Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ସୁଧୁରୁନି ଡ୍ରାଗନ୍, ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଡ୍ରୋନ୍ ମୁତୟନ କରିବାକୁ ଚୀନର ଯୋଜନା

25/05/2020 at 3:51 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୫|୦୫: ଚୀନ ତିଆରି କରିଥିବା ହେଲିକପ୍ଟର ଡ୍ରୋନର ପ୍ରଥମ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି । ଏହାକୁ ଭାରତ-ଚୀନ ସୀମାରେ ମୁତୟନ କରାଯିବ । ଏନେଇ ସୋମବାର ଚୀନର ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏଆର୫୦୦ସି ମାନବବିହୀନ ହେଲିକପ୍ଟର ଫାୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିବା ସହ ୧୫ ହଜାର ଫୁଟରୁ ଅଧିକ ଉଚ୍ଚତାରେ ଉଡିପାରିବ । ଏହାସହ ସେ ନିଜ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ସକେଟକୁ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୱଂସ କରିପାରିବ ।

ସୋମବାର ଚୀନର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମସରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏଆର ୫୦୦ସିର ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଚୀନ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଛି । ଚୀନ ସୀମାରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଥିଲା । ତେବେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଚୀନର ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗକୁ ଖଣ୍ଡନ କରାଯାଇଛି । ବାସ୍ତବରେ ଚୀନ ସୈନିକ ଭାରତର ସଶସ୍ତ୍ର ବଳର ଗତିବିଧିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିଲେ ।

ନିକଚରେ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଲଦ୍ଦାଖରେ ଚୀନର ଜବରଦଖଲ ବିରୋଧରେ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା । ଏପରିକି ଚୀନର ଭୂମିକାକୁ ସମାଲୋଚନା ମଧ୍ୟ କରିଥିଲା । ତେବେ ଚୀନ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାକୁ ଜବାବ ଦେଇ ଏହା ଭିତ୍ତିହୀନ ବୋଲି କହିଥିଲା । ଆମେରିକାର ପ୍ରମୁଖ ଉପସହାୟକ ସଚିବ ଏଲିସ୍ ଓ୍ୱେଲସ୍ କହିଥିଲେ ଯେ, ଚୀନ ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ସହ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ ସାଗର ଓ ଭାରତରେ ଏହାର ସୀମା ବିବାଦ ରହିଛି । ଚୀନ ଉସକାଇବା ସହ ହଇରାଣ ହରକତ କରୁଥିବା ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ।

   Related Posts