Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ICC ଟି-୨୦ ରାଙ୍କିଂ : ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମହମ୍ମଦ ରିଜଓ୍ବାନ, ବିରାଟ କୋହଲି (୫) ଏବଂ ଲୋକେସ ରାହୁଲ (୮) ଖସିଲେ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ଘରୁ ମିଳିଲା ପୁଳା ପୁଳା ରାସନ କାର୍ଡ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଇ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା କାହିଁକି ?
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଭୁଲ୍, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ବସ୍
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ବାଇକ୍ ଚୋରି ରାକେଟ୍ ଠାବ : ୮ ବାଇକ୍ ସହ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଭାରସ୍ୟାମ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍ : ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଲା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ରୁ ପିଜି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ୩ ଦିନ ହେବ ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଥିଲା ଡଙ୍ଗା, ୨ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୧୦ବର୍ଷର ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ନୀରବତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି : କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଚୀନ୍‌ରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଙ୍କଟ, କାରଖାନା ଓ ମଲ୍ ବନ୍ଦ: ଲୋକଙ୍କୁ ପାଣି ଗରମ କରିବାକୁ ବି ବାରଣ

28/09/2021 at 11:24 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୮/୦୯: ଚୀନ୍‌ର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଙ୍କଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ପରିସ୍ଥିତି ଏମିିତି ହୋଇଛି ଯେ ଅନେକ କାରଖାନା, ମଲ୍, ଦୋକାନ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିଛି । ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘରେ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । କୋଇଲା ଯୋଗାଣରେ ସମସ୍ୟା ହେତୁ ଚୀନ୍‌ର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ କିଛି ଦିନ ହେବ ବିଦ୍ୟୁତ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି ।

ଚାଇନାରେ ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କ ଚାହିଦା ମଧ୍ୟରେ କୋଇଲା ଯୋଗାଣ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । କୋଇଲା ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଆପଲ୍, ଟେସଲା ଭଳି କମ୍ପାନୀର କାରଖାନା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ପଥରେ ଅଛନ୍ତି । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଚାଙ୍ଗଚୁନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପାଇଁ ସମୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଯାହାଫଳରେ ଘର ଏବଂ କାରଖାନା ସମାନ ଶକ୍ତି ମିଳିପାରିବ । କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ବାସ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତି ଶକ୍ତି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବିଦ୍ୟୁତ କଟ୍ ହେଉଛି । ଚୀନ୍ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ବଡ ସଙ୍କଟ ହେଉଛି ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ଏକ ବଡ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି, କାରଣ କାରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ଆବଶ୍ୟକ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପାଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି । ଚୀନ୍ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ବଡ ସଙ୍କଟ ହେଉଛି ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ଏକ ବଡ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି ।

କାରଣ କାରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ଆବଶ୍ୟକ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପାଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୀତ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ଜୋରରେ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଇବା ପ୍ରଶାସନ ସମ୍ମୁଖରେ ଚାଲେଞ୍ଜ ପାଲଟିଛି । ଯାହାଫଳରେ ଶୀତଦିନେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ । ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ହୁଲୁଦାଓର ଲୋକଙ୍କୁ ଭାରୀ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର ନକରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି, ଏପରିକି ଲୋକଙ୍କୁ ଗରମ ପାଣିରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଚାଇନାରେ ଏହି ଶକ୍ତି ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି, ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ଅର୍ଥନୀତି କରୋନା ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅବନତି ଘଟାଇଥିବାର ଦେଖାଯାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏହି ସଙ୍କଟ ବଢିଛି । ପ୍ରାୟ ୧୫ଟି ଚାଇନିଜ୍ କମ୍ପାନୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପାଦନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିବାବେଳେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ୩୦ ଟି ତାଇୱାନ କମ୍ପାନୀ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ ଉତ୍ପାଦନ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts