Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗୋଆରେ ଏନସିପି-ଶିବସେନାର ହାତ ଛାଡିଦେଲା କଂଗ୍ରେସ, କହିଲା-‘ଆମର ଏକାକି ଜିତିବା କ୍ଷମତା ଅଛି’
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୩୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୭୭୪୬୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଜୋଶ୍ ଏବେବି ଅଛି : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ କୋହଲି
  • ||
  • ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହଟହଟା, ତଡିଦେଲେ ଗାଁ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ ଓ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଡିସିପି
  • ||

ମାନବ ଶରୀରରେ ଚୀନର ପ୍ରଥମ ଭ୍ୟାକସିନ ପରୀକ୍ଷଣ : ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ହେଲା ପରିଣାମ

26/05/2020 at 10:57 AM

ବେଜିଙ୍ଗ ୨୬/୦୫ : ଚୀନ ଗବେଷକ ଟିମ କାରଣ ଟୀକା ମାନବ ଶରୀରରେ ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି | ଚୀନର ଗବେଷକ ଟିମ ଏନେଇ ବ୍ରିଟିଶ ଚିକିତ୍ସା ଖବରକାଗଜ ଦ ଲସେଣ୍ଟକୁ ଦେଇଛନ୍ତି | ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଟୀକା ସୁରକ୍ଷିତ |  ଚୀନ ବିଜ୍ଞାନ ଏକାଡେମୀର ସଦସ୍ୟ ରୋ ତ୍ସି ହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀ ମୁକାବିଲାକୁ ନେଇ ଚୀନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ନିଜକୁ ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି | 

ଦ ଲସେଣ୍ଟରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଟୀକା ପରୀକ୍ଷଣ ୧୦୮ ଜଣ ବୟସ୍କଙ୍କ ଠାରେ କରାଯାଇଥିଲା | ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ଟୀକା ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି | କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ ଆବଶ୍ୟକ | ଏହି ଟୀକା କୋଭିଡ-୧୯ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରଭାବକୁ ରୋକି ପାରିବ ନା ନାହିଁ ସେନେଇ ଆହୁରି ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି |

ଦ ଲସେଣ୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ରିଚାର୍ଡ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଏହି ଖବରକୁ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି | ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଅନୁସାରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱରେ କୋଭିଡ-୧୯ ରୋକିବା ପାଇଁ ୧୨୦ ରୁ ଅଧିକ ଟୀକା ଉପରେ ଗବେଷଣା ଚାଲିଛି | ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଟୀକା ଉପରେ କ୍ଲିନିକାଲ ଆକଳନ କରାଯାଉଛି |

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କାରଣ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସଫଳ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ ଔଷଧର ପରୀକ୍ଷଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗିଛି | ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହିଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି | କାରଣ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ ଔଷଧ ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥାଏ | 

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ମୁଖ୍ୟ ଏଡ଼ନୋମ ଘେବିୟସ ଏକ ଭିଡିଓ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଲସେଣ୍ଟରେ ଏକ ଗବେଷଣା ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରକାଶିତ ହେବାପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଔଷଧ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ହୋଇପାରେ | ସେଥିପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ନିଲମ୍ବିତ କରିଛନ୍ତି | ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି | ଏଡ଼ନୋମଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଥମେ ଡାଟା ସେଫଟି ମନିଟରିଂ ବୋର୍ଡ ସେଫଟି ଡାଟା ଉପରେ ସମୀକ୍ଷା କରିବ | ଏହାପରେ ପରୀକ୍ଷଣ ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ |

   Related Posts