Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରିଲାନି ଆର୍ଯ୍ୟନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ଜାମିନ୍‌ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି, ଆସନ୍ତାକାଲିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଗଲଓ୍ଵାନ ସଂଘର୍ଷର ୭ ଦିନ ପରେ ମାନିଲା ଚୀନ, ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ତାର ମାରିଛନ୍ତି ୨୦ ସୈନିକ

22/06/2020 at 9:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨।୦୬: କରୋନା ମହାମାରୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦୁନିଆକୁ ଭ୍ରମିତ କରି ଆସିଥିବା ଚୀନ ସୋମବାର ଅର୍ଥାତ ଜୁନ ୨୨ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ସ୍ଵୀକାର କରିଛି ଯେ, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ବାସ୍ତବିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା(ଏଲଏସି)ରେ ଘଟିଥିବା ସଂଘର୍ଷରେ ତାର ୨୦ରୁ କମ ସୈନିକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ମିଡିଆ ଦ୍ଵାରା ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେ, ଭାରତ ପିପୁଲ୍ସ ଲିବେରେସନ ଆର୍ମି(ପିଏଲଏ)ର ୧୬ ସୈନିକଙ୍କ ଶବ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ସଂଘର୍ଷ ପରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଅନେକ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଅଧିକାରୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ, ଲଦାଖର ଗଲଓ୍ଵାନ ଘାଟିରେ ପିଏଲଏ ସହିତ ସଂଘର୍ଷରେ ୨୦ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ହେଲେ ଚୀନ ତାର ସୈନିକଙ୍କ ମୁତାହତ ବିଷୟରେ ପଦୁଟିଏ ହେଲେ କହିନଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାରେ ବେଜିଂ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିରବ ରହିଥିଲା। ହେଲେ ବେଜିଂରେ ଚୀନ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ମୁଖପତ୍ର ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ସୋମବାର ଚୀନ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସୂତ୍ରରୁ କହିଛି ଯେ, ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷରେ ସେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଏକ ସୈନ୍ୟ ଅଫିସରଙ୍କୁ ହରାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଚୀନ ଏହି ସଂଘର୍ଷରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ନିଜ ସୈନିକଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ସଂଖ୍ୟା କହିବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇଛି। ସଠିକ୍ ସଂଖ୍ୟା କହିଲେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା  ବଢିପାରେ ଏବଂ ସେ ଏମିତି ହେବାକୁ ଦେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ କହିଛି।

ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍ସ ନିଜର ରିପୋର୍ଟରେ ଏତିକି କେବଳ କହିଛି ଯେ, ଆମର ସୈନିକଙ୍କ ମୃତାହତ ସଂଖ୍ୟା ୨୦ରୁ କମ ହେବ। ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ବିଶ୍ଳେଷକ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକଙ୍କ ସୂତ୍ରରୁ କହିଛି ଯେ, ଭାରତୀୟ ଅଧିକାରୀ ନିଜ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଚୀନର ମୃତାହତ ସଂଖ୍ୟାକୁ ବଢେଇ ଚଢେଇ କହୁଛନ୍ତି।

ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପୂର୍ବ ସେନା ପ୍ରମୁଖ ଜେନେରାଲ ଭିକେ ସିଂହଙ୍କ ପୂର୍ବର ଏକ ବୟାନକୁ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଶନିବାର ଜୁନ ୧୯ରେ ଭିକେ ସିଂହ ଦାବି କରିଥିଲେ ଯେ, ଗଲଓ୍ଵାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ସଂଘର୍ଷରେ ପିଏଲଏ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତାହତ ସଂଖ୍ୟା ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଥିଲା।

ଚୀନ କହିଛି,  ତା ପାଖରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କିଛି ଜାରି କରିବାକୁ କୌଣସି ସୂଚନା ନାହିଁ। ଚୀନୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମୁଖପାତ୍ର ଝାଓ ଲିଜିୟାନ ବେଜିଂରେ ଏକ ସାମ୍ଵାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି, ଚୀନ ଓ ଭାରତ କୂଟନୈତିକ ଏବଂ ସୈନ୍ୟ ଜରିଆରେ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପରସ୍ପରର ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି।

   Related Posts