଛନ୍ତି । କାଣ୍ଡଲା ବନ୍ଦରର ୧୫ ନମ୍ବର ଜେଟିରେ ଜାହାଜଟି ଅଟକି ଥିଲା । ଏଠାରେ କିଛି ଜିନିଷ ଓହ୍ଲାଇବା ପାଇଁ ଜାହାଜଟି ଆସିଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ମିସାଇଲ୍ ତିଆରି କରାଯାଉଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଜାହାଜରୁ ଜବତ କରାଯାଇଛି ।

ସୀମାଶୁଳ୍କ ବିଭାଗ ପକ୍ଷୁ ଜାହାଜ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଥିବା ସମୟରେ ଅନେକ ସନ୍ଦେହ ଜନକ ବସ୍ତୁ ମିଳିଥିଲା । ଏହାପରେ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତାମତ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ହଜାରେ ଟନ୍‌ର ପ୍ରେସର ଚ୍ୟାମ୍ବର ରହିଛି । ଏହାକୁ ମିସାଇଲ୍‌ ଲଞ୍ଚ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ।

   Related Posts