Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେଡିରେ ମିଶିବେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ, କହିଲେ ନବୀନଙ୍କ ହାତମୁଠା ଟାଣ କରିବି
  • ||
  • ଆଇଆଇଟି ଜମ୍ମୁର ନୂତନ ଗୃହ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ, ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୬୧ ମୃତ
  • ||
  • ଚିଲିକାକୁ ଆସିଲେଣି ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ହିଂସାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରାଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • କମୁଛି ତାପମାତ୍ରା, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡିରେ ୧୧ ଡିଗ୍ରୀକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ସୁପର ମୁକାବିଲା : ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ହାଇଭୋଲଟେଜ୍ ଫାଇଟ୍
  • ||

ସୀମାରେ ସୈନ୍ୟ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି ଚୀନ୍‌, ଭାରତକୁ ଚକମା ଦେବକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି ଡ୍ରାଗନ ସେନା

27/09/2021 at 10:00 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୭/୦୯: ଚାଲବାଜ୍ ଚାଇନାର ଦୋଷ ଛାଡୁନି । ପଡୋଶୀଙ୍କ ସହ ଶାନ୍ତି ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ବେଜିଂ ପ୍ରୟାସ ରତ ବୋଲି ଡ୍ରାଗନ ଯେଉଁ ଡେଙ୍ଗୁରା ପିଟୁଛି ତାପଛରେ ଯେ ଗଭୀର ଷଡଯନ୍ତ୍ର  ଲୁଚି ରହିଛି ତାହା ଜଳଜଳ ଦିଶିଲାଣି । ସଦ୍ୟ ସାଟେଲାଇଟ ଚିତ୍ରରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଚାଇନା ଏବେ ଅକସାଇ ଚିନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ତାର ରୋଡ୍ ନେଟଓର୍କକୁ ସୁଦୃଢ କରିବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ସେଠାରେ ତାର ସେନାବାହିନୀ ରହିବା ପାଇଁ ଟ୍ରୁପ୍ ସେଲଟର କରୁଛି ।  ଅର୍ଥାତ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଚାଇନା ସୈନ୍ୟ କିଭଳି ଭାରତ ବର୍ଡର ନିକଟରେ ରହିବେ ସେଥିପାଇଁ ୮ଟି ସ୍ଥାନରେ ମଡୁଲାର କଣ୍ଟେନରରେ ନିର୍ମିତ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ତିଆରି କରୁଛି ।

ଗୋଟିଏ ପଟେ ଉଭୟ ଭାରତ ଓ ଚିନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇପାକ୍ଷିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଚାଇନା କିନ୍ତୁ ନିଜର ମନ୍ଦ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସଫଳ କରିବାକୁ ଲାଗି ପଡିଛି । ବିଶେଷକରି ଚିନ୍ ମାଡିବସିଥିବା ଅକସାଇ ଚିନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ  କିଭଳି ଭାରତକୁ ଚକମା ଦେବ ସେଇ ଯୋଜନାରେ ଡ୍ରାଗନ ସେନା । ସେଥିପାଇଁ ହଟସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗ, ଚାଙ୍ଗ୍ ଲା, ତାସିଙ୍ଗଗ, ମାଞ୍ଜା ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ମୁତୟନ କରିବାକୁ ଚାଇନା ଯୋଜନା କରୁଛି । 

ଏବେ ଭାରତ ଓ ଚାଇନା ସୀମାରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷରୁ ୫୦ ହଜାର ଲେଖାଁଏ ସୈନ୍ୟ ମୁହାଁମୁହିଁ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି । କେତେବେଳେ ଯେ ପରିସ୍ଥିତି କେଉଁ ମୋଡ ନେବ ତାହା ଆକଳନ କରିବା ମୁସ୍କିଲ । କାରଣ ଉଭୟପକ୍ଷ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଜାରି ରଖିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଚାଇନାକୁ ସହଜେ ବିଶ୍ବାସକୁ ନେବା ସ୍ଥିତିରେ ନାହିଁ ଭାରତ । ସେପଟେ ଅକସାଇ ଚିନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଇନାର ଏଭଳି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଭାରତ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା ଜନକ । କାରଣ ଏହା ଦୌଲତ ବେଗ ଓଲଡି ଓ କାରାକୋରମ ପାସ ଠାରୁ ମାତ୍ର ୨୫ କିମି ଦୂରତା ଭିତରେ । କେବଳ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ହ୍ରଦ ନୁହେଁ ଡେପସାଙ୍ଗ, ଡେମଚାକ ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରେ ବି ଚାଇନା ଭାରତ ସୀମା ଭିତରକୁ ପଶିବାକୁ ଘଭିର ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରୁଛି ।

ଚାଇନାର ଏଭଳି ମତିଗତି ବିଭ୍ରାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ସେଥିପାଇଁ ଚାଇନାକୁ ମୁହଁ ତୋଡ ଜବାବ ଦେବାକୁ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ପୁରା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜାରି ରହିଛି । ଗୋଟିଏ ପଟେ ଭାରତ ସୀମାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ସୈନିକ ଠୁଳ କରିଥିବା ବେଳେ ଚାଇନାକୁ କୂଟନୈତିକ ଓ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଚେକ୍ ଦେବାକୁ କ୍ବାଡ ଗ୍ରୁପରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି । ଭାରତ, ଜାପାନ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଆମେରିକା ଚାଇନାର ପ୍ରତିଟି ମୁଭ୍ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି । ଯେଭଳି ଡ୍ରାଗନ ହରକତକୁ କାଉଣ୍ଟର କରିହେବ ସେନେଇ ରୀତିମତ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଛି ।   

   Related Posts