Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ଅଭିମୁଖେ ଚୀନ୍‌ର ମହାକାଶଯାନ, ବହୁ ଆଗରୁ ମିଶନ ମଙ୍ଗଳ ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛି ଭାରତ

23/07/2020 at 3:17 PM

ବେଜିଂ ୨୩।୭: ଚୀନ୍ ଗୁରୁବାର ସ୍ବାଧୀନ ଭାବରେ ପ୍ରଥମ ମଙ୍ଗଳ ମିଶନ୍ ଲଞ୍ଚ କରିଛି। ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଏକ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ମହତ୍ବାକାଂକ୍ଷା ରଖିଥିବା ଦେଶ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ । ତିଆନୱେନ୍ -୧ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି କ୍ଲବରେ ଚୀନ୍ ଯୋଗ ଦେଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଆମେରିକା, ୟୁରୋପ, ଋଷ, ଭାରତ ଏବଂ ୟୁଏଇ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଛନ୍ତି ।

ଚୀନ୍ ୨୦୨୧ରେ ୟିଙ୍ଗହୁ -୧ ନାମକ ପ୍ରଥମ ମଙ୍ଗଳ ଯାନ ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହା ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା । ଗୁରୁବାର ଦିନ ଚୀନ୍ ର ସରକାରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ, ହୈନାନ ପ୍ରଦେଶ ସ୍ଥିତ ୱେନସାଙ୍ଗ ସ୍ପେସକ୍ରାଫ୍ଟ ରାତି ୧୨ଟା ୪୧ମିନିଟ୍ ରେ ଦେଶର ସର୍ବ ବୃହତ ଲଞ୍ଚ ଯାନ ମାର୍ଚ୍ଚ -୫ ରକେଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ୫ ଟନ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ମହାକାଶଯାନ ତିଆନୱେନ୍ -୧କୁ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଚୀନ୍ ନ୍ୟାସନାଲ ସ୍ପେସ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ (ସିଏନ୍ଏସ୍ଏ) ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ୩୬ ମିନିଟ୍ ପରେ ମହାକାଶଯାନ, ଯାହାର ଏକ କକ୍ଷପଥ ଏବଂ ରୋଭର ଅଛି, ପୃଥିବୀ-ମଙ୍ଗଳ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କକ୍ଷପଥକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇଛି। ଏହି ମିଶନ ପ୍ରାୟ ୭ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହେବ ।

ତିଆନୱେନ୍ ହେଉଛି ଏକ ମାଣ୍ଡାରିନ୍ ଶବ୍ଦ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସ୍ବର୍ଗକୁ ପ୍ରଶ୍ନ । ଏହା ପ୍ରାଚୀନ ଚୀନ୍‌ (୩୪୦-୨୮୭ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ) ର ଜଣେ ମହାନ କବି କ୍ୟୁ ୟୁଆନ୍ଙ୍କ କବିତାରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ । CNSA କହିଛି, ଏହି ନାମ ସତ୍ୟ, ବିଜ୍ଞାନକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ଏବଂ ପ୍ରକୃତି ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଦୃଢତାକୁ ସୂଚିତ କରେ ।

ଚାଇନିଜ୍ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସ ସହିତ ଜଡିତ ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଜିନହୁଆଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଙ୍ଗଳ ରୋଭର ଲାଲ୍ ଗ୍ରହରେ ପ୍ରାୟ ୯୦ ମଙ୍ଗଳ ଦିନ କାମ କରିବ । ଯାହା ପୃଥିବୀରେ ତିନିମାସରୁ ଅଧିକ ଅଟେ । ଏଠାରେ ରୋଭର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବେ । ଏହି ମିଶନଟି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ବରଫ ଆବିଷ୍କାର ସହିତ ଭୂପୃଷ୍ଠ ଗଠନ ଏବଂ ପରିବେଶକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ।

   Related Posts