Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ଚୀନର ଚାଲ୍‌ବାଜି : ତିବ୍ବତ ସୀମା ନିକଟରେ ୨୦ କି:ମି: ସଡକ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି ଡ୍ରାଗନ୍

24/07/2020 at 11:54 AM

କିନ୍ନୋର ୨୪/୦୭ : ଗଲୱାନ ଘାଟିରେ ଭାରତୀୟ ଯବାନଙ୍କ ସହିତ ହିଂସା ଘଟଣା ପରେ ଚୀନ ସହ ଉତ୍ତେଜନା ପରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରୁ ପଛକୁ ହଟୁନି | ଚୀନ ବର୍ତ୍ତମାନ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ କିନ୍ନୋର ଜିଲ୍ଲା ସୀମା ନିକଟସ୍ଥ ତିବ୍ବତରେ ଚୀନ ସଡକ ନିର୍ମାଣ କରିଛି | ଚୀନ ଏଠାରେ ୨୦ କିମି ଯାଏଁ ସଡକ ନିର୍ମାଣ କରିଛି | କିନ୍ନୋରରେ ତିବ୍ବତରୁ ୧୨୦ କିମି ବର୍ଡ଼ର ଏରିଆ ରହିଛି | ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୀମା ସହ ଜଡିତ ମାମଲା ହୋଇଥିବାରୁ ପ୍ରଶାସନ ଓ ସୁରକ୍ଷାବଳ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ତରଫରୁ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳିନାହିଁ | 

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ ସୀମା ନିକଟସ୍ଥ କିନ୍ନୋର ଜିଲ୍ଲାର ମୋରଙ୍ଗ ଘାଟି ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁନୁ ଚାଙ୍ଗ ଠାରୁ ଖେମକୁଲ୍ଲା ପାଖରେ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ସଡକ ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି | ୨ କିମିର ନୋ ମେନ୍ସ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ ଦ୍ୱାରା ସଡକ ନିର୍ମାଣ କରିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି | 

ନିକଟରେ ଚରଙ୍ଗ ଗାଁରେ ୯ ସଂସଦୀୟ ଦଳ ୧୬ ଘୋଡା ଓ ୫ ପୋର୍ଟର ଏବଂ ଅର୍ଦ୍ଧସୈନିକବଳର କିଛି ଯବାନଙ୍କ ସହିତ ଗାଁର ପାଖାପାଖି ୨୨ କିମି ଉପର ସୀମା ଆଡକୁ ଯାଇଥିଲେ | ଦଳ ଯେତେବେଳେ ତିବ୍ବତ କ୍ଷେତ୍ର ଆଡକୁ ନଜର ପକାଇଲେ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ | ଦୁଇ ମାସରେ ଚୀନ ଭାରତ-ତିବ୍ବତ ସୀମା ଆଡକୁ ୨୦ କିମି ସଡକ କରିଛି | ଏହି ଦଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ତିବ୍ବତରେ ଭାରତ ତରଫରୁ ଶେଷ ଗାଁ ତଙ୍ଗୋ ଯାଏଁ ସଡକ ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଏଥର ବରଫ ସଫା ହେଉ ହେଉ ତିବ୍ବତ ତଙ୍ଗୋ ଗାଁରୁ ଭାରତ ସୀମା ଆଡକୁ ୨୦ କିମି ଯାଏଁ ସଡକ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି | ସାଙ୍ଗଲା ଘାଟି ଛିତାକୁଲ ପଛପଟେ ତିବ୍ବତ ୟମରଙ୍ଗ ଲା ଆଡକୁ ମଧ୍ୟ ସଡକ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି |

ଚୀନ ସୀମା ନିକଟସ୍ଥ ଚାରଙ୍ଗ ଗ୍ରାମବାସୀ ଖେମକୁଲ୍ଲା ନିକଟରୁ ସୀମା ତଦାରଖ କରିଛନ୍ତି | ଦଳରେ ସାମିଲ ଥିବା ବଳଦେବ ନେଗୀ, ଜେପି ନେଗୀ, ବିପିନ କୁମାର, ଭଗି ରାମ, ନିରାଜ, ମୋହନ ଆଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ୨ କିମି ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ ତରଫରୁ ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଡକ ବାହାର କରିବା ବାକି ଅଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ସଡକ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ଚାଲିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି | ୫ ପୋକ ଲେନ ଏବଂ କିଛି ବଡ ବଡ ବମ୍ପର ସଡକ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିଥିବା ସେମାନେ ଦେଖିଛନ୍ତି | ୬ ଦିନ ଯାଏଁ ତଦାରଖ କରିବା ପରେ ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ସଡକ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ରାତିରେ ହୋଇଥାଏ | ପ୍ରଥମେ ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ତଦାରଖ କରିବା ପାଇଁ ଡ୍ରୋନ୍ କ୍ୟାମେରା ଛଡା ଯାଉଥିଲା ଏବଂ ବିସ୍ଫୋରଣ ଶବ୍ଦ ଶୁଭୁଥିଲା | ଏଥିରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ସଡକ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବିସ୍ଫୋରଣ କରାଯାଉଛି |

   Related Posts