Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ, ନୂଆ ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ପୁରୁଣା ଟ୍ରାକ୍‌କୁ ପାସ୍ ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା
  • ||

ପାକିସ୍ତାନକୁ ଧୋକା ଦେଲା ପରମ ମିତ୍ର ଚୀନ, ପଠାଇ ଦେଲା ଅନ୍ତବସ୍ତ୍ରରେ ନିର୍ମିତ ମାସ୍କ

4/04/2020 at 4:33 PM

ଇସଲାମାବାଦ ୦୪।୦୪: କରୋନା ଭାଇରସ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନକୁ ତାର ପରମ ମିତ୍ର ଚୀନ ଧୋକା ଦେଇଛି। ଚୀନ କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ  ଡାକ୍ତରୀ ଉପକରଣ ପଠାଇବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲା। ଯେବେ ଚୀନରୁ ଆସିଥିବା ସାମାନ ଖୋଲି କି ଦେଖାଗଲା ତେବେ ଜଣା ପଡିଲା ଯେ ଏନ-୯୫ ମାସ୍କ ଜାଗାରେ ଅନ୍ତବସ୍ତ୍ରରେ ନିର୍ମିତ ମାସ୍କ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଧରାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ୟୁରୋପର ଅନେକ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ, ଚୀନ ପଠାଉଥିବା ମାସ୍କ ଓ କିଟ୍ ନିମ୍ନମାନର। ସ୍ପେନ ଓ ନେଦରଲାଣ୍ଡ ତ ମେଡିକାଲ ଉପକରଣ ଚୀନ ପଠାଇ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ଚୀନ ଗତ ଦିନରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏନ-୯୫ ମାସ୍କ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲା। ପାକ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ବିଗତ ଦିନରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମୁକାବିଲାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ନେଇ ନିଜ ଭାଷଣରେ ଚୀନର ଗୁଣଗାନ କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ମାତ୍ର ତାଙ୍କୁ ଜଣା ନଥିଲା ଯେ, ଏହି ଗୁଣଗାନରେ କିଛି ଫାଇଦା ହେବାର ନାହିଁ।

ପାକ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଯେବେ ଚୀନରୁ ଡାକ୍ତରୀ ଉପକରଣ ପାକିସ୍ତାନ ପହଞ୍ଚିଲା, ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟାଫ ଏହା ଖୋଲିବା ପରେ ଆଚମ୍ବିତ ହୋଇ ପଡିଥିଲେ। କାରଣ ତାହା ଅନ୍ତ ବସ୍ତ୍ରରେ ନିର୍ମିତ ମାସ୍କ ଥିଲା। ସବୁଠୁ ବଡ କଥା ସିନ୍ଧ ପ୍ରାନ୍ତର ସରକାର ବିନା ଯାଞ୍ଚରେ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଏହି ମାସ୍କ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ ଗୋଟିଏ ପାଦ ଆଗକୁ ବଢି ଡାକ୍ତରୀ ଉପକରଣ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଗିଲଗିଟ୍ ବାଲିଷ୍ଟାନ ସୀମାକୁ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା। ଚୀନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଚିଠିରେ ଲେଖିଥିଲା ଯେ, ପାକିସ୍ତାନକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ସାଧାରଣ ମାସ୍କ, ଦୁଇ ହଜାର ୯୫ ମାସ୍କ, ପାଞ୍ଚ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଓ ଦୁଇ ହଜାର ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ କିଟ୍ ପଠାଯିବ। ମାତ୍ର ଏ ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହା ଜଣା ପଡିନାହିଁ ଯେ ମାସ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ନିମ୍ନମାନର ନୁହଁ ତ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୭୦୮ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪୦ ଜଣଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ ଘଟିଛି।

   Related Posts