Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରୋନାରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ୧୦୦ ଜିଲ୍ଲାର କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ, ସେବାୟତ ପରିବାରଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କଲା ଶ୍ରୀ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • କୋଭିସିଲ୍ଡର ଦୁଇ ଡୋଜ୍ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ ରହିବ ୧୨ ରୁ ୧୬ ସପ୍ତାହ, ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସ୍ଵୀକାର କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର
  • ||
  • କରୋନା ଲଢେଇରେ ମିଳିଲା ତୃତୀୟ ଅସ୍ତ୍ର ! ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରେ ବଜାରରେ ମିଳିବ ସ୍ପୁଟନିକ୍-ଭି, ଜୁଲାଇରେ ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଉତ୍ପାଦନ
  • ||
  • ପାଟନା : ମେ’ ୨୫ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟରେ ବଢିଲା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍, ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କଲେ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ : ଟିଭି ଅଭିନେତା ରାଜୀବ ପାଲ୍ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାଜା, ବାଣ, ବରଯାତ୍ରୀ ବିନା ବାହାଘର, ବାଇକ୍‌ରେ କନ୍ୟାକୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ବର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଷଣ୍ଢ ବୋଝେଇ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍ ଅଟକ ରଖିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ, ଗୋଟିଏ ଷଣ୍ଢ ମୃତ, ୨ଟି ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ୧୦ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୦୬୪୯ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମାଡି ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ତଉକ୍ତେ’, ଓଡିଶା ଉପରେ କଣ ରହିବ ପ୍ରଭାବ
  • ||

କରୋନା ଲାଗି ବଜାରରୁ ଚାଇନା କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ୍ ଓ ଦୀପ ଗାଏବ, ଏବେ ମହମବତୀ ବେପାରକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି ବାଣ ବ୍ୟବସାୟୀ

11/11/2020 at 1:02 PM

ଭଦ୍ରକ ୧୧।୧୧: ଆସୁଛି ଆଲୋକର ପର୍ବ ଦୀପାବଳୀ । କରୋନା କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ପାଳିତ ହେବ ଦୀପାବଳୀ । ବାଣ ଫୁଟିବନି, କିନ୍ତୁ ଜଳିବ ଦୀପ । ସରକାରଙ୍କ କଟକଣା ପରେ ଦୀପ କାରିଗରଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନେ ଆସ୍ୱସ୍ଥୀ ଅନୁଭୂବ କରିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ବାଣ ବ୍ୟବସାୟୀ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି ମହମବତୀ ବେପାରକୁ । ତେବେ ଏଥର କରୋନା ମହାମାରୀରେ ବଜାରରୁ ଉଭେଇଯାଇଛି ଚାଇନା କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ୍‌ ଓ ଦୀପ ।

କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ପରିବେଶକୁ ପ୍ରଦୂଷଣମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସରକାର ବାଣ ଫୁଟାଇବା ଓ ବିକ୍ରି ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଯାହା ପାଇଁ ବାଣ ବ୍ୟବସାୟୀ ଘାଟାରେ ପଡିଛନ୍ତି । ବାଣ ଆମଦାନୀ ପାଇଁ ଶିବକାସୀ ଓ କୋଲକାତା ବାଣ ଗୋଦାମ ମାଲିକଙ୍କୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଅଗ୍ରୀମ ଅର୍ଥ ଦେଇସାରିଥିଲେ ବ୍ୟବସାୟୀ । ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ସେ ଟଙ୍କା କେବେ ଫେରି ପାଇବେ , ତାହା ଏବେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ପାଲଟିଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ସିଜିନ ବ୍ୟବସାୟୀକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବା ପାଇଁ ମହମବତୀ ବେପାର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ବାଣ ବ୍ୟବସାୟୀ । ଚଳିତ ଥର ବଜାରରେ ସ୍ୱଦେଶୀ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ୍ ଓ ଦୀପର ଚାହିଦା ଢେର୍‌ ରହିଛି । ବାଣ ଦୋକାନୀ ତଥା ଅନ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନେ ଚାଇନା ନିର୍ମିତ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଓ ଦୀପ ଏଥର ଆଣିନାହାନ୍ତି । କରୋନା ପାଇଁ ଚାଇନା ସାମଗ୍ରୀ ବିକିବୁ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।  

ଅନ୍ୟ ପଟେ ବାଣ ବଜାରରେ ମେଲିଛି ମହମବତୀର ପସରା । ବାଣ ନାହିଁ ବୋଲି ମାର୍କେଟରେ ଚାଇନା ସାମଗ୍ରୀ ଦେଖିବା ପାଇଁ ମିଳୁଣୀ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ  ଦେଶୀ ଦୀପର ବଜାର ଚାହିଦା ବଢିଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ବନ୍ଦ ପଡିଥିବା ଶଗଡ ଗୁଳା ଏବେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଛି । ମାଟି କାରିଗରମାନେ ଦିନରାତି ଏକ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଦୀପ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଏବେ କୁମ୍ଭାରସାହି ମୁହାଁ ହୋଇଛନ୍ତି । ହେଲେ କରୋନା କଟକଣା ଆରମ୍ଭରୁ ମନ୍ଦିର ଠାରୁ ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ ପଡିଛି ।

ଦୀପ ବେପାର କରୋନା କାଳରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷତି ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କାରିଗର । ଆଶା ଅନୁଯାୟୀ ଦୀପ ବିକ୍ରି ହେଉ ନଥିବା ବେଳେ ଦୀପ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରି ରଖିଛନ୍ତି । ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ଅଧିକ ତିଆରି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଅଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଦୀପ କାରିଗର । କାରୋନା ପାଇଁ ଚାଇନା ନିର୍ମିତ ମହମବତୀ ଓ ଦୀପ ବଜାରରୁ ଗାୟବ ହୋଇଛି । ସ୍ଵଦେଶୀ କାରିଗର କିନ୍ତୁ ବେଶ୍‌ ଦୁଇ ପଇସା କମାଇବା ନେଇ ଆଶା ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି ।

   Related Posts